|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen thotė se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė deri nė fund tė kėtij viti

 
 

 
Prishtinė, 27 shtator 2005 /TN /QIK - Pas qėndrimit disaditėsh nė Nju-Jork, shefi i UNMK-ut Soren Jesen Petersen dje pasdite ėshtė kthyer nė Kosovė.
 
Me tė arritur nė aeroportin e Prishtinės, Petersen ka thėnė se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė deri nė fund tė kėtij viti, duke nėnvizuar se status quoja pėr Kosovėn ėshtė e dėmshme.
 
Petersen ka theksuar se me rekomandimin e Kofi Ananit, Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė pritet tė mblidhet nė muajin tetor dhe pritet qė t'i hapė rrugė bisedimeve pėr statusin final tė Kosovės.
 
Ai ka shtuar se gjatė takimeve nė Nju-Jork ėshtė arritur koncensues ndėrmjet gjithė faktorėve relevantė ndėrkombėtar qė procesi tė ec pėr pėrpara.

"Raporti i ambasadorit Aide ėshtė meritor. Jam i bindur se ne po lėvizim drejt bisedimeve pėr statusin final tė Kosovės", ka thėnė Petersen.

Ai po ashtu ka bėrė tė ditur se njeriu mė i pėrfolur pėr postin e tė dėrguarit tė OKB-sė pėr bisedimet rreth statusit tė Kosovės ėshtė ish-presidenti finlandez Marti Athisari.
 
Sipas tij ende nuk ka ndonjė vendim, por ėshtė e qartė se fokusimi ėshtė shtuar nė Marti Athisarin dhe ka shtuar se gjėrat do tė qartėsohen pas mbledhjes sė KS tė OKB-sė, e cila pritet tė mbahet nė mes tė muajit tetor.
 
Sipas kreut tė UNMIK-ut fillimi i bisedimeve pėr statusin final jo vetėm qė ėshtė nė interesin e kosovarėve, por edhe nė interesin e shumė shteteve tė rajonit. Ai u shpreh optimist se ky proces do tė pėrfundojė brenda vitit 2006. Sot nė mesditė Petersen takohet me Presidentin Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.