|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Dekomunizmi i shoqėrisė shqiptare

 
 

 

27 shtator 2005 /TN

Adrian Kati

Nė vazhdėn e botimeve sociologjike, QSHRT prezanton kėtu revistėn e gjashtė tė titulluar “Requiem pėr njeriun e ri komunist”. Ėshtė kjo njė pėrpjekje jona, pėr tė pėrfshirė nė kėtė botim dhe nė kėtė kolanė, zėra tė njohur tė publicistikės e sociologjisė botėrore e kombėtare, pėrvoja dhe kujtime tė personave tė ndryshėm tė cilėt u prekėn nga regjimi komunist dhe vuajtėn peshėn e rėndė tė diktaturės gjysmėshekullore.

Proēesi i ngjitjes nė pushtet dhe konsolidimit tė enverizmit nė Shqipėri ishte pa dyshim mjaft i pėrgjakshėm. Lufta e klasave, projektuar dhe dirigjuar nga Enver Hoxha, ishte nė fakt njė luftė civile krejt e paprinciptė, stisur mbi bazėn e njė propagande totalitare dhe fallsifikimesh tė pashoq, me synim kryesor lavazhin e trurit.

Nė fillimet e saj tė zymta diktatura piketoi armiqtė potencialė (intelektualėt e vėrtetė, ushtarakėt,

tregtarėt) tė cilėt iu nėnshtruan eleminimit tė sigurtė ashtu si edhe ē’iu nėnshtruan genocidit familjet pėrkatėse. Enverizmi inicioi kėshtu dėmtimin e tėrėsisė gjenetike tė kombit, duke hapur rrugėn e kobshme tė krijimit tė njeriut tė ri komunist.

Pėrgjatė kėsaj karriere tė gjakosur, diktatura mbėrriti nė momentin kur dhuna dhe padrejtėsia u kthyen nė faktorin thelbėsor tė zhvillimit social tė Shqipėrisė. Regjimi pėrzgjodhi si mėnyra nėnshtrimi torturėn, masakrėn, burgimet e padrejta, internimet, punėn e detyruar, sekuestrimet...

Diktatura druhej gjerėsisht nga qyteti (ca mė shumė nga intelektualėt brenda tij), pėr ēka fshati u konsiderua si baza e vėrtetė ‘sociale’ e saj. Rreth

2/3 e popullatės shqiptare qė asokohe jetonte nė fshat u kthye nė gjendjen mjerane tė skllavit, pas njė shpronėsimi tė plotė. Si i tillė, fshati ‘socialist’ u kthye nė hambar burimesh njerėzore pėr diktaturėn: aty instruktorėt e komiteteve tė partisė, me orientim nga lart, ‘gjuanin’ pėr njerėzit e duhur – shėrbėtorėt e ardhshėm tė Partisė sė Punės.

Si natyrė konstante e tragjikomedisė shqiptare spikat mekanizmi i frikės, e cila duket se mbetet nė fuqi edhe nė post-diktaturė pėrmes lojės me dosjet dhe gjithė materialet tė cilat diktatura prodhoi pėr post-diktaturėn. Diskutimi mbi dosjet gjatė 15 viteve tė fundit angazhoi edhe disa prej arkitektuesve tė kėtyre materialeve, tė cilėt rast-pas-rasti referuan edhe emra, numra, pseudonime... Armata qindramijėshe e personazheve tė dosjeve ėshtė njė nga krijimet mė djallėzore tė diktaturės komuniste. Qėllimi i kėtyre arkave me dokumenta tė mykura ėshtė i dyfishtė:

mbajtja e njerėzve nėn frikė dhe presion; si edhe faturimi i fajit tė vėrtetė diku tjetėr, diku larg – larg prej kriminelėve tė vėrtetė.

Dosjet tek ne janė iniciuar pėrmes dy platformave tė byrosė politike pėr sigurimin e shtetit. Nė fillim, sipas rekomandimeve jugosllave pėr funksionarėt; mė vonė sipas rekomandimeve sovjetike pėr tė gjithė pa

pėrjashtim: funksionarė e komunistė. Vetėkuptohet qė ato filluan tė pėrdoreshin si pjesė e mekanizmit tė terrorit dhe frikės, nė shėrbim tė strategjisė sė mbajtjes sa mė gjatė tė pushtetit enverist. Nė vetvete kėto dosje janė shkelje flagrante e tė drejtave tė njeriut. Shteti merrte informacion duke pėrdorur metoda shtrėnguese, e kėtė informacion e pėrdorte si material pėr tė dėnuar e ndėshkuar qytetarėt e tjerė.

Ndoshta njė nga gabimet mė tė rėnda pėr drejtuesit e post-totalitarizmit nė Shqipėri, ishte pranimi i materialeve tė ‘dosjeve’ dhe dėshmive tė kėtilla tė servirura nga pushteti.

Njė tjetėr mekanizėm i papėrsėritshėm dhe krejt origjinal, tė cilin diktatura enveriste e vuri gjerėsisht nė shėrbim pėr tė mbytur fjalėn e lirė dhe ēdo mendim ndryshe, ishin edhe ridėnimet brenda burgjeve, ēpronėsimet, sekuestrimet, akte tė pashoq ēnjerėzore qė paraqisnin rreziqe serioze pėr shėndetin fizik e mendor tė disidencės, nderin e dinjitetin e personave (si psh. rekrutimi i detyruar pėr t’i shėrbyer regjimit). Mohimi i tė drejtave elementare si besimit fetar, pronės, arsimimit, punėsimit, ishin tė tjera forma tė egra genocidi, i cili gjerėsisht e tejkaloi edhe ashpėrsinė e regjimit stalinist (tė mos harrojmė se ishte Stalini qė propozon rreth viteve ’30 qė fėmijėt e disidentėve duhen arsimuar: regjimi enverist ua mohoi edhe kėtė tė drejtė homologėve shqiptarė).

Kjo katrahurė njerėzore preku afro 10% tė popullsisė shqiptare, pėr tė cilėn tė jetuarit jashtė mureve tė burgut por brenda vendeve tė internimit, pėrbėnte privilegjin e vetėm. Pesha e vuajtjeve, mosha e thyer, shėndeti i dobėt, pamjaftueshmėria e mjeteve tė jetesės, lufta 15 vjeēare me burokracinė pėr tė rimarrė pronat dhe shtėpitė e sekuestruara, e kanė pozicionuar shtresėn e ish-tė pėrndjekurve politikė nė njė pozicion tė ri persekutimi. Frika e administratave se mos ata iu ‘marrin’ pushtetin, ika kthyer nė elemente tė padėshiruar pėr ēdo pushtet tė periudhės tranzicionale post-totalitare.

E gjitha kjo ndodh kur kuadri ligjor ndėrkombėtar fare qartėsisht ėshtė krejt nė favor tė shtresės sė ish-tė pėrndjekurve politikė: konventat ndėrkombėtare, rekomandimet, ligjet qė vetė shteti shqiptar i ka nxjerrė – por kurrė nuk i ka zbatuar.

Por krimi dhe padrejtėsia duhen dėnuar: konventat ndėrkombėtare pohojnė qė ai nuk parashkruhet, padrejtėsitė e komunizmit nuk mund tė arshivohen e ca mė pak tė falen. Aktualisht Shqipėria ėshtė i vetmi vend i Europės lindore ku mungon njė monument publik pėr tė nderuar viktimat e luftės civile. Nė kėtė kuadėr platforma pėr njė dekomunizim tė shoqėrisė shqiptare, bėhet imperative.

Kujtesa e terrorit tė tė shkuarės nuk mund tė rrezikojė tė shuhet. Sot vėmė re tendencėn e harresės, ashtu si edhe praninė e bashkėkohėshme tė dy brezave:

brezit qė u influencua drejtpėrdrejt nga diktatura, si edhe brezit qė nuk e pėrjetoi atė. Curriculat shkollore, posaēėrisht lėnda e historisė, e kėtij brezi pėrmbajnė fare pak tė dhėna mbi vitet e diktaturės si edhe atė ēka pėrfaqėsoi ky regjim gjakatar pėr shqiptarin e thjeshtė.

Procesi i ngjitjes nė pushtet dhe konsolidimit tė komunizmit nė Shqipėri ishte me tė vėrtetė i pėrgjakshėm, sa ē’mund tė jetė njė proces qė titullohet si ‘luftė’. E ashtuquajtura ‘luftė klasash’

ishte njė luftė civile e paprincip, pa rregulla, pa mėshirė, pa ligje ose jashtė-ligjore, luftė e cila u stis dhe u realizua pėrmes njė propagande dhe falsifikimesh famėkėqinj tė cilėt i servireshin popullatės sė gjerė. Pėr ‘armiqtė potencialė’ (mė sė pari intelektualėt e vėrtetė) diktatura siguroi asgjėsimin fizik tė vazhdueshėm. Ndoshta kėtu diktatura komuniste pėrfitoi edhe nga fakti qė elementi intelektual – djathtist – atdhetar e gjerėsisht antikomunist, nuk arriti tė organizohej e tė krijonte njė platformė unike politike gjatė dhe pas Luftės sė II Botėrore; ēka ua sheshoi rrugėn drejt pushtetit komunisto-enveristėve.

Pėrmasat kriminale tė regjimit komunisto-enverist nuk ishin asfare – sikundėr pretendohet nga apologjetėt e tij – rezultat i rrethanave. Nė tė vėrtetė, ato pėrbėnin njė kod rregullash tė vendosura nga vetė diktatori dhe bashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė. Njė sy i vėmendshėm mund tė pikasė tek regjimi komunisto-enverist njė tendencė evolucioni, njė lloj ndryshimi psh., nga viti 1950 deri tek viti 1980, tė cilat ndryshime i dedikoheshin dinamikave tė veta tė sistemit, mė shumė se sa reflektonin adaptimet e verifikuara nė rrethanat ndėrkombėtare.

Ėshtė e vėrtetė, mjerisht, qė frika e ‘persekutimit potencial’, edhe tani pesėmbėdhjetė vjet pas rėnies sė diktaturės, ėshtė akoma e pranishme nė kujtesėn e njerėzve tė brezit tė influencuar drejtpėrdrejt nga diktatura. Kjo frikė me sa duket i komunikohet – ndoshta jo verbalisht, ndoshta jo qėllimisht, ndoshta as edhe nė mėnyrė tė vetėdijshme – brezit qė nuk e pėrjetoi diktaturėn.

Frika lindi dhe depėrtoi nė qelizat e jetės shqiptare:

trauma psikologjike qė e pasoi atė ishte e rėndė, shumė e rėndė. Sot gjykimi i diktaturės realizohet me mjaft mprehtėsi, por zbėrthimi i mekanizmave tė brendshėm tė funksionimit tė saj ėshtė nė nivel primitiv. Nė fakt, diktatura komunisto-enveriste ka lėnė gjurmėt e saj edhe ndėr ata persona, tė cilėt do tė duhej tė bėheshin palė gjykuese. Ėshtė ky ingranazh shtypės kriminal, i cili duhet detajuar, studiuar dhe kaluar nė sitė. Ē’rol kishin organet e partisė nė hierarkinė e dhunės; ē’rol kishte sigurimi i shtetit, ē’pozitė zinin nė hierarkinė e dhunės organizmat dhe levat e partisė, organizatat bazė, organizata e rinisė.

Regjimi komunist kishte si karakteristikė tė tij pėrqėndrimin e pushtetit nė njė grup tė vogėl drejtuesish tė Partisė, tė cilėt me pėrkufizim, nuk janė tė detyruar t’iu nėnshtrohen ligjit: Partia qėndron mbi gjithēka, pra edhe mbi ligjin. Partia kontrollon shtetin deri nė njė nivel tė tillė, sa qė kufinjtė midis tyre nė periudhėn e diktaturės komunisto-enveriste janė mjaft tė mjegullta. Kontrolli i Partisė puniste mbi popullsinė pėrfshin ēdo aspekt tė jetės sė pėrditshme, si nuk kishte ndodhur kurrė ndonjėherė nė territoret shqipfolėse. Rrjetat e informatorėve kalonin nė sitė gjithēka thuhej e nuk thuhej; denoncimi inkurajohej gjerėsisht, censura aplikohej si rregull. Mėnyra komuniste e drejtimit dhe organizimit tė shtetit ka nė themel tė saj njė rregull tė padiskutueshėm dhe mizor: dhunimin sistematik, masiv e tė pakundėrshtueshėm tė tė drejtave tė njeriut.

Jo mė pak me rėndėsi, sidomos nga ana juridike, ėshtė edhe vėnia nė vend e drejtėsisė: dėnimi i tė gjitha krimeve tė komunizmit nė Shqipėri, edhe atyre tė realizuara nė emėr tė ideologjisė. Ky proces ratifikimi juridik do tė ndėrgjegjėsojė njėkohėsisht edhe brezat e rinj, tė cilėt pohuam tė mos kenė pėrvoja personale tė drejtpėrdrejta nga periudha e zezė e diktaturės. Kjo gjė duhet bėrė duke dėnuar paralelisht e njėkohėsisht, si edhe pa asnjė lloj mėdyshjeje, ideologjinė dhe krimin qė ajo polli.

Lidhur me dėnimin e ideologjisė dhe tė promotorėve tė saj, ēėshtjet duken mjaft mė tė thjeshta se sa nė aspektin praktik tė dėnimit tė krimit dhe dhunuesve qė realizuan ditė pas dite katrahurėn e komunizmit shqiptar. Konfuzioni i pafund i krijuar lidhur me termat dhe emėrtimet e pėrdorura do tė duhet tė sqarohet dhe zgjidhet njėherė e mirė: tė dallohet bashkėpunėtori i regjimit prej bashkėfajtorit, njeriut qė heshti pėrpara padrejtėsive; dhe qė kėta tė dy tė dallohen qartėsisht nga bashkėvuajtėsi, njeriu qė provoi mbi kurrizin e tij ose tė familjes sė tij padrejtėsitė e pafundme.

Ky botim pėrpiqet tė hedhė dritė mbi njė spektėr tė gjerė situatash, ngjarjesh e perspektivash: botimet qė do tė pasojnė sigurisht do tė plotėsojnė ēėshtjet tė cilat, edhe pėr mungesė hapėsire, nuk janė diskutuar gjerėsisht kėtu.

_______________
*Ky material ėshtė editorial i botimit tė QSHRT-sė dhe autori ėshtė drejtor ekzekutiv i kėsaj qendre


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.