|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mustafaj: Imazhi i Shqipėrisė pėrmirėsohet pėrmes ndryshimit tė realitetit

 
 

 

22 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (21.09.2005) Intervistoi: Arben Xhixho

Zėri i Amerikės: Zoti Mustafaj, vizitėn tuaj tė parė si Ministėr i Jashtėm i qeverisė sė Kryeministrit Berisha ju e bėtė nė Nju Jork, ku pėr vetė natyrėn e aktivitetit, patėt mundėsi tė takoheni me shumė homologė. Cila ka qėnė tema e kėtyre takimeve?

Besnik Mustafaj: Takimet kanė patur dy objektiva kryesore, sė pari njohja personale, pasi ėshtė e nevojshme njė njohje personale me homologėt me tė cilėt ne do tė punojmė kėto vite si Ministri e Jashtme dhe unė si drejtues i kėtij institucioni dhe e dyta njohja e drejtėpėrdrejtė e kėtyre personaliteteve me programin e qeverisė dhe angazhimet imediate dhe afat-mesme tė saj pėr tė realizuar ato pikėsynime tė shpallura gjatė fushatės elektorale.

Kam patur dy lloj takimesh, njė kategori kanė qėnė ato me organizatat ndėrkombėtare, me drejtues tė organaizatave, apo strukturave ku Shqipėria bėn pjesė, me tė cilat punon pėr integrimin e saj. Njė takim i rėndėsishėm ishte ai me Nicholas Burns (Nėn Sekretar Amerikan i Shtetit) sė bashku me ministrat e jashtėm tė Maqedonisė dhe Kroacisė pėr Kartėn e Adriatikut. Takim i rėndėsishėm ishte me Kai Aide.

Po ashtu pata takime me shumė ministra tė jashtėm, por doja tė veēoja rėndėsinė qė patėn takimet me Ministrin e Jashtėm grek, me atė italian e holandez, me Ministrin Britanik pėr Ēėshtjet Evropiane, me Ministren e Maqedonisė, pra me njė numėr ministrash, qė janė faktorė tė rėndėsishėm pėr tė ardhmen e afėrt tė Shqipėrisė.

Zėri i Amerikės: Zoti Mustafaj, ju e keni vlerėsuar punėn e qeverisė sė mėparshme nė politikėn e jashtme dhe keni theksuar se edhe pėrparėsia juaj do tė jetė e njejtė, integrimi i Shqipėrisė nė strukturat euro-atlantike. Kėto ditė aleanca e Natos bėri tė ditur se nuk do tė ketė zgjerim tė paktėn deri nė vitin 2008. Si e pritėt ju kėtė njoftim, i cili u dha disa ditė para fillimit nga detyra tė qeverisė tuaj?

Besnik Mustafaj: Ka dy gjėra qė duhen veēuar nga njėra tjetra. Pėr ne integrimi nė Nato mbetet njė objektiv strategjik i rėndėsisė sė veēantė. Aspekti i parė ėshtė reforma qė duhet tė kryejmė ne nė Shqipėri, jo vetėm nė nivelin e reformimit tė ushtrisė dhe pėrshtatjen e ushtrisė pėr tė qėnė e denjė si anėtare e Natos, por edhe njė sėrė reformash tė tjera, mė tė gjera, tė karakterit politik e juridik, sepse integrimi nė Nato ka njė aspekt politik, ka edhe njė aspekt ushtarak.

Ne do tė vazhdojmė me tė njejtėn kėmbėngulje, me tė njejtin seriozitet, siē edhe kemi deklaruar, punėn pėr kryerjen e gjithė reformave. Aspekti i dytė ėshtė kalendari qė ka vetė Natoja. E rėndėsishme pėr ne ėshtė qė tė mos bėhemi pengesė, qė tė mos bėhet qeveria pengesė pėr integrimin e Shqipėrisė nė Nato. Ne, natyrisht me miqtė amerikanė, me miqtė e tjerė, vende tė tjera anėtare tė Natos, do tė jemi nė kontakte tė vazhdueshme pėr tė parė tė gjitha mundėsitė e pėrshpejtimit tė kėtij ritmi.

Zėri i Amerikės: Zoti Mustafaj, shumė vetė kanė thėnė se Shqipėria ka njė problem imazhi nė botė. Ju e keni pranur kėtė konstatim. Cilat janė shkaqet e kėtij imazhi dhe a mendoni se ėshtė njė problem i kapėrcyeshėm? Ēfarė pėrparėsie do tė ketė kjo ēėshtje nė punėn tuaj si Ministėr i Jashtėm?

Besnik Mustafaj: Ka njė problem imazhi, njė problem mjaft serioz, por nė konceptin tim, pėrmirėsimi i kėtij imazhi nuk ėshtė ēėshtje retorike. Gabimi qė unė mendoj se ėshtė bėrė nė tė kaluarėn ndaj kėtij problemi, ėshtė se ai shihej kryesisht si njė problem retorike, apo paraqitjeje. Problemi i imazhit tė Shqipėrisė buron nga problemet qė ka patur nė Shqipėri.

Shqipėria ėshtė e damkosur si njė vend korrupsioni, si njė vend i krimit tė organizuar, si njė vend ku shteti ligjor nuk funksionon sa duhet, si njė vend ku zgjedhjet e lira kanė qėnė nė limitet e cungimit tė tyre thelbėsor. Pra pėrmirėsimi i kėtij imazhi, nė konceptin tim, pėrfundon tek lufta kundėr kėtyre fenomeneve negative nė Shqipėri.

Nė momentin qė realiteti shqiptar do tė jetė ndryshte, atėhere diplomacia shqiptare dhe strukturat e tjera politiko-diplomatike dhe kulturore qė ka Shqipėria, qeveritare dhe jo qeveritare, do tė kenė ē’tė paraqesin jashtė. Unė jam i bindur se imazhi i Shqipėrisė pėrmirėsohet pėrmes ndryshimit tė realitetit. Kėtu dhe vetėm kėtu, duhet tė jetė e pėrqėndruar puna e qeverisė shqiptare dhe e diplomacisė, qė duhet tė jetė nė shėrbim tė kėsaj pune, qė do tė kryhet nė Shqipėri. Unė nuk mendoj se duhen fajėsuar tė tjerėt pėrse Shqipėria ka imazh tė keq. Tė tjerė mund ta kenė zmadhuar pėr arėsye tė mosnjohjes sa duhet, apo pėr arėsye tė tjera, por faktet kanė qėnė tė tilla, qė nuk kanė lejuar shumė ngjyrosje tė kėtij imazhi.

Zėri i Amerikės: Zoti Mustafaj, nė Nju Jork kėto ditė ju jeni takuar edhe me Ministrin e Jashtėm tė Serbisė dhe Malit tė Zi, Vuk Drashkoviē. Pas takimit, sipas komenteve tė shtypit serb, zoti Drashkoviē ka shprehur pakėnaqėsi me qėndrimin tuaj, qė Beogradi dhe Tirana tė qėndrojnė jashtė bisedimeve pėr statusin e Kosovės. Sa tė thella janė mosmarrėveshjet midis Tiranės dhe Brogradit?

Besnik Mustafaj: Nuk ka marrėveshje, sepse pėr fatin e Kosovės nuk vendos as Tirana dhe as Beogradi. Pėr kėtė tė jemi tė qartė. Unė pata njė bisedė, mendoj tė dobishme me zotin Drashkoviē. Ishte njė bisedė e gjatė, por e dobishme, qė u pėrqėndrua nė njė shkėmbim pikėpamjesh nė pėrgjithėsi. Nė radhė tė parė unė insistova qė tė flisnim pėr tė ardhmen e marrėdhėnieve midis dy vendeve tona.

Ėshtė bėrė njė punė e rėndėsishme. Janė bėrė hapa tė rėndėsishėm nė normalizimin e marrėdhėnieve midis dy vendeve dhe unė i shpreha zotimin e plotė tė qeverisė shqiptare, qė kjo bazė e krijuar tė pasurohet nė mėnyrė tė ndjeshme dhe me shpejtėsi. Janė njė numėr marrėveshjesh qė presim tė negociohen dhe tė nėnshkruhen midis dy vendeve. Ne jemi plotėsisht tė vendosur t’i nėnshkruajmė kėto marrėveshje nė interes tė tė dyja palėve. Marrėveshje tė karakterit politik, ekonomik e kulturor dhe mė gjerė.

U fol pėr Kosovėn. Unė i bėra analizėn time zotit Drashkoviē, duke thėnė se nė qoftė se ēėshtja e Kosovės bėhet njė problem i brendshėm pėr Shqipėrinė, ose pėr Serbinė, atėhere do tė jetė shumė mė e vėshtirė zgjidhja e tij, pasi opinioni publik ka peshėn e tij mbi vendimet e politikanėve. Unė i bėra thirrje atij pėr realizėm nė veprimet diplomatike dhe nė pėrgjithėsi nė politikėn e jashtme. Dhe realizmi tė ēon tek fakti se faktorėt kryesorė nė Kosovė janė institucionet e Kosovės, UNMIK-u, Grupi i Kontaktit dhe institucionet e tjera ndėrkombėtare. Midis tyre duhet tė zgjidhet ēėshtja e statusit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.