|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Besnik Mustafaj ka kėrkuar mbrėmė nė OKB qė Kosovės t'i jepet pavarėsia e kushtėzuar

 
 

 
 
Nju Jork, 22 shtator 2005 /TN /QIK - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė ka kėrkuar qė Kosovės t'i jepet pavarėsia e kushtėzuar nga Serbia dhe Mali i Zi.
 
Statusi pėrfundimtar i Kosovės duhet tė bazohet nė vullnetin e lirė tė popullit tė Kosovės, tė shprehur nėpėrmjet metodave demokratike, tha Mustafaj,njofton Rojter.
 
Shefi i diplomacisė shqiptare mbrėmė tha nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė se pavarėsia e kushtėzuar pėr Kosovėn do t'i mundėsonte bashkėsisė ndėrkombėtare qė pėr njė periudhė tė caktuar kohore tė vėzhgojė zhvillimin e plotė tė institucioneve tė Kosovės dhe shoqėrisė sė saj si garancė pėr serbėt dhe pakicat e tjera.

Duke shfrytėzuar tė drejtėn pėr replikė pėrfaqėsuesi i Serbisė tha se ishte i befasuar qė Shqipėria ka ndryshuar politikėn e saj dhe angazhohet pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
Sipas tij, Kosova ėshtė pjesė e Serbisė dhe se bsiedimet pėr tė ardhmen e saj duhet tė zhvillohen ndėrmjet Beogradit, Prishtinės dhe bashkėsisė ndėrkombėtare.

Ndihmėsministri Miomir Udoviēki tha se deklarata e Mustafajt nuk i kontribuon bashkėpunimit aq tė nevojshėm ndėrmjet Beogradit dhe Tiranės, por as stabilitetit nė rajon.


 

 
 
Besnik Mustafaj: Pėr fatin e Kosovės nuk vendos as Tirana dhe as Beogradi
 
Uashington, 22 shtator 2005 /TN/ QIK - "Pėr fatin e Kosovės nuk vendos as Tirana dhe as Beogradi. Pėr kėtė tė jemi tė qartė", ritheksoi edhe njė herė ministri i Jashtėm shqiptar Besnik Mustafaj, duke u pėrgjegjur ndaj njė reagimi tė ministrit serbo-malazez Vuk Drashkoviq rreth deklaratave tė zyrtarėve tė Shqipėrisė pėr Kosovėn.

Duke sqaruar thelbin e takimit qė kishte pasur me Drashkoviqin nė Nju Jork, Besnik Mustafaj tha se i kishte bėrė analizėn Drashkoviqit, duke i thėnė se "nė qoftė se ēėshtja e Kosovės bėhet njė problem i brendshėm pėr Shqipėrinė, ose pėr Serbinė, atėhere do tė jetė shumė mė e vėshtirė zgjidhja e tij".
 
Po ashtu Mustafaj i kishte bėrė thirrje Drashkoviqit "pėr realizėm nė veprimet diplomatike dhe nė pėrgjithėsi nė politikėn e jashtme".

"Faktorėt kryesorė nė Kosovė janė institucionet e Kosovės, UNMIK u, Grupi i Kontaktit dhe institucionet e tjera ndėrkombėtare. Midis tyre duhet tė zgjidhet ēėshtja e statusit", u shpreh shefi i diplomacisė shqiptare pėr "Zėrin e Amerikės".

Tė pėrkujtojmė se ministri serbo-malazez Drashkoviq kishte thėnė se deklaratat e zyrtarėve tė Shqipėrisė se Kosova duhet tė fitojė pavarėsinė dhe se nga bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės tė pėrjashtohet Beogradi, nuk i kontribuojnė marrėdhėnieve tė mira ndėrmjet dy vendeve. Drashkoviq citohet tė ketė:

"I kam pėrkujtuar Mustafajit pėr faktin se Kosova ėshtė krahinė nė kuadėr tė Serbisė e Malit tė Zi (SMZ) dhe se statusi i ardhshėm i Kosovės nėnkupton evropjanizimin e saj, mbrojtjen e plotė tė minoritetit serb e tė minoriteteve tė tjera dhe respektimin e kufijve aktualė tė SMZ me Shqipėrinė dhe Maqedoninė".

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.