|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Volker: Prova e qeverisė sė re ėshtė sesi tė bashkėpunojė pėr ēėshtjet qė shtrohen pėrpara

 
 

 

23 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (22.09.2005) Keida Kostreci

Njė zyrtar i lartė i Departamentit amerikan tė Shtetit thotė se Shtetet e Bashkuara do tė bashkėpunojnė ngushtė me qeverinė e re nė Shqipėri dhe se ndėrrimi i pushtetit nė zgjedhjet e fundit ishte nga mė tė suksesshmit nė Shqipėri. Kurt Volker, zėvendės ndihmės Sekretari i Shtetit, tha se mosarritja e njė konsensusi nė NATO, ishte njė nga faktorėt qė aleanca vendosi tė mos konsiderojė zgjerimin para vitit 2008.  Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, zoti Volker foli edhe pėr procesin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. 

Zėri i Amerikės: Zoti Volker, sipas sugjerimit tė Shteteve tė Bashkuara, NATO-ja vendosi tė mos zgjerohet deri nė vitin 2008, ndėrkohė qė tre vende ballkanike, Shqipėria, Kroacia dhe Maqedonia kishin shpresuar tė merrnin njė ftesė pėr anėtarėsim nė vitin 2006. Cilat janė arsyet pėr kėtė vendim tė aleancės?

Kurt Volker: Para sė gjithash dua tė them se procesi i zgjerimit tė NATO-s ka qenė njė sukses i madh. Nėse u hedh njė vėshtrim zhvillimeve nė Evropėn Lindore dhe Qendrore gjatė viteve tė fundit, ka pasur pėrparime tė mėdha, pėrsa i takon demokracisė, ekonomisė, reformave nė mbrojtje dhe ky ėshtė njė proces shumė i rėndėsishėm dhe duam qė tė vazhdojė.          Nė kėtė moment, nuk ka njė konsensus tė fortė brenda NATO-s, pėr tė ftuar vende tė tjera gjatė kėsaj periudhe. Ne donim qė tė vazhdonim pėrpjekjet pėr 2-3 vitet e ardhshme qė tė bindemi  qė kemi tė bėjmė me kandidatė tė fortė, tė gatshėm pėr t’u bėrė anėtarė tė NATO-s.

Nė Planin e Aksionit pėr Anėtarėsim nė NATO, ku Shqipėria mori pjesė me sukses, sė bashku me Maqedoninė dhe Kroacinė, ka kritere qė kanė tė bėjnė me reforma politike, ekonomike, tė mbrojtjes, pėr kontrollin civil ndaj ushtrisė, ndėrveprim, aftėsi pėr tė kontribuar nė misionet e NATO-s. Shqipėria ka arritur pėrparim tė konsiderueshėm nė tė gjitha kėto drejtime. Mendoj se nėse ka diēka pėr tė cilėn ekziston konsensusi nė NATO ėshtė qė tė vazhdojė bashkėpunimin e ngushtė me tė tre kėto vende qė tė bėhen gati pėr anėtarėsim. Unė nuk do ta shihja faktin qė ftesa nuk do tė bėhet nė vitin 2006, si zhgėnjim, por si njė proces ku mund tė bėhen pėrparime gjatė dy viteve tė ardhshme dhe sesi Shqipėria, Maqedonia dhe Kroacia tė pėrgatiten pėr tė qenė sa mė tė suksesshme.

Zėri i Amerikės: Shpesh herė politikanėt nė kėto vende, pėrfshirė edhe Shqipėrinė, bėjnė premtime pėr futjen e vendeve tė tyre nė struktura tė tilla si NATO dhe Bashkimi Evropian, duke thėnė se vendet e tyre do tė kenė sukses nė plotėsimin e  reformave tė nevojshme. A duhet nė tė vėrtetė qė ata tė japin afate tė tilla dhe a mund tė na thoni se cilat janė hapat dhe sa kohė merr njė proces i tillė?

Kurt Volker: Sė pari, dua tė theksoj se NATO-ja nuk kishte caktuar ndonjė datė dhe nuk kishte thėnė se do t’i bėnte ftesat nė vitin 2006. Njė nga gjėrat e reja ėshtė se ne paraqitėm njė datė, duke thėnė se ne do tė marrim vendime pėr zgjerimin e mundshėm tė ardhshėm, nė atė periudhė.  Por asnjėherė nuk mund tė merren angazhime paraprake. Ne nuk mund ta vendosim sot se cili do tė jetė gjykimi ynė pėr pėrgatitjen e njė vendi pas tre vjetėsh. Do tė shohim se sa pėrparim do tė ketė dhe kjo ėshtė njė mundėsi pėr kėto vende, qė tė rishikojnė vendimet e tyre, pėr tė rritur sa mė shumė shanset pėr anėtarėsim. Kėshtu qė ne e vlerėsojmė qė politikanėt nė Ballkan e kuptojnė se ėshtė e rėndėsishme qė tė bėjnė pėrparim nė drejtim tė integrimit evropian, tė integrimit nė NATO. Por NATO-ja nuk ka caktuar ndonjėherė data dhe asnjė politikan nuk mund ta bėjė njė gjė tė tillė.

Zėri i Amerikės: Shtetet e Bashkuara shpesh kanė theksuar se marrėdhėniet me Shqipėrinė janė shumė tė mira. Duke patur parasysh ndryshimet politike atje, pra me njė qeveri tė re, si do tė jetė e ardhmja e kėtij bashkėpunimi?

Kurt Volker: Ajo qė ka rėndėsi ėshtė procesi demokratik. Ne bashkėpunojmė me ēdo qeveri qė del nga njė proces demokratik i suksesshėm. Nė Shqipėri ka njė qeveri tė re me tė cilėn do tė bashkėpunojmė ngushtė. Ne kemi patur njė partneritet tė shkėlqyer me Shqipėrinė gjatė viteve tė fundit. Mendoj se krahasuar me pėrvojat e mėparshme nė Shqipėri pėr ndėrrimin e pushtetit, kjo ishte njė nga mė tė suksesshmet. Tani prova ėshtė sesi do tė bashkėpunojmė pėr ēėshtjet qė shtrohen pėrpara. Shqipėria ka qenė aktive nė planin e veprimit pėr anėtarėsim nė NATO, ka trupa nė Irak dhe Afganistan, ēka tregon angazhimin e pėrbashkėt pėr sfidat e sigurisė qė kemi pėrpara dhe ne jemi tė gatshėm tė vazhdojmė bashkėpunimin me ēfarėdo qeverie tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike nė Shqipėri.

Zėri i Amerikės: Sipas mendimit tuaj cilat janė sfidat me tė cilat pėrballet qeveria e re nė Shqipėri?

Kurt Volker: Nuk ka nevojė t’ia them qeverisė se cilat janė sfidat, pasi ajo i ka vetė mė se tė qarta.  Besoj se tė gjithė presin tė shohin forcimin e institucioneve demokratike, rritje ekonomike, hapje vendesh tė reja pune, reforma ekonomike, integrimin nė Evropė, sigurisht, ku ėshtė e ardhmja afatgjatė pėr Shqipėrinė dhe pėrparimin nė kėtė drejtim, si edhe marrėdhėniet me fqinjėt. Gjatė dy viteve tė ardhshme ne do tė jemi duke punuar pėr Kosovėn dhe Bosnjėn dhe mendoj se si njė vend kyē pėr rajonin, Shqipėria do tė jetė e angazhuar edhe nė ēėshtjet e rajonit.

Zėri i Amerikės: Pėrsa i takon Kosovės, a mund tė komentoni ju lutem se cilat  janė shqetėsimet aktuale tė Shteteve tė Bashkuara pėr situatėn atje, dhe qėndrimi aktual i Departamentit tė Shtetit pėr procesin e statusit pėrfundimtar?

Kurt Volker: Ėshtė e rėndėsishme qė ne tė punojmė pėr tė ecur  pėrpara me statusin e Kosovės, por sė pari duhet tė jetė e qartė qė duhen plotėsuar standardet demokratike, tė garantohet respekti pėr pakicat, pjesė tė rėndėsishme e identitetit qė krijon Kosova. Ndėrsa zoti Kai Eide, i dėrguar i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, pėrgatit raportin e tij, ne pastaj mund tė merremi me fazėn e ardhshme, pėr njė proces ndėrkombėtar nėn drejtimin e Kombeve tė Bashkuara qė do tė kenė njė tė dėrguar qė do tė merret me fillimin e bisedimeve pėr statusin afatgjatė  tė Kosovės. Ne do tė marrim pjesė nė ato bisedime sė bashku me anėtarė tė tjerė tė Grupit tė Kontaktit dhe shpresojmė qė tė bėjmė pėrparim pėrmes kėtij lloji dialogu dhe negociatash  gjatė vitit tė ardhshėm. 

Zėri i Amerikės: Shtetet e Bashkuara kanė thėnė se do tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė negociatat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. A mund tė na thoni mė konkretisht se cili do tė jetė ky rol dhe a kanė vendosur Shtetet e Bashkuara se nė ēfarė niveli do tė pėrfaqėsohen gjatė kėtyre negociatave?

Kurt Volker: Qė nė fillim dhe nė mes tė viteve 1990, Shtetet e Bashkuara kanė luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimet politike dhe tė sigurisė nė Ballkan dhe ne e pranojmė qė e kemi marrė kėtė rol dhe nuk do tė tėrhiqemi dhe duam qė tė japin kontributin tonė qė tė arrihet nė njė zgjidhje. Por protagonistėt kryesorė nė kėtė proces janė shqiptarėt, serbėt si nė Kosovė ashtu edhe nė Beograd, faktorėt e tjerė nė rajon, Grupi i Kontaktit. Shpresojmė qė zgjidhja tė jetė njė konsensus qė tė arrihet nė njė rezultat qė tė jetė i pranueshėm nga gjithkush nė rajon. Mendoj se komuniteti ndėrkombėtar, Shtetet e Bashkuara kanė detyrimin qė tė hedhin ide, tė lehtėsojnė dialogun dhe tė arrijnė tė realizojnė zgjidhjet mė realiste dhe afatgjatė qė tė jetė e mundur.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.