|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nesėr, mė 28 shtator 2005, nė Hamburg zhvillohet meēi historik i boksierit Luan Krasniqi me Lamon Brewster

 
 

  Luan Krasniqi: Ne do tė jemi kampion botėror

 
 

 
Meēi historik i boksit qė zhvillohet nė Hamburg mė 28 shtator tė kėtij viti, para mėse 16 mijė shikuesve pritet me interesim tė madh. Cili do tė jet kampion i ardhshėm botėror, bartėsi i deritashėm i tullit  Lamon Brewsteri amerikan apo Luan Krasniqi, shqiptari me shtetėsi gjermane. Tė gjithė ekspertėt deklarohen se ky meē do tė jet tejet interesant ndaj edhe cilėsohet si “luftė e vitit”.
  
Ēerkin BYTYĒI
 
Rottweil (Gjermani), 27  shtator 2005
 
Asnjėri nga artikujt qė botohen nė vazhdimėsi nė gazetat gjermane dhe raportet qė emetohen nė radiot dhe qendrat televizive, nuk japin parashikime pėr fituesin e mundshėm nė duelin e ardhshėm pėr titullin e kampionit botėror nė boks. Kjo nga arsyeja se qė tė dy-Brewsteri dhe Luani, janė tė mirėnjohur me cilėsitė e boksierėve tė mrekullueshėm.
 
Natyrisht me kėnaqėsi shprehet dėshira e zjarrtė qė Luan Krasniqi tė dal fitimtar nė duelin e ardhshėm dhe kėshtu tė sjell titullin e kampionit botėror nė boks pas plot 75-vitesh sėrish nė Gjermani. Konsiderohet se kjo ishte njė periudhė tejet e gjatė qė Gjermania, shteti me traditė tė mirėfilltė nė sportin e boksit, nuk u nderua me titullin e mė tė mirit nė botė pas legjendės Max Schmeling, i cili vdiq nė moshėn 99-vjeēare (5 shkurt 2005). Tashti, mė 28 shtator, nė ditėlindjen e 100-tė tė tij, pėr respektin ndaj meritave sportive tė kampionit botėror tė dikurshėm nė boks, zhvillohet nė Arenėn Color-Line nė Hmaburg meēi historik qė i bėn nder jo vetėm Gjermanisė.
 
Plakatat qė paralajmėrojnė kėtė duel janė shpėrndarė nė tėrė Gjermaninė dhe tė thuash janė si dekor i mirė qė nxisin bisedat mes njerėzve. Interesimi pėr kėtė ngjarje tejet tė ēmueshme sportive ėshtė i madh dhe biletat janė shitur pothuaj tė gjitha. Ndėrkaq, aktorėt e kėsaj ngjarje  tė madhe tashmė kanė arritur nė Hamburg.
 
Pėrgatitje u zhvilluan nėn udhėheqjen e trajnerit Torsten Schmitz
 
Luan Krasniqi , boksieri i njohur shqiptar me shtetėsi gjermane, muajve tė shkuar bėri pėrgatitje intensive pėr meēin e ardhshėm pėr titullin e kampionit botėror nė boks. Nė Gym-sallėn nė Rottweil u pėrmbushėn tė gjitha planet e pėrcaktuara dhe Luani tashti ėshtė nė formėn mė tė mirė. Testimet e bėra dėshmuan njė lartėsi tė dukshme kondicionale, fizike dhe taktike qė janė parakushte qė shtojnė optimizmin pėr suksesin e pritur nė meēin e ardhshėm.
 
Ndaj nė taborin pėrgatitor tė kėtij boksieri mbretėron njė optimizėm i lartė, kurse te vet Luani njė disponim i mrekullueshėm dhe vetėbesim me tė cilin shkon drejt ngjarjes mė tė madhe sportive tė karrierės sė tij. Nga fakti se ditėve tė shkuara Luani tregoi njė vullnet tė pathyeshėm dhe disiplinė vetėmohuese qė manifestoi njė pėrgatitje tė shkėlqyeshme, nė ekipin e tij, tek shokėt dhe miqtė qė e njohin mirė virtytin e kėtij sportisti tė nivelit mė tė lartė, mbretėron gjithsesi njė bindje reale se Luani do tė ngadhėnjejė. Ndaj, gjermanėt dhe simpatizuesit e shumtė anė e kėnd botės, tė entuziazmuar me Luanin-Max Schmelingun e dytė, me optimizėm tė madh presin ta festojnė kėtė ndodhi kolosale.
 
Nėse Luani i fortė, boksieri i shkathtėsive tė shkėlqyeshme atletike, edhe nė duelin e ardhshėm vazhdon me intensitetin e treguar nė meqin e zhvilluar kohė mė parė nė Stuttgart s`ka dyshim se do tė jet i dyti pas legjendės Max Schmeling nga Gjermania me titullin e kampionit botėror. Max Schmelingu, para vdekjes vetėm disa muaj para se ti mbush plot 100 vjet, deklaroi se ka dėshirė tė flaktė ta shoh njė tė dytė-Luanin, pas tij nga Gjermania me kėtė titull. Luani premtimin qė ia dha legjendės sė boksit, si duket do ta bėj realitet.
 
Me kėtė do ti bėj nder tė madh Gjermanisė, vendit tė deutscheve ngjyrat e tė cilit i mbron, por edhe vendit tė shqipeve, nga e ka prejardhjen. Do tė jet ky moment historik dhe me rėndėsi tė shumėfishtė sepse Kosova dhe trevat shqiptare, nėse do tė fitoj, pėr herė tė parė do ta kenė njė kampion botėror nė boks kurse  Gjermania, pėr herė tė dytė, pas Max Schmelingut, fituesit tė titullit mė 1928 e 1930, (pas 75-vjetėsh) do tė rikthej titullin e kampionit botėror. Pėr ta fituar kėtė titull nga shqiptarėt, askush nuk e pati rastin tė luftoj deri mė tash, kurse  nga gjermanėt u pėrpoqėn disa.
 
 
Max Schmelingu kampioni i parė botėror nga evropianėt dhe i vetmi deri mė tash nga Gjermania
 
Max Schmelingu, mė 12 qershor tė vitit 1930, pas diskualifikimit tė Jack Sharkey (1902-1994) nė rundin e katėrt fiton nė Nju Jork pėr herė tė parė nga evropianėt titullin kampion botėror kurse mė 3 qershor tė vitit 1931 e mbron titullin kundėr amerikanit  Young Stribling (1904-1933).
 
Ndėrkaq, mė 21 qershor tė vitit 1932, nė New York, nė meēin pėr mbrojtjen e titullit e humbi atė pas 15 rundave, kundruall Sharkey. Nė qershor tė vitit 1938, Schmelingut iu dha edhe njė rast  nė Nju Jork tė luftoj pėr t`u bėrė kampion botėror sepse Joe Louis (1914-1981), i cili nė  vitin 1937, me fitoren kundėr James Braddock u bė kampion botėror,  dėshironte revanshin pėr luftėn e humbur mė 19 qershor tė vitit 1936 derisa nuk ishte kampion botėror. Por, kjo nuk i shkoi pėrdore dhe se ky ishte meēi i tij i fundit nė SHBA.
 
 
Mark Mildenberg, Axel Schulz e Willi Fischer nga Gjermania luftuan pėr titullin e kampionit botėror
 
Nga Gjermania, pas Max Schmelingut  u pėrpoqėn edhe tre boskier tė mirėnjohur pėr titullin e kamiopnit botėror. Kėshtu,  Mark Mildenberg, pas 53 fitoreve, 6 humbjeve dhe 3 barazimeve, mė 10 shtator tė vitit 1966 humbi nga Muhamed Aliu nė Frankfurt nė rundin e 12-tė, kurse Axel Schulz, mė 26 fitore, 4 humbje dhe njė barazim, u pėrpoq jo mė pak se tri herė pėr tė arritur kėtė titull.
 
Nė Las Vegas, mė 22 prill 1995, humbi kundėr Georg Foreman, mė 9 dhjetor 1995 kundėr Francois Botha nė Stuttgart dhe herėn e tretė kundėr Michael Moorer mė 22 qershor 1996 nė Dortmund. Poashtu pėr titullin e kampionit botėror u angazhua Willi Fischer, me 31 fitore, 6 humbje e njė barazim i cili nė Norwich tė Anglisė, mė 26 shtator tė vitit 1998 humbi kundėr Herbie Hide.
 
Ndėrkaq, Luan Krasniqi, me  28 fitore, 14 prej tyre me K.O., njė humbje dhe njė barazim, ėshtė i katėrti nė rradhė pėr tė dėshmuar vendosmėrinė e tij qė ta fitoj kėtė titull. Kėsaj i parapriu ngadhėnjimi kundruall Lance Whitakerit. Kėtė, mė parė askush nuk e parashikoi dhe konsiderohet se ndodhi njė mrekulli pėr t’ia mundėsuar Luanit avancimin drejt titullit tė ėndėrruar kaherė.
 
Por edhe Lamon Brewster ka arsye tė madhe tė angazhohet pėr ta sfiduar kėtė bokser tė talentuar. Para sė gjithash nga fakti se pas fitores nga Vlladimir Klitēko, dėshiron me kėmbngulėsi ta mbaj edhe mėtej titullin e mė tė mirit nė botė por aq mė parė do tė dėshironte tashti ti revanshohet Luanit pėr goditjet qė ia dha qė nė kohėn e boksit amator nė vitin 1994, nė turneun ndėrkombėtar tė organizuar nė Bayroth tė Gjermanisė. Pra qė atėherė zė fillė rivaliteti i tyre.
 
 
Kush ėshtė Lamon Tajuan Brewster
 
Lamon Tajuan Brewster alias Relentless u lind mė 05.06.1973 nė Los Angeles. Trajneri i tij ėshtė Jesse Reid kurse menaxher Sam Simon. Ai ėshtė njėherit klient i Don Kingut. Mė10  prill tė vitit 2004, nė Las Vegas, nė rundėn e pestė arriti fitore me K.O., nga bokserin Vladimir Klitēko (47 meēe, 44 fitore nga tė cilat 40 me K.O.) dhe kėshtu fitoi titullin e kampionit botėror. Pas kėsaj fitoreje, mė 4 shtator, 2004, amereikani Browster, nė Las Vegas, titullin e mbrojti kundėr Kali Meehan i Australisė (Kalivath Gerald Meehan i lindur mė 09.03.1970, me  32 meēe tė zhvilluara nga tė cilat  29 fitore dhe nga to 23 me K.O.).
 
Ndėrkaq, mė 21 maj tė kėtij viti, nė meēin e zhvilluar nė Ēikago,  kundėr polakut Andrew Golota (i lindur mė 05.01.1968, me 46 meēe tė zhvilluara, 38 fitore nga tė cilat me K.O.,-31), e mbrojti me sukses titullin e kampionit duke ngadhėnjyer nė sekondėn e 53, me njė K.O.,  teknik, para 20 mijė shikuesve, pas goditjeve serike tė cilat kundėrshtarin e bėnė tė gjunjėzohet dhe nė sekondėn e 13 dhe atė 33 e detyruan tė lėshohet nė dysheme. Ishte ky madje mė i shpejtė se kampioni i dikurshėm Lennox Lewis, i cili me rastin e mbrojtjes sė titullit para tetė vjetėsh, arriti ta fitoj Golotėn tek nė sekondėn e 93. Kampioni 31-vjeēar Browster, me kėtė fitore, arriti qė ta mbroj titullin dhe kėshtu nga 34 meēet, kjo ishte fitorja e 32-tė e tij nga tė cilat 28 u realizuan me K.O.
 
 
Letra e telegrame tė shumta nga gjithė trojet shqiptare
 
Nė prak tė meēit tė 28 shtatorit, bokserit potencial pėr titullin e kampionit botėror nė boks Luan Krasniqit, po i arrijnė brenda ditės qindra letra, telegrame dhe e-maila nga mbarė bota. Tifosėt e pėrgėzojnė pėr suksesin e deritashėm por dhe janė tė bindur se edhe nė meēin e rradhės ai do tė del fitimtar dhe kėshtu do ti gėzoj edhe mė shumė tė gjithė sportėdashėsit.
 
Pėrmbajtja e postės qė arrin ngėrthen nė vehte dėshirėn e vetme tė tė gjithėve qė ky bokser tė ngadhnjejė dhe tė realizoj qėllimin e tij dhe dėshirėn e dashamirėve tė boksit qė L. Krasniqi tė bėhet edhe legjendė e boksit botėrorė. Ndėrkaq, letėrshkruesit nga trojet shqiptare e veēojnė entuziasmin e tyre pėr faktin se ky ėshtė bokseri i parė qė i bėn nder vendit tė shqipeve me suksesin e deritashėm sportiv tė arritur si kampion i trefishtė evropian nė boks dhe synimin pėr tu bėrė kampion botėror.
 
Deri tė mėrkurėn e ardhshme duhet tė presim dhe pastaj gjithsesi do tė themi: NE JEMI KAMPION BOTĖROR.
  
…………………………………………
 
Ē’thot Luani pėr meēin e rradhės:
 
Luan, ja arrin edhe dita e njė ngjarje historike. Ēfarė paraqet kjo pėr njė bokser qė synon titullin e mė tė mirit nė botė?
 
-     Meēi i ardhshėm pėr mua paraqet njė nga ngjarjet mė tė mėdha sportive tė karrierės time. Prandaj jam pėrgatitur mirė dhe jam i vendosur pėr tė realizuar qėllimin tim jetėsor. Njėkohėsisht kam vullnet e dėshirė tė madhe ti nderoj me fitore tė gjithė simpatizuesit, sportėdashėsit dhe shokėt e miqtė e mi, qė gjithnjė mė mbėshtetėn pėr tė arritur deri kėtu.
 
Takoheni me Brewsterin amerikan, bartėsin e titullit aktual tė kampionit botėror. Ēka do tė thot kjo pėr ty?
 
-     Unė kam respekt ndaj Brewsterit sepse ai ėshtė njė luftarak i mirė dhe i shpejtė, por pa modesti, unė jam mė i shkathtė se ai.
 
Nėse do tė fitoni do tė jeni Max Schemlingu i dytė.
 
-     Natyrisht i dyti pas legjendės Max Schmeling me kėtė titull nė Gjermani dhe i pari nga trojet shqiptare. Kjo do tė ishte pėr mua njė ndodhi e madhe, e papėrshkrueshme.
 
Kėto ditė nga ekspertėt e boksit jeni cilėsuar mė shumė si strateg. Ēka e pret Brewsterin?
 
-     Unė edhe kėsaj here do tė praktikoj taktikėn qė mė sjell suksesin. Vėshtroj dhe konstatoj se cilin mjet e formė vėrė nė veprim. Kėsaj here gjithėsesi diē mė tepėr se rėndomė.
 
Do tė thot se ne do tė jemi kampion i ardhshėm?
 
-     Unė pėr kėtė do tė jap maksimumin. Pėr njė gjė tė tillė jam pėrgatitur ndaj jam edhe optimist.
 
.......................................
 
Than pėr Luanin:
 
Klaus-Peter Kohl, menagjer: „Luanin e kam vizituar nė ushtrime dhe me kėnaqėsi kam konstatuar se ai ėshtė nė formėn mė tė mirė pėr duelin e ardhshėm, i cili ėshtė historik dhe ndodhė vetėm njėherė, mu nė ditėlindjen e 100 tė legjendės Max Schmeling.”
 
Don King, menagjer i Lamon Brewster: „Luani me fitoren e kaluar klundėr Whitakerit, i dha njė fizonomi tė rėndėsishme meēit tė ardhshėm. Mbrojtja e titullit nga Brewster kundėr boksierit tejet tė sukseshėm Luan Krasniqit, paraqet rrezik. Ndaj, mė 28 shtator do tė shėnohet historia e boksit botėror”.
 
Theodor „Ted“ Lackner-kotrajner i Luanit nga Austria: „Pesė raundat e para do tė jenė me rėndėsi. Ato Luani do ti pėrballoj me sukses dhe tė tjerat do ti sigurojnė titullin e kampionit botėror”
 
Jean-Marcel Nartz, udhėheqės teknik i Boks Universumit : “Askush nuk beson se dueli nė mes dy bokserėve tė fortė e tė sukseshėm do tė mbaroj pas 12 raundave dhe se fituesi do tė pėrcaktohet me pikė.
 
Volker Grill, udhėheqės i ekipit tė Luanit: “Ne duam tė fitojmė. Ne do tė fitojmė”.
 
Lamon Brewster, kundėrshtar i Luanit: “Ai ėshtė njė luftarak i mirė, por unė shkoj nė Hamburg pėr tė dėshmuar se jam mė i miri nė botė.
 
Torsten Schmitz, trajner i Luanit: “Unė e kam vetėm njė bokser tė kategorisė sė rėndė, Luanin, me tė cilin mburrem. Nė luftėn e fundit ai ka treguar vetėm 80 pėrqind tė gjithė asaj qė mundet”.
 
Agim Krasniqi, kootrajner i Luanit: “Luani ka arritur shkallėn mė tė lartė tė pėrgatitjeve dhe se ėshtė i pėrkushtuar pėr tė shėnuar fitoren aq shumė tė dėshiruar”.
………………………
 
Kronologji nga biografia e Luan Krasniqit:
 
Mė 1971     u lind nė fshatin Junik tė Kosovės
      1977     nė moshėn 6-vjeēare  u regjistrua nė shkollėn fillore tė vendlidnjes
      1985     mbaroi shkollimin fillor
            1987     mbaroi klasėn e dytė tė gjimnazit
            1987     arriti nė Gjermani
1988     u regjistrua nė Klubin e boksit nė Rottweil dhe se deri nė vitin 1996 11 herė        rradhazi ishte kampion i Baden Württembergutr
            1993     mbaroi shkollėn ekonomike
1994          iu pranua shtetėsia gjermane
1994     kampion i Gjermanisė
1994     pėr herė tė parė pėrfaqėsoi Gjermaninė nė boks nė turneun ndėrkombėtar nė Liverpool, ku arriti tė fitoj medaljen e artė
            1995     zuri vendin e dyte ne Kampionatin Boterore ne Berlin
1995     e kreu shėrbimin ushtarak nė Germersheim tė Karlsruhes
1996     kampion evropian nė Velje tė Danimarkės
1996     mori pjesė nė Lojėrat Olimpike nė Atlantė.Fitoi  medaljen e  bronztė pėr peshėn e rėndė nė boks.
1997     kaloi tek ekipi i boksit Panix Promotion, nė tė cilin ishte edhe bokseri i famshėm Lennox Lewis.
2000     kaloi nė Hamburg, nė Universum Box-Promotion,
            2001     kampion i Gjermanisė nė boks;
2001     nėnshkroi kontratėn tri vjeēare me Universum Box-Promotion.
2002     mė 5 janar 2002 nė Magdeburg tė Gjermanisė fitoi titullin Kampion i Evropės kundėr Rene Monse.
U bė  kampion i parė i Evropės pėr Gjermaninė, qė prej 29 vitesh.
2002     Humbje e titullit tė kampionit evropian nė duelin e 20.07, me Prezemyslaw Saleta
2004          Mė 14.02., u takua me Sinan Samil Sam. Rikthim i titullit Kampion i Evropės
2004    Mbrojti Titullin e Evropės kundėr Rene Monses dhe Timo Hoffmanit
2005     Pas fitores me Whitakerin amerikan u kualifikua pėr tė boksuar pėr titullin e kampionit botėror
 
Mė 28 shtator 2005, nė Hamburg bokson pėr titullin e Kampionit Botėror nė boks. Gjat boksit amator zhvilloi 130 ndeshje nga tė cilat i fitoi 112, kishte njė barazim dhe 17 humbje.
  
Nė boksin profesional, deri mė tash zhvilloi 30 duele nga tė cilat i fitoi  28, 14 me K.O., pėrjetoi vetėm njė humbje dhe njė barazim.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.