|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Pėrfundoi vizitėn dyditėshe nė Kosovė delegacioni i ambasadorėve tė 21 vendeve anėtare tė BE-sė

 
 

 
Prishtinė, 22 shtator 2005 /TN /QIK - Pėrfundoi vizitėn dyditėshe nė Kosovė delegacioni i ambasadorėve tė 21 vendeve anėtare tė BE-sė, pasi janė takuar me Kryetarin e Kuvendit Nexhat Dacin, me udhėheqės tė opozitės, Hashim Thaēin, Veton Surroi dhe me pėrfaqėsuesit serbė vendorė Oliver Ivanoviq dhe Rangjell Nojkiq.

Pėrfaqėsuesit politikė shqiptarė u kanė thėnė ambasadorėve tė vendeve tė BE-sė se Kosova ėshtė e gatshme tė marrė detyrimet ndėrkombėtare si shtet i pavarur, kurse pėrfaqėsuesit e serbėve kanė thėnė se presin njė pako detyrimesh ndėrkombėtare pėr instituconet e Kosovės.

Duke shfaqur bindjen se raporti i ambasadorit Kai Aide do tė jetė pozitiv, Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci tha se ambasadorėve tė BE-sė ua kishte bėrė tė qarta disa qėndrime tė institucioneve rrethe aspektit politik tė Kosovės, qė sipas tij janė unike nė kėtė qėndrim.

"Kosova nuk e negocion pavarėsinė e saj me askend, sepse mandat pėr tjetėrsend nuk kanė institucionet e Kosovės, por rruga e kompletimit tė kėsaj pavarėsie duhet tė bisedohet me bashkėsinė ndėrkombėtare edhe me Serbinė si vend fqinj", ka thėnė Daci. Ai tha se tė drejtat njerėzore dhe tė drejtat pronėsore, reperacionet e luftės dhe tė gjitha ēėshtjet e tjera mund tė negociohen.
 
Ai nėnvizoi se nuk do tė pranohet nė asnjė mėnyrė propozimi pėr decentralizim asimetrik nė Kosovė, qė do tė thotė kontakti i drejtėpėrdrejt i serbėve tė Kosovės me Beogradin. Ai kishte kėrkuar nga diplomatėt e BE-sė qė Serbia tė mos e pengojė ashtu siē nuk do ta pengojė Kosova Serbinė pėr integrime nė strukturat evroatlantike.

Kryeparlamentari Daci ka kėrkuar nga diplomatėt BE-sė qė tė mos e paraqesin Kosovėn si palė tė dobėt pėr gjoja mosunitet tė brendshėm, nė veēanti nė mesin e shqiptarėve. Ai tha se pėr ēėshtjet strategjike shqiptarėt gjithmonė kanė unitet tė plotė. Daci tha se institucionet e Kosovės janė tė gatshme qė tė sigurojnė lirinė e lėvizjes pėr pakicat, por kjo nuk ėshtė ēėshtje qė ka tė bėjė vetėm me pakicat.

"Nuk mund tė kėrkohet liri e qarkullimit vetėm pėr minoritetet, kur dihet se nė 23 pėr qind tė territorit, apo nė njė tė tretėn e Kosovės, shqiptarėt nuk kanė qasje dhe lėvizja e popullatės ėshtė problem qė duhet tė avancohet nė gjithė Kosovėn", ka thėnė z. Daci.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.