|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Goldberg shpreson qė procesi i pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės tė fillojė gjatė kėsaj vjeshte

 
 

 
Prishtinė, 22 shtator 2005 /TN /QIK - Shefi i Zyrės amerikan nė Prishtinė Filip Goldberg shpreson qė procesi i pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės tė fillojė gjatė kėsaj vjeshte. Nėse raporti i ambasadorit Kai Aide ėshtė pozitiv, tha Goldberg, ai do tė mundėsojė edhe ecjen drejt procesit tė statusit pėrfundimtar.

Ai bėri tė ditur se Shtetet e Bashkuara janė shumė tė interesuara qė tė emėrojnė zėvendėsin e tė dėrguarit tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr Kosovėn.

Duke folur pėr mėnyrėn sesi do tė zvillohet procesi i pėrcaktimit tė statusit me ndonjė konferencė apo nėpėrmjet "shatėll- diplomacisė", Goldberg tha se shumė ēėshtje nė kėtė drejtim kanė tė bėjnė me vendimet qė do t'i marrė i dėrguari i posaēėm.

"Mendoj se pėr momentin ėshtė e pamundshme tė flitet me saktėsi mbi strukturėn e kėtyre bisedimeve. Ajo qė di unė ėshtė se nė fillim sigurisht do tė ketė bisedime me tė gjitha palėt e pėrfshira pėr tė vendosur kornizėn e bisedimeve", u shpreh diplomati amerikan.

Por nė anėn tjetėr, thotė Goldberg, nė Kosovė nuk ka pasur pėrgatitje serioze pėr statusin pėrfundimtar, megjithėse ai ėshtė angazhuar fuqimisht "pėr tė kėshilluar pėrgatitjet pėr kėtė moment, i cili do tė jetė njė prej momenteve mė tė rėndėsishme nė historinė e Kosovės".

Duke komentuar pohimet e disa politikanėve qė thonė se nuk do tė ketė negociata, Goldberg tha se negociata do tė ketė.

"Nėse e merrni pėr bazė njė pozicion tė caktuar pėr statusin, pėr ēka ne e dimė se nė kėtė anė ėshtė pavarėsia, kurse nė anėn tjetėr ėshtė diēka tjetėr, mbeten shumė ēėshtje qė do tė dalin nga kėto pozicione", tha Golberg duke numėruar njė nga ēėshtjet qė do tė diskutohen gjatė negociatave, si tė drejtat dhe obligimet e komuniteteve, ndikimi i decentralizimit nė tė ardhmen e Kosovės, veriu i Kosovės, ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me borxhet, me privatizimin dhe ēėshtje tė tjera teknike.

Tė gjitha kėto janė "ēėshtje goxha tė ndėrlikuara, pėrfshirė kėtu edhe rolin e komunitetit ndėrkombėtar kėtu pas pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar, tha mes tjerash shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Filip Goldberg nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.