|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vehbi Bajrami - Shef i Seksionit Shqip nė Zėrin e Amerikės

 
 

 

 
23 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (22.09.2005)

Vehbi Bajrami ėshtė emėruar Shef i Seksionit Shqip tė Zėrit tė Amerikės. Zoti Bajrami ka studiuar pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Prishtinės.

Nga viti 1986 nė 1990, ai punoi si gazetar e redaktor nė gazetėn Bota e Re tė Prishtinės.

 
Pas ardhjes nė Shtetet e Bashkuara, ai vazhdoi punėn nė fushėn e gazetarisė, fillimisht si gazetar dhe mė pas nga viti 2000 deri nė vitin 2003 si Kryeredaktor i gazetės shqiptaro-amerikane "Illyria" nė New York.

Vehbiu ėshtė autor i disa punimeve pėr ēėshtjet shqiptare, duke pėrfshirė edhe librin "Shqiptarėt e Amerikės", njė histori e gjerė e komunitetit shqiptar nė Shtetet e Bashkuara.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.