|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Uragani Rita, stuhi e kategorisė 4

 
 

 

23 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (22.09.2005)

Njoftimet bėjnė tė ditur se fuqia e uraganit Rita ėshtė dobėsuar paksa por akoma mbetet njė stuhi mjaft e rrezikshme e kategorisė katėr.

Presidenti Bush tha sot se autoritetet po pėrgatiten pėr tė gjitha rastet, ndėrkohė qė uragani me pėrmasa tė mėdha po kapėrcen Gjirin e Meksikės me erėra qė arrijnė shpejtėsinė prej 265 kilometrash nė orė.

Nė Teksas, autostradat janė bllokuar nga qindra mijėra automjete qė po mundohen tė largohen nga Galveston, Hustoni si dhe qytete tė tjera nga ku mendohet se do tė kalojė uragani. Ndėrkohė janė shtuar shqetėsimet se uragani Rita do tė ndikojė nė vendin fqinj Luiziana, e cila sapo ka filluar tė rimėkėmbet nga uragani Katrina.

Guvernatorja e Luizianės, Kathleen Blanco u ka bėrė thirrje banorėve qė tė largohen nga zonat bregdetare, duke thėnė se mundė tė priten pasoja serioze nė atė shtet. Qendra Kombėtare Amerikane pėr Uraganet pret tani qė Rita tė godasė nė afėrsit tė Galvestonit tė premten vonė ose tė shtunėn herėt.

Tė mėrkurėn, presidenti Bush deklaroi gjendje tė jashtėzakonshme nė Teksas dhe Luiziana, dhe autorizoi Agjencinė Federale pėr Situatat Emergjente qė tė koordinonte pėrpjekjet pėr lehtėsimin e situatės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.