|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Pas Britanisė, edhe Franca nuk e pėrjashton pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 21 shtator 2005 /TN /QIK - Rreth zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, pas Britanisė sė Madhe edhe Franca nuk e pėrjashton pavarėsinė si njė nga opsionet, deklaroi shefi i Zyrės franceze nė Prishtinė, Tieri Rejnar.
 
Rreth statusit Franca ka qėndrim tė njėjtė me SHBA tė dhe Britaninė e Madhe, theksoi diplomati francez pas takimit me kryeparlamentarin Nexhat Daci. (Ditė mė parė nė Prishtinė edhe ministri britanik pėr Evropė Dagllas Aleksander u shpreh pro pavarėsisė sė Kosovės si njė nga opsionet).

"Po, ne jemi nė tė njėjtėn linjė. Ky ėshtė njė opsion. Mirėpo, kjo sė pari do tė varet nga raporti i Aides, pėr tė parė se ē'ėshtė e mundur... Natyrisht varet edhe nga bisedimet pėr statusin, se si do tė zhvillohen ato, dhe ēfarė do tė nxjerrė si pėrfundim bashkėsia ndėrkombėtare", u shpreh Rejnar, duke shtuar se vendi i tij ka qėndrim tė njėjtė me vendet e tjera tė Grupit tė Kontaktit:

"Ne jemi plotėsisht nė tė njėjtėn linjė me kolegėt e Grupit tė Kontaktit, dhe nuk ka asnjė dallim ndėrmjet Francės, Shteteve tė Bashkuara, Britanisė, Gjermanisė, Italisė apo Rusisė".

Por Rejnar shtroi nevojėn e unitetit edhe brenda faktorit kosovar tė bisedimeve.

"Unė e theksova domosdoshmėrinė e unitetit brenda ekipit tė bisedimeve pėr statusin, sepse, statusi nuk ėshtė ēėshtje e shumicės apo opozitės dhe ju vėrtet duhet tė jeni tė bashkuar brenda kėtij ekipi", tha Rejnar, duke theksuar domosdoshmėrinė e pėrfshirjes sė pakicave nė kėtė ekip. Gjithashtu si ēėshtje tė rėndėsishme ai vuri nė dukje edhe fillimin e decentralizimit.

Pasi vlerėsoi nismėn e Presidentit Rugova pėr pėrgatitjen e bisedimeve, diplomati francez shprehu bindjen se ato do tė fillojnė gjatė kėtij viti. "Nuk mund tė parashikoj, por duket e arsyeshme tė mendohet kėshtu. Kjo ėshtė e qartė", tha Rejnar.

Kryeparlamentari Daci nuk u prononcua para mediave, por nga zyra e tij pėr kėtė takim ėshtė publikuar njė komunikatė nė tė cilėn thuhet se Daci e Rejnar "kanė biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė dhe pėr pėrgatitjen institucioneve tė vendit pėr procesin e pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės".

"Z.Rejnar ėshtė shprehur se Franca, si anėtare e grupit tė Kontaktit, ėshtė e interesuar pėr unifikimin e lidershipit tė Kosovės rreth bisedimeve pėr statusin. Ai ndėrkaq ėshtė interesuar pėr procedurėn e miratimit nga Kuvendi tė grupit negociator tė emėruar nga presidenti Rugova", thuhet nė komunikatė.

Ndėrkaq Daci ka thėnė se se kur bėhet fjalė pėr "ēėshtje madhore, siē ėshtė statusi i vendit, institucionet, por edhe qytetarėt e Kosovės janė shumė unikė".

"Me Beogradin do tė bisedohet pėr tė gjitha ēėshtjet nė interes tė dy vendeve, por jo edhe pėr statusin e Kosovės, i cili ėshtė i panegociueshėm", citohen fjalėt e Dacit nė kėtė komunikatė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.