|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova pėrgėzon qytetarėt e Kosovės nė 14-vjetorin e Referendumit pėr Pavarėsinė e Kosovės

 
 

 

27 shtator 2005 /TN
 
Prishtinė, 26 shtator 2005 /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar sot qytetarėt e Kosovės pėr 26 Shtatorin, ditėn kur para 14 vjetėsh u mbajt Referendumi pėr Pavarėsinė e Kosovės.

Nė mesazhin e Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e 14 vjetorit tė mbajtjes sė Referendumit pėr Pavarėsinė e Kosovės, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Dita e 26 Shtatorit tė vitit 1991, dita e Referendumit pėr Pavarėsi, do tė mbetet nė historinė mė tė re tė Kosovės si njėra ndėr ditėt mė tė mėdha, sepse e konfirmoi vullnetin politik tė popullit dhe tė qytetarėve pėr pavarėsinė e vendit tonė Referendumin pėr Pavarėsi i kurorėzoi Deklaratėn e Pavarėsisė dhe Kushtetutėn e Republikės (korrik, shtator 1990), duke u bėrė akti mė madhor i popullit tonė pėr tė siguruar ekzistencėn dhe tė ardhmen e pavarur pėrgjithmonė.

Dhashtė Zoti qė sa mė parė ta gėzojmė njohjen e drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovės nga miqtė tanė", thuhet nė mesazhin e Presidentit Rugova”.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.