|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqipėri: Ndryshime nė legjislacionin fiskal

 
 

 

22 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (21.09.2005) Armand Mero

Qeveria shqiptare miratoi sot disa ndryshime nė legjislacionin fiskal pėr tė pėrgjysmuar taksta e biznmesit tė vogėl.

Zyrtarėt thanė se kjo masė do tė ulė papunėsinė dhe shmangiet fiskale, ndėrsa pėrfaqėsues tė pushtetit vendor thanė se ky vendim prek buxhetin e tyre dhe ėshtė marrė pa konsultime paraprake me ta

Ndėrkohė, prokuroria arrestoi nė mesnatė drejtorin e tatimeve tė Durrėsit dhe njė inspektor nėn akuzėn e moskryerjes sė detyrave pėr vjeljen e taksave dhe atė tė falsifikimit.

Nė Durrės ku ushtrojnė aktivitetin e tyre shumė kompani tė mėdha, ka njė numėr tė konsiderueshėm qė janė borxhli ndaj shtetit. Njė ditė mė parė dogana e Durrėsit bllokoi dhe njė anije tė kompanisė sė njohur Olim, pasi kjo e fundit kishte njė detyrim tė prapambetur prej mbi 3 milion dollarė. Mungesa nė arkėn e shtetit tė detyrimeve nga firmat tregtare kanė cuar nė pranga mesnatėn e mbrėmshme drejtorin e drejtoirisė sė Tatimeve tė Durrės Asqeri Mirashi dhe njė inspektor tė kėsaj drejtorie Dorian Deēolli.

Pėr Mirashin dita e djeshme ka qenė mjaft e errėt. Nė mėngjes atij i ėshtė komunikuar urdhėri i shkarkimit nga detyra, dhe pak orė mė vonė i janė vėnė prangat, pas firmosjes sė urdhėrit tė arrestit edhe nga Gjykata e Durrėsit. Akuza ndaj tij dhe inspektorit Deēolli ėshtė ajo e moskryerjes sė detyrave nga organet tatimore pėr vjeljen e tatimeve tė kryer nė bashkėpunim dhe fallsifikim.

Shkak pėr kėtė ėshtė bėrė denoncimi i kryer nga vetė tatimet e Durrėsit pėr tre kompani me dtyrime prej disa qindra mijė dollarė. Pėr njėrėn prej tyre Tatimet e kishin zvogėluar mė pas me dhjetė herė detyrimin qė ajo i kishte shtetit, ndėrsa dy tė tjerat rezultojnė tė jenė firma fantazėm. Nė tė vėrtetė nė Durrės ushtrojnė aktivitet shumė kompani tė fuqishme dhe mendohet se ato i kanė detyrime nė vlera tė konsiderueshme shtetit si nė tatime ashtu dhe pėr taksat doganore.

Po nė Durrės, borxhi ndaj doganės, e ka detyruar drejtorin e kėtij institucioni qė tė bllokojė dje njė anije me 2 mijė ton vaj luledielli nė pronėsi tė kompanisė sė njohur vendase Olim. Drejtuesit e kompanisė e cilėsuan tė nxituar vendimin pasi sipas tyre ai ka ardhur si pasojė e mosmarrėveshjeve pėr llojin e vajit.

Njė konflikt disa vjetor tė cilin ata thanė se e kishin konsideruar tė zgjidhur kėtė vit pas analizave tė kryera nė Itali ku kishte rezultuar se vaji i importuar prej tyre ishte i parafinuar dhe jo i pėrpunuar pėr tė cilin aplikohet njė taksė prej 10 pėrqind pėrkundrejt 2 pėrqind qė zbatohet pėr vajin tjetėr. Por dogana nga ana e saj i ėshtė pėrmbajtur njė vendimi tė vitit 2004 tė gjykatės sė Durrėsit qė detyronte kompaninė Olim tė shlyente njė detyrim prej mbi 3 milion dollarė.

Vendim qė sipas drejtuesve tė doganės nuk ėshtė apeluar asnjėherė dhe qė ka marrė formėn e prerė duke i dhėnė tė drejtėn asaj tė ndėrmarrė vetė nismėn pėr tė siguruar shlyerjen e borxhit. Por rasti i Olim duket se nuk ėshtė i vetmi. Doganata janė shprehur se vetėm nė portin e Durrėsit janė 110 subjekte qė kanė borxhe tė pashlyera.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.