|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Perse duhet nje komision hetimi

 
 

 
29 shtator 2005 /TN
 
Te dashtun kolege te QSHRT, Tirane, Shqiperi
 
Ju falnderoj perzemersisht per materialin qe me derguat me rastin e 26 qershorit Dites Nderkombetare te OKB Kunder Tortures. Deklarata e juej ashte e kompozueme mire, dhe permbledh esencen e kerkesave tona ne lidhje me kete subjekt te dhimbshem, dhe njikohesisht esencial per rimbekambjen morale te popullit tone.
 
Une e kam reklamue formimin e nji Komisioni te Hetimeve te Krimeve Komuniste ne Shqiperi me goje, me shtyp,  dhe me peticione dergue autoriteteve shqiptare, por pa ndonji efekt.  Krijimi i nji Komisioni te ketille te pavarun dhe jashte politikes se dites do te ishte shperblimi ma i mire qe u bahet viktimave te terrorit te kuq ne rradhe te pare, si dhe nji paralajmerim per aktet qe vijne akoma ose mund  te vijne  ne vendin tone. 
 
Dokumentimi i krimeve nuk ashte nji akt hakmarrje. Ai dokumentim ashte nji akt drejtesie, dhe nji preventive, njikohesisht. Ketu, ne SHBA, javen e kalueme, u denue nji burr tetedhjete vjecar me 60 vjet burgim sepse ne l964 kishte vra tre aktiviste per te drejtat civile ne Jugun racist te vendit. Denimi i tij ashte prite me brohoritje kudo ne SHBA, dhe ka dergue sinjalin se drejtesia mund te vonoje, por nuk harron, as nuk fale krimet e pafalshme.
 
Ne qofte se Qeveria Shqiptare nuk u pergjigjet pozitivisht kerkesave tueja, une ju sugjeroj qe te studjoni mundesine e krijimit te nji Komisioni Hetimor nga ju, ne menyre te pavarun, dhe me nji program si ai i Commission on Truth and Reconciliation qe veproi ne mjaft vende te botes ku krimi kaloi kufijt e mosbesimit,  si ne Shqiperine e diktatures se proletariatit.
 
 
Edhe nji here, urimet e mia, dhe pershendetjet ma te perzemerta.

Sami Repishti
ish i burgosun politik (1946-56)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.