|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Ēfarė e kėrcėnon lirinė e shtypit

 
 

 
22 shtator 2005 /TN
 
Gjergj Sinani
 
Liria e shtypit ėshtė njė nga fitoret mė tė mėdha tė demokracisė. Ėshtė shtypi ai qė e mban nėn presion politikėn pėr tė mos u shkaktuar dėme qytetarėve, tė paktėn kėshtu ėshtė ose duhet tė jetė teorikisht.
 
Liria e shtypit ėshtė ajo forcė qė i vė pėrballė opinionit publik idetė e politikanėve pėr t’ia nėnshtruar gjykimit tė tyre. Me kėtė shpjegohet dėshira e politikanėve pėr t’u shfaqur sa mė shumė para medias. Kuptohet, qė tė kapet mashtrimi, sharlatanizmi dhe mediokriteti kėrkohet njė publik i ndriēuar ose njė publik qė tė mendojė nė mėnyrė karteziane, domethėnė qė t’ia nėnshtrojė provės sė arsyes, ose edhe tė dyshimit, idetė dhe diskutimet politike.
 
Liria e shtypit nuk mund tė konceptohet nėse nuk e vendosim nė njė kuadėr mė tė gjerė tė kuptimit tė problemit tė demokracisė, tė cilin, pėr fat tė mirė, e gjejmė tė analizuar nė veprėn e Tokėvilit “Demokracia nė Amerikė”.
 
 
Cili ėshtė problemi i demokracisė?
 
Karakteristikat kryesore tė njė demokracie, nė kėndvėshtrimin e Tokėvilit, bazuar nė pėrvojėn e revolucionit amerikan janė: materializmi, mediokriteti, individualizmi dhe izolimi, qė lindin ose e marrin forcėn nga barazia e kushteve. Njė regjim, nė tė cilin kėto pasoja nuk zbuten, nė njė mėnyrė ose njė tjetėr, njė regjim nė tė cilin nuk inkurajohen aftėsitė mė tė larta, nė tė cilin shoqėria do tė ndalej dhe virtytet publike tė shkonin drejt shuarjes, njė regjim i tillė mund ta vinte nė dyshim mundėsinė qė i ka dhėnė vetė providenca qė e krijoi.
 
Paradoksi thelbėsor i demokracisė, siē e kupton Tokėvili, ėshtė se barazia e kushteve ėshtė e pajtueshme si me lirinė, por edhe me tiraninė. Njė lloj barazie mund tė bashkekzistojė me njė pabarazi shumė tė madhe. Nė qoftė se demokracia do tė mbetej vetėm nė mjetet e veta, nė fakt ajo do tė prirej nė vendosjen e njė tiranie, e cila mund tė ishte tirania e njėshit mbi tė gjithė ose ajo e njė numri mė tė madh ndaj njė numri mė tė vogėl ose, madje, ajo e tė gjithėve mbi tė gjithė. Por si shpjegohet ky paradoks?
 
Le tė ndalemi mė gjatė nė idenė e Tokėvilit mbi kėtė paradoks. Pasioni sundues i moshave tė demokracisė ėshtė dashuria pėr barazinė. Vetė ky pasion mishėrohet pėrmes kushtit shoqėror mė tė pėrhapur qė ėshtė burimi themelor i tė gjitha pasioneve, ideve dhe sjelljeve tė shoqėrisė. Por, dashuria e njeriut demokratik pėr barazinė pushton edhe njė ndjenjw tjetėr, atė tė lirisė.
 
Liria kėrkon pėrpjekje dhe vigjilencė. Ajo mund tė arrihet me vėshtirėsi, si dhe mund tė humbasė me lehtėsi. Ekseset e saj janė tė dukshme pėr tė gjithė, ndėrkohė qė pėrfitimet e saj mund tė mos shihen. Avantazhet dhe kėnaqėsitė e barazisė, nga njwra anė, mund tė pėrjetohen lehtė dhe nuk kėrkojnė ndonjė pėrpjekje tė madhe. Ato janė tė kapshme nga tė gjithė, madje edhe pėr ata qė kanė aftėsi mediokre dhe "pėr t'i shijuar nuk duhet gjė tjetėr veēse tė jetosh"
.
Por, nė qoftė se kjo ėshtė e vėrtetė pėr kėnaqėsitė e barazisė, kėto mangėsi mund tė qėndrojnė tė fshehura te tė gjithė, ndoshta bėjnė pėrjashtim ata qė nuk mbisundohen nga kėto vese. Pra, barazia e kushteve i lė fushė tė lirė njė pasioni qė nuk shuhet. Ēdo qeverisje e ardhshme do tė duhet t'i njohė kėto rrėnjė nė kėtė lėvizje tė fuqishme. Pasioni i njerėzve tė bashkėsive demokratike pėr barazinė ėshtė "i zjarrtė, i pashuar, i pėrjetshėm, i padukshėm; ata duan barazinė nė liri dhe, nė qoftė se ata nuk e fitojnė, ata e duan akoma edhe nė skllavėri".
 
Dashuria pėr barazinė mund tė shprehet nė dy format e mėposhtme: ose njė "pasion kurajoz dhe legal pėr barazinė", qė kėrkon t'i ngrejė tė gjithė njerėzit nė nivelin e tė mėdhenjve ose njė "shije e shpwlarė pėr barazinė", qė pėrpiqet t'i reduktojė tė gjithė nė sunduesin mė tė vogėl tė pėrbashkėt. Kuptohet se nė qoftė se do tė mbizotėrojė pasioni i parė pėr barazinė, forcat kundėrshtuese ndaj demokracisė do tė zvogėloheshin nė mėnyrė tė dukshme.
 
Por forcat qė punojnė nė kushtet e barazisė lėnė pak shpresė qė tė triumfojė pasioni burrėror pėr barazinė. Njerėzit shtyhen qė tė kėrkojnė tė mira qė nuk mund t'i zotėrojnė. Barazia bėn qė tė lindė te tė gjithė shpresa pėr t'i fituar kėto tė mira, por konkurrenca ėshtė e tillė qė ēdo njeri ka pak shanse qė tė arrijė qė t'i realizojė ambicjet e veta. Pėr mė tepėr, rruga pėr plotėsimin e kėtyre dėshirave nuk ėshtė njė rrugė e barabartė. Fitorja do tė shkojė tek ata qė kanė aftėsi mė tė mėdha.
 
Tė gjithė nuk mund tė ngrihen nė nivelin e mė tė mėdhenjve, sepse dallimet e aftėsive vijnė nga Zoti, ose nga natyra. Kėshtu, demokracia zgjon njė ndėrgjegje pėr njė tė drejtė tė barabartė tė tė gjithėve ndaj avantazheve tė kėsaj bote, por ajo i pengon qė t'i arrijnė ato. Ky frustracion nxit zilinė dhe shkatėrron respektin. Kėshtu, shpirti i njeriut ėshtė gjithmonė i tendosur nė kėtė luftė ku ai dėshiron pa shpresė. Njeriu nuk mund ta durojė, pėr njė kohė tė gjatė, njė kusht tė tillė. Ai kėrkon njė zgjidhje, qė tė kėnaqė dėshirėn e tij tė madhe duke u ēliruar nga ankthi qė e shoqėron.
 
Kėshtu, barazia e nxit njeriun qė ta braktisė lirinė pėr tė mbrojtur barazinė nė vetvete. Pėr Tokėvilin, kjo braktisje e lirisė nga njeriu mund tė shpjerė nė daljen e njė despoti, siē e kishin njohur epokat e kaluara, por ishte shumė e mundshme qė ky despot tė vishte njė formė tėrėsisht tė re. Duke mos u vėnė rėndėsi termave, ai kėrkon mė shumė qė tė pėrshkruajė se sa t'i japė njė emėr tė ri kėtij despotizmi.
 
Nė njė shoqėri, ku tė gjithė janė tė barabartė, tė pavarur dhe tė pafuqishėm, vetėm njė aktor, shteti, ėshtė i prirur qė ta pranojė dhe ta mbikėqyrė kėtė braktisje tė lirisė. Tokėvili, me shumė tė drejtė, tėrheq vėmendjen ndaj centralizimit nė rritje tė qeverive.
 
Centralizim qė ende nuk po ēlirohemi. Njerėzit e demokracisė rrezikojnė qė ta braktisin lirinė e tyre ndaj kėtyre fuqive autoritare nė favor tė njė despotizmi "tė butė", tė njė despotizmi qė "ndjek sigurinė e tyre, parashikon dhe siguron nevojat e tyre, lehtėson kėnaqėsitė e tyre, drejton ēėshtjet themelore tė tyre, drejton industrinė e tyre, rregullon ndėrrimet e tyre"
 
dhe, pėrfundimisht u heq atyre edhe "shqetėsimin pėr tė menduar dhe mundimin pėr tė jetuar" . Tokėvili parshikonte qė njė qeveri e tillė ishte e papajtueshme me sovranitetin popullor, ose tė paktėn, me format e sovranitetit popullor. Populli, nė tėrėsinė e tij, fare mirė do tė mund tė ngushėllohej duke ditur se ka zgjedhur zotėrinjtė e vet.
 
Demokracia mund tė lindė njė formė tė re despotizmi, njė shoqėri qė tiranizon vetveten. Formulimi i problemit tė demokracisė nuk do tė ishte i plotė nė qoftė se nuk do tė ndaleshim nė pėrshkrimin qė i bėn Tokėvili tiranisė sė mazhorancės, tė numrit tė madh ndaj njė numri tė vogėl. Tokėvili ėshtė i ndėrgjegjshėm pėr presionet e grupeve qė i bashkojnė interesa tė veēanta, ose tė faktit qė pėrbėrja e mazhorancės ndryshon shpesh nė demokraci.
 
Por, ndryshime tė tilla ndodhin nė kuadrin e njė marrėveshje tė formuar mbi bazėn e disa parimeve, tė cilat nuk ndryshojnė, nė kėtė kuptim mund tė flitet pėr mazhoranca permanente nė njė demokraci. Pėr mė tepėr, homogjeniteti, nė dukje, i shoqėrive demokratike nuk lejon qė tė shihen burimet e heterogjenitetit; inteligjenca dhe pasuria. Aftėsitė intelektuale nuk janė tė barabarta dhe Tokėvili na jep pohimin e rėndėsishėm se shumica e njerėzimit nuk e ka aftėsinė pėr tė arritur nė bindje racionale.
 
Pėrveē ēėshtjes sė aftėsisė, kėrkesat e njohjes janė tė tilla qė njerėzit, nė kushtet e shoqėrisė demokratike, do tė kenė mė pak kohė, durim ose interes pėr njė njohje racionale. Pėr aq sa populli do tė mbetet popull, domethėnė njė numėr i madh, ai do tė jetė i detyruar tė nxjerrė bukėn e gojės dhe, pėr pasojė, do t'i mungojė koha e lirė e domosdoshme pėr kulturėn e njohjes.
 
Tokėvili do tė theksonte se superioriteti intelektual i njė numri tė vogėl njerėzish, nė demokraci zėvendėsohet nga superioriteti qė del nga sasia: "Mbretėria morale e maxhorancės mbėshtetet pjesėrisht nė kėtė ide qė ka mė shumė dritė dhe menēuri nė shumė njerėz tė bashkuar se nė njė, nė numrin e legjislatorėve sesa nė zgjedhje. Kjo ėshtė teoria e barazisė e zbatuar ndaj inteligjencave" .
 
Autoriteti i maxhorancės ėshtė i tillė saqė edhe minoranca arrin ta pranojė kėtė sulm kundėr inteligjencės. Kjo, - vė nė dukje Tokėvili, - ėshtė shenjė e njė fenomeni tė ri nė historinė e njerėzimit.
 
Tė kesh, pėr njė ēėshtje tė rėndėsishme, njė opinion tė kundėrt me maxhorancėn, nuk ėshtė vetėm diēka e pakujdesshme ose e kotė, por edhe dehumanizuese.
 
Maxhoranca, - shkruan ai, - zotėron njė perandori aq absolute dhe aq tė parezistueshme saqė, nė njė farė mėnyre, duhet hequr dorė nga tė drejtat e qytetarit dhe, si tė thuash, nga cilėsia e tij si njeri, kur do tė shmangesh nga rruga qė ka caktuar maxhoranca".
 
Tirania e maxhorancės mbi shpirtrat e atyre, qė janė intelektualisht mė lart, absolutizon prirjen e demokracisė drejt mediokritetit. Tirania e maxhorancės ndaj tė pasurve, ndaj njė numri tė vogėl pronarėsh, ėshtė mė pak e dukshme. Mesa duket, Tokėvili do t'i shmanget kritikėve tė demokracisė, qė shikonin nė qeverisjen nga numri i madh rrezikun e shkatėrrimit tė tė drejtave tė pronėsisė.
 
Nė parathėnie, ai me kujdes nėnvizon se nė vendin demokratik mė tė avancuar tė botės tė drejtat e pronėsisė gėzojnė garancinė mė tė madhe se nė ēdo vend tjetėr. Megjithatė, ai nuk ėshtė aq naiv sa tė besojė se konflikti i pėrjetshėm ndėrmjet tė pasurve dhe tė varfėrve zgjidhet nga revolucioni demokratik, jo tė gjithė janė nė tė njejtin nivel pasurie dhe ēdo nivelim i institucionalizuar nuk e ka zvogėluar zilinė e tė varfėrve ndaj atyre qė jetojnė nė kushte mė tė mira.
 
Atėhere, cila ėshtė siguria e tė drejtave tė pronėsisė? Sipas Tokėvilit, kjo ndarje ėshtė njė tipar i pėrhershėm i tė gjitha shoqėrive qė ekzistojnė pavarėsisht nga realizimi progresiv i barazisė sė kushteve. Ėshtė njė rregull fiks, qė i nėnshtrohen tė gjitha komunitetet. Nga njėra anė, ndarja e individėve, qė formojnė tre rendet e mėdha nė njė shoqėri - tė pasurit, ata qė kanė mjete tė moderuara dhe tė varfėritė - mund tė ndryshojė nga njė shoqėri nė tjetrėn. Ai nuk ėshtė dakord me idenė se tė pasurit ose ata qė janė mesatarisht tė pasur nuk mund tė pėrbėjnė kurrė njė maxhorancė. "Vota e pėrgjithshme u jep realisht qeverisjen e shoqėrisė tė varfėrve".
 
Pėr mė tepėr, ai deklaron se ėshtė e pashmangshme qė klasa qeverisėse tė jetė shtypėse. Tek e fundit, Tokėvili do t’u thotė tė varfėrve qė tė kuptojnė se ėshtė nė kundėrshtim tė interesit tė tyre qė tė varfėrojnė tė pasurit. Pra, ai nuk shikon asnjė arsye qė konflikti ndėrmjet tė pasurve dhe tė varfėrve do tė pushojė nė kushtet e demokracisė ose qė tė parėt nuk do tė kenė vullnetin ose rastin qė t'i shtypin tė tjerėt. Nė masėn qė maxhoranca ėshtė e varfėr dhe nė masėn qė janė tė varfėritė sovranė, atėherė frika e kritikėve tė demokracisė ėshtė e justifikuar. Por, si t'i shikojmė kėto ide me pjesėt e tjera tė veprės sė Tokėvilit?
 
Nė pjesėn e dytė, pėr shembull, ai deklaron se nė bashkėsitė demokratike, tė varfėritė, nė vend qė tė formojnė maxhorancėn e njė kombi, numri i tyre do tė vijė duke u zvogėluar dhe vendi i tyre do tė zihet nga klasat e mesme. Kėshtu, klasat e mesme jo vetėm qė do tė pėrbėjnė maxhorancėn, por ato do tė zotėrojnė pronė dhe kėshtu do tė bėhen mbrojtėsit kryesorė tė tė drejtave tė pronėsisė. Atėherė, pėrse tė pasurit duhet tė kenė frikė nga njė maxhorancė, pasionet dhe interesat e tė cilėve janė tė ngjashme me ato tė tyret?
 
Si e zgjidh problemin Tokėvili?

****

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.