|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Procesi i privatizimit nė Kosovė konsiderohet i suksesshėm nė tėrheqjen e investitorėve

 
 

 

23 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (22.09.2005) Linda Karadaku-Ndou

Agjencia Kosovare e Mirėbesimit shpalli fituesit e pėrkohshėm tė shitjeve tė ndėrmarrjeve me spin-off tė rregullt nė ceremoninė e hapjes sė ofertave tė valės sė shtatė.

Zėvėndėskryeadministratori Larry Rossin tha sė interesimi i investitorėve po rritet nė ēdo valė privatizimi dhe kjo tregon qė zhvillimi i Kosovės po bėhet hap pas hapi. Ndėrsa pėrfaqėsuesi i lartė i UNMIK-ut, Joachim Ruecker pėrmendi shifrat totale tė shitjeve si dėshmi qė investitorėt e Kosovės e pėrkrahin privatizimin.

Bujar Dugolli, Ministėr i Tregtisė dhe Industrisė tha se numri i madh i pjesėmarrėsve konfirmon rritjen e besimit nė procesin e privatizimit dhe nė tė ardhmen e Kosovės, dhe se kjo ėshtė rezultat i bashkėpunimit tė mirė midis institucioneve vendore dhe atyre institucioneve ndėrkombėtare nė Kosovė.

22 ndėrmarrje tė reja ishin nė dispozicion pėr shitje nė kėtė valė privatizimi. Vlera e pėrgjithshme e ofertave fituese tė raundit tė dytė ishte mė shumė se 20 milion euro. Rezultatet dhe fituesit e deritashėm nė kėtė valė janė tė pėrkohshėm.

Agjencia Kosovare e Mirėbsimit vazhdon tė punojė nė finalizimin e tė gjitha shitjeve, kontrollimit tė dokumentacionit dhe pėrfundimit tė pagesave nga fituesit e pėrkohshėm. Ndėr ndėrmarrjet e nxjerra nė shitje nė kėtė valė privatizimi janė njė fabrikė tullash, njė qendėr pėr servisim automjetesh dhe kamionėsh, ndėrmarrje bujqėsore, dhe tė tjera. Shitja me spin off special do tė thotė se oferta fituese pėrfshin premtimin pėr punėsim, investime dhe pėrvojė nė punė.

Agjensia kosovare e mirėbesimit, e cila vazhdon tė mbetet kryesisht nėn kontrollin e autoriteteve ndėrkombėtare, ėshtė institucioni qė merret me privatizimin nė Kosovė. Vitet e fundit, u desh tė tejkaloheshin njė numėr problemesh midis zyrtarėve vendorė dhe autoriteteve ndėrkombėtare lidhur me mėnyrėn e punės sė kėsaj agjensie. Tani, qoftė autoritetet ndėrkombėtare, qoftė ato vendore, theksojnė vazhdimisht bashkėpunimin nė punėn e tyre nė cėshtjet qė lidhen me privatizimin.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.