|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Rohrabacher: Pavarėsia e Kosovės e vetmja zgjidhje e drejtė pėr statusin e saj pėrfundimtar

 
 

 

24 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (23.09.2005)
Intervistoi Isabela Ēoēoli, Uashington

Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan, Dana Rohrabacher, republikan nga shteti i Kalifornisė, thotė se pavarėsia e Kosovės ėshtė e vetmja zgjidhje e drejtė pėr statusin e saj pėrfundimtar.  Zoti Rohrabacher thekson se 10 pėrqind e popullatės sė Kosovės qė pėrbėhet nga sėrbėt, nuk duhet tė presi qė t’i diktojė politikėn e vet 90 pėrqind tė popullatės, me pėrjashtim tė kėrkesave pėr respektimin e tė drejtave tė tyre.  

Zėri i Amerikės:  Ju bėtė njė vizitė nė rajonin e Ballkanit kohėt e fundit.  Ēfarė ju nxiti pėr tė shkuar nė atė rajon?

Dana Rohrabacher:  Shumė amerikanė nuk e dinė se Shtetet e Bashkuara ende po shpenzojmė qindra miliona dollarė nė vit pėr tė mbajtur 18 mijė trupa nė Kosovė dhe duket se ne duhet tė pėrqendrohemi nė kėtė ēėshtje dhe t’i japim fund gjendjes pas gjithė kėsaj kohe qendrimi atje. 

Shkova atje pėr t’u siguruar qė t’i kuptoj mirė gjėrat dhe pėr t’u takuar me lojtarėt pėr tė parė se cilat janė opcionet tona dhe si tė shkėputemi prej andej dhe t’i lėmė njerėzit tė vazhdojnė jetėn normalisht.               

Zėri i Amerikės:  Ju keni qėnė njė nga mbėshtetėsit mė tė fuqishėm tė pavarėsisė sė Kosovės.  Pėrse? 

Dana Rohrabacher:  E vetmja zgjidhje qė dėshirohet nga popullata nė Kosovė ėshtė pavarėsia.  Zgjidhja nuk mund t’u detyrohet atyre nga larg, nga kompromiset qė bėhen mes qeverive.  Zgjidhjet me tė vėrtetė tė qendrushme e qė kanė kuptim janė zgjidhjet qė pėrfshijnė pjesėmarrjen dhe reflektojnė vullnetin e popullit. 

Dhe kėto janė pikėrisht normat e demokracisė.  Themeluesit e Shteteve tė Bashkuara na i kanė mėsuar kėtė parim.  Besoj se 90 pėrqind e popullit tė Kosovės do qė tė jetė i lirė dhe i pavarur.  Kjo ėshtė zgjidhja.  Populli i Kosovės, jo vetėm qė duhet tė jetė i lirė dhe i pavarur, por duhet lejuar tė kontrollojė jetėn dhe tė krijojė vendin e vet. 

Zėri i Amerikės:  Kongresmen, administrata e tanishme amerikane ka deklaruar se statuskuoja nuk mund tė vazhdojė, por ajo nuk ka ofruar ndonjė alternativė tė qartė se cili do tė ishte statusi i Kosovės.  A mendoni se njė deklaratė publike do tė ishte e nevojshme?

Dana Rohrabacher:  E nevojshme ėshtė qė popullit tė Kosovės t’i jepet mundėsia tė thotė vetė se ēfarė dėshiron, dhe kjo tė vendoset me referendum.  Shtetet e Bashkuara kanė thėnė se statuskuoja e tanishme e statusit tė pazgjidhur tė Kosovės nuk ėshtė e pranueshme.  Cila pra do tė jetė zgjidhja apo alternativa? 

Pėr kėtė duhet pyetur populli i Kosovės dhe duhet respektuar vendimi i tij.  Nė qoftė se ai do qė tė jetė i lirė dhe i pavarur dhe i angazhuar pėr tė respektuar tė drejtat e pakicave, duke pėrfshirė edhe ato sėrbe, ai duhet tė jetė i lirė dhe i pavarur.  Kjo ėshtė e vetmja zgjidhje.  Populli i Kosovės ėshtė ai qė duhet ta vendosė atė zgjidhje.

Zėri i Amerikės:  Shumė analistė besojnė se raporti i tė dėrgurit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė pėr vlerėsimin e standardeve, Kai Eide, do tė jetė pozitiv dhe negociatat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės do tė fillojnė.  Duke patur parasysh se shqiptarėt dhe sėrbėt kanė qendrime diametralisht tė kundėrta lidhur me statusin pėrfundimtar, sa mendoni ju se do tė zgjasnin kėto negociata?

Dana Rohrabacher:  Negociatat mund tė zgjasin pafundėsisht, pėrsa kohė qė ne pėrballojmė shpenzimet.  Zgjidhja nuk ėshtė bisedime dhe gjithnjė bisedime.  Zgjidhja ėshtė qė popullit tė Kosovės t’i jepet mundėsia pėr tė marrė vendimin pėr statusin pėrfundimtar dhe jo njė grupi tė huaj burokratėsh qė bisedojnė me njeri-tjertin.

Pėr sa u pėrket sėrbėve tė Kosovės, tė drejtat e tyre duhet tė respektohen patjetėr.  Por nė njė shoqėri demokratike pakica, qė nė rastin e sėrbėve tė Kosovės ėshtė vetėm 10 pėrqind, nuk mund tė marrė vendim pėr gjithė vendin.  Sėrbėt kanė tė drejtėn tė shprehin qendrimet e tyre, ata gėzojnė tė drejtėn tė mos diskriminohen, por ata nuk mund tė marrim vendimin se nė ēfarė drejtimi duhet tė shkojė vendi. 

Sėrbėt qė jetojnė nė Kosovė duhet tė vendosin se ēfarė duan.  Ata mund tė jetojnė si pakicė nė Kosovė dhe gjithkush do tė kėrkonte qė tė drejtat e tyre tė respektohen, por ata duhet tė pranojnė vendimin e shumicės, ose tė shkojnė nė Sėrbi, nė qoftė se duan tė jetojnė mes sėrbėve.  Kėto janė tė vetmet alternativa. 

Alternativa nuk ėshtė qė 10 pėrqind e popullatės t’i diktojė 90 pėrqind tė popullatės se cilat do tė jenė politikat e vendit.  Kjo nuk ėshtė as demokratike dhe as e drejtė. Tė gjithė kosovarėt me tė cilėt unė kam biseduar mė kanė thėnė se janė tė angazhuar tė respektojnė tė gjitha tė drejtat e pakicave, qofshin ato sėrbe apo tė tjera. Sėrbėt nuk duhet tė presin qė t’i diktojnė politikėn e tyre 90 pėrqind tė popullatės, me pėrjashtim tė kėrkesave pėr respektimin e tė drejtave tė tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.