|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nasa shpalos planet pėr udhėtime tė ardhshme nė Hėnė

 
 

 

20 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (20.09.2005) Kathie Scarrah

Shtetet e Bashkuara njoftuan planet pėr tė dėrguar pėrsėri astronautė nė Hėnė brenda vitit 2020. Kanė kaluar mė shumė se 30 vjet qė kur njeriu i fundit shkeli nė sipėrfaqen e Hėnės. Nasa thotė se programi i propozuar do tė jetė mė i sigurtė se fluturimet me anije pėr vajtje-ardhje nė hapėsirė dhe do tė bėjė realitet vizionin e presidentit Bush pėr eksplorimin e hapėsirės:

Tė hėnėn agjencia amerikane e hapėsirės Nasa paraqiti planet pėr Mjetin Eksplorues me Ekuipazh, njė anije fluturuese qė pason anijet e Nasės pėr vajtje-ardhje nė hapėsirė. Anija e re do tė projektohet pėr tė dėrguar nė Hėnė katėr astronautė, tė mbėshtesė njė ekuipazh me afro 6 anėtarė pėr fluturimet e ardhshme nė Mars dhe tė dėrgojė astronautė dhe furnizime nė Stacionin Ndėrkombėtar tė Hapėsirės.

Administratori i Nasės Michael Griffin i doli nė mbrojtje programit pėr udhėtime nė Hėnė me vlerė prej 104 miliard dollarėsh, duke thėnė se synon tė bėjė realitet vizionin e presidentit pėr eksplorimin e hapėsirės. "Nėse Shtetet e Bashkuara nuk duan tė heqin dorė nga misionet me ekuipazhe nė hapėsirė, atėherė duhet tė ndėrtojmė kėtė mjet fluturimi. Nuk kam dėgjuar njeri tė ngrejė argumentin se do tė ishte mė mirė pėr Shtetet e Bashkuara tė hiqnin dorė nga hapėsira ndėrkohė qė vendet e tjera vazhdojnė eksporimet," thotė zoti Griffin.

Kostoja e programit tė ri tė eksplorimeve nė Hėnė e shtrirė nė njė periudhė 13 vjeēare, pas llogaritjes sė inflacionit, pėrbėn vetėm 55 pėr qind tė kostos sė programit tė hapėsirės Apollo nė vitet 1970.

Anija e re do tė pajiset me raketa fuqizuese, serbatorė dhe motorė kryesorė dhe do t’u pėrngjasė misioneve Apollo. "Anija e re i ngjet shumė misionit Apollo. Ka njė tjetėr lloj mburoje kundėr nxehtėsisė. Ka njė sistem tjetėr pėr kontakte me Tokėn. Por projekti ėshtė shumė i ngjashėm me Apollon, veēse ėshtė mė i madh. Ėshtė njėsoj sikur ta kesh bombarduar Apollon me steroide."

 
Administratori Griffin thotė se projekti i propozuar do tė jetė 10 herė mė i sigurtė se anijet e mėparshme pėr vajtje ardhje nė hapėsirė, pasi ėshtė i pajisur me njė raketė shpėtimi qė mund tė shkėputet menjėherė nga anija kryesore nėse shfaqen probleme, si pėr shembull nė se shpėrthen zjarri gjatė nisjes. Sipas pėrllogaritjeve tė Nasės shanset pėr dėshtim tė kėtij misioni janė 1 nė 220.

Nga tė 114 anijet qė u lėshuan nė hapėsirė qė nga viti 1981, dy anije u shkatėrruan dhe 14 astronautė humbėn jetėn. Nė korrik misionet e flotės sė anijeve tė hapėsirės u pezulluan pas njė udhėtimi me sukses tė anijes Discovery, ndėrkohė qė inxhinierėt pėrpiqeshin tė zgjidhnin problemet e herėpashershme me shkėputjen e materialit izolues tė anijes gjatė nisjes. 2 vjet kaluan pa dėrgimin e anijeve nė hapėsirė qė kur shkėputja e materialit izolues tė anijes Kolumbia nga serbatori i jashtėm shkaktoi aksidentin qė rezultoi nė vdekjen e ekuipazhit tė saj nė vitin 2003.

Misionet e anijeve pėr vajtje ardhje nė hapėsirė parashikohet tė pėrfundojnė brenda vitit 2010. Pritet qė nga viti 2012 tė hidhet nė hapėsirė njė mjet fluturues pa ekuipazh, por kjo varet nga sigurimi i fondeve pėr kėtė program. Mjeti i parė fluturues me ekuipazh mund tė niset pėr nė Hėnė nė vitin 2018, ose mė sė shumti brenda vitit 2020, qė presidenti e ka caktuar si objektiv pėr kthimin e Amerikės nė Hėnė. Sapo tė vihet nė lėvizje ky mision, Nasa shpreson tė financojė sė paku 2 misione nė vit me synimin pėr tė ndėrtuar njė stacion tė pėrhershėm nė Hėnė.

____________________________________________________________________________________

Mė shumė lidhur me vizitėn e njeriut tė parė nė Hėnė mė 1969 : www.stvincent.ac.uk/.../ Apollo/apollo11.html


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.