|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova tha se miratimi deklaratės - njė hap i rėndėsishėm drejt tė ardhmes dhe pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 27 shtator 2005 /TN /QIK - Kosovės Ibrahim Rugova nė njė takim tė rregullt nė rezidencėn e tij bisedoi sot me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė. Presidenti Rugova i bėri thirrje parlamentit qė nesėr ta miratojė deklafratėn e tij, ndėrkaq Petersen tha se mė nuk ka kohė pėr tė humbur.

Nė kėtė takim zoti Petersen e kishte njoftuar Presidentin Rugova me vizitėn e tij nė Nju Jork dhe pėr takimet qė ka pasur nė selinė e OKB-sė dhe pėr punėn qė po bėhet me OKB nė pėr avancimin e ēėshtjes sė Kosovės, tha Presidenti Rugova pas takimit.

Presidenti tha se tė gjithė janė duke pritur raportin e ambasadorit Aide, ndėrkohė qė siē tha, po punohet "nė tė njėjtėn kohė sipas rrugės ndėrkombėtare qė tė hapen bisedimet pėr tė ardhmen, pra pėr pavarėsinė e Kosovės".

"Ju e dini, unė insistoj vazhdimisht pėr njė njohjen direkte qė do tė ishte shumė mė e mirė dhe do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės".

Presidenti Rugova shtoi se me zotin Petersen kanė vlerėsuar se gjendja nė Kosovės ėshtė stabile dhe me trende pozitive. "Sė bashku me z.Petersen dhe UNMIK un po punojmė qė tė kemi njė gjendje tė mirė", tha ai.

Njė ndėr temat qė ėshtė diskutuar nė kėtė takim ishte edhe seanca e nesėrme e Kuvendit tė Kosovės, nė tė cilėn pritet miratimi deklaratės sė Presidentit tė Kosovės. Presidenti Rugova tha se miratimi kėsaj deklarate nga parlamenti do tė ishte njė hap me rėndėsi pėr rrugėn ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e Kosovės, duke bėrė thirrje qė ajo tė maratohet nesėr.

"I bėj apel Kuvendit tė Kosovės qė ta miratojė kėtė deklaratė qė ėshtė njė hap i rėndėsishėm drejt tė ardhmes dhe drejt pavarėsisė sė Kosovės", u shpreh Presidenti Rugova.

Shefi i UNMIK-ut pas takimit pėrsėriti edhe sot se, pas takimeve qė ka pasur nė Nju Jork, Kosova ėshtė njė hap mė afėr fillimit tė bisedimeve pėr statusin, duke thėnė se nuk ka kohė pėr tė humbur.
 
"Me tė vėrtetė nuk kemi mė kohė pėr tė humbur dhe tė gjitha partitė politike duhet tė bėhen gati pėr procesin qė po vjen. Ne jemi shumė afėr tani dhe duhet tė pėrgatitemi pėr kėtė proces, andaj edhe iniciativa e Presidentit kėrkon njė pėrgatitje tė till", u shpreh Petersen dhe shprehu besimin se "secili lider politik do ta mbajė pėrgjegjėsinė e vet".

Presidenti Rugova tha se pas miratimit tė deklaratės nė Kuvend do ta takojė menjėherė delegacionin e Kosovės, duke thėnė se ai (delegacioni) "do tė punojė dhe do tė funksionojė si njė trup qė do t'i bėjė tė gjitha pėrgatitjet sipas rrugės ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e Kosovės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.