|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lufta nė Kosovė: Kujtimet e njė Gjenerali amerikan

 
 

 

20 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (20.09.2005) Zamira Edwards

Megjithėse kanė kaluar mbi 6 vjet nga lufta nė Kosovė, ajo ende lidhet me zhvillimet aktuale nė rajonin e Ballkanit. Shumė njerėz, nga aspekte tė ndryshme tė jetės, vazhdojnė tė kujtojnė si anėt pozitive ashtu edhe ato negative tė kėsaj lufte. Njėri prej tyre ėshtė Gjenerali Daniel Leaf, nėn-komandant i forcave ajrore nė bazėn Peterson nė Kolorado. Mė 1999, ai ishte komandant i 8 mijė forcave ajrore me bazėn ajrore tė Avianos nė Itali, nga ku u ndėrmor fushata 78 ditėshe kundėr forcave sėrbe nė Kosovė.

Gjenerali Daniel Leaf ėshtė sot nėn-komandant i forcave ajrore nė bazėn Peterson nė Kolorado. Ai ka marė pjesė nė operacione tė ndryshme luftarake, si nė Irak, nė fillim tė luftės atje. Por para mė shumė se 6 vjetėsh, ai ishte komandant i 8 mijė forcave ajrore me bazėn ajrore tė Avianos nė Itali, nga ku u ndėrmor fushata 78 ditėshe kundėr forcave sėrbe nė Kosovė.

Gjenerali amerikan me 3 yje thotė se kudo qė ta ēojė kariera e tij nė tė ardhmen, lufta nė Kosovė do tė mbetet shumė e rėndėsishme pėr tė. “Lufta nė Kosovė ishte kulmi i karierės time me qė kam kryer fluturime si pilot kariere.

 

Ajo qė e bėri luftėn e Kosovės me tė vėrtetė tė veēantė, ishte kur mėsova fatin e familjes sė Muharremit dhe tė motrės sė tij. Them se isha me fat qė pata mundėsi tė kontribuoj me diēka pozitive nė jetėn e njerėzve si Muharremi. Ēfarėdo qė tė bėj nė tė ardhmen, nuk mendoj se do tė bėj ndonjė gjė mė tė rėndėsishme se sa ajo qė bėra nė Kosovė: ndihmėn qė i dhamė atij populli nėpėrmjet misionit tonė ushtarak.”

Mė 14 prill tė vitit 1999, vetėm 20 ditė pas fillimit tė sulmeve ajrore, pilotėt e NATO-s goditėn aksidentalisht popullsinė civile. Nė lajmet e mbrėmjes, mjetet sėrbe tė informimit njoftuan se forcat e NATO-s kishin sulmuar njė autokolonė refugjatėsh, duke shkaktuar viktima. Nė ekranin e televizionit u pa njė djalė me bluzė tė verdhė, qė qante mes viktimave. Ai ishte Muharrem Alijaj, por nė atė kohė emri i tij nuk dihej. Fotografia u transmetua edhe nga rrjetet televizive amerikane.

Gjatė bombardimit Muharremi humbi motrėn 17 vjeēare. Pasi e pa ngjarjen nė televizion, koloneli Dave McFarland, u vu nė kėrkim tė Muharremit “Lufta nė Kosovė dhe fotografia e Muharremit ishin indinjuese prandaj vendosa tė sillja nė Amerikė dy tė rinj nga Kosova. Isha gjithashtu i vendosur tė gjeja djalin me bluzė tė verdhė, tė cilin pas shumė pėrpjkejesh e gjeta. Nė vjeshtė tė vitit 2001 shkova pėr herė tė parė nė Kosovė dhe takova Muharremin. Qė prej atėhere vendosa tė bėjė ēdo gjė pėr ta ndihmuar qė tė ndryshoj jetėn e tij,” thotė koloneli. 

Zoti McFarland e ka ndihmuar Muharremin tė njihet me shumė njerėz nė Shtetet e Bashkuara. Dhe natyrisht njeri prej tyre ėshtė gjenerali Leaf, i cili e takoi pėr herė tė parė Muharremin nė gusht tė vitit 2002 nė Pentagon, ku shėrbente nė atė kohė. Ai ishte njė takim shumė emocional. Pėr gjeneralin takimi ishte shumė i rėndėsishėm, sepse Muharremi pėrfaqėsonte si tragjedinė, ashtu edhe shpresėn. 

Para disa ditėsh, gjenerali Leaf u takua pėrsėri me Muharremin, kėtė herė nė Dayton tė shtetit Ohajo. “Unė dhe Muharremi kemi njė lidhje personale tė veēantė nga lufta nė Kosovė. Mendoj se ne tė dy pėrpiqemi tė nxjerrim mėsime nga lufta pėr tė forcuar paqen. Muharremi ėshtė njė i ri, qė pėrfaqėson shpresėn pėr rajonin e Ballkanit. Ardhja ime kėtu ėshtė si njė simbol i pėrforcimit tė shpresės time pėr paqen nė botė dhe pėr tė treguar respektin qė kam pėr Muharremin. Ky takim dhe kujtimi i sė kaluarės qė na bashkon ne tė dyve ėshtė me shumė rėndėsi pėr mua,” thotė gjenerali.

Takimi me gjeneralin Leaf ėshtė po aq i rėndėsishėm edhe pėr Muharremin. "Ky takim ėshtė i rėndėsishėm pėr mua. Jam takuar 2 herė me Gjeneralin Leaf." Por ai nuk e ka kaq tė lehtė tė flasė pėr aksidentin e 14 prillit 1999 kur i tregon fotografinė e tij. "Kjo fotografi nuk harrohet kurrė sepse ėshtė tragjedi, thotė Muharremi.

Gjenerali Leaf thotė se forcat e armatosura nėn komandėn e tij u angazhuan nė sulme ajrore dhe nuk e bėnė kėtė thjeshtė si pjesė tė punės, por sepse e ndjenin se njė tragjedi po ndodhte dhe ishin tė angazhuar t’i jepnin popullit tė Kosovės mundėsinė qė ėndėrrėn e tyre ta bėnin realitet dhe kjo, thotė gjenerali mund tė realizohet duke hequr dorė nga urrejtja, e cila ende ekziston.

I pyetur rreth konfliktit nė Kosovė dhe luftės nė Irak e Afganistan, gjenerali Leaf thotė se ka ngjashmėri tė situatave, qė janė mė tė rėnda se sa vetė lufta. “Nė Kosovė, kushtet ekzistuese ishin shumė tė rėnda; spastrimi etnik dhe shtypja e popullatės. Nė Lindjen e Mesme shikoj tė njėjtėn gjendje. Kushtet me tė cilat ndeshej populli irakian e ai afgan si dhe terrori i krijuar nga lėvizja Taleban dhe rrjeti terrorist Al-Kaida kishin krijuar rrethana mė tė rėnda se sa lufta dhe duheshin ndaluar.

Lufta vetė krijon rrethana tragjike dhe ne do tė donim tė mos angazhoheshim nė tė. E vetmja kohė kur ne detyrohemi tė luftojmė ėshtė kur nuk ka alternativė tjetėr. Vendet e pėrgjegjshme duhet tė pėrmbushin pėrgjegjėsitė e tyre dhe tė pėrpiqen tė krijojnė njė mjedis mė tė mirė. Dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ne pėrpiqemi tė bėjmė.”

Misioni ushtarak nė Kosovė u pėrmbush, thotė gjenerali, por ashtu siē po ndodh edhe nė Irak, pėrmbushja e misionit ėshtė vetėm fillimi.  “Lufta nė Kosovė tregoi se vendet mund tė bashkohen pėr tė ēliruar popujt e tjerė, jo thjeshtė pėr t’u vetėmbrojtur. Ne i dhamė popullit tė Kosovės dhe gjithė rajonit tė Ballkanit mundėsinė qė tė kapėrcejnė grindjet etnike. Tani varet prej tyre qė ta shfrytėzojnė kėtė mundėsi. Unė vetė jam shumė mirėnjohės qė isha pjesė e operacionit qė u dha kėtyre popujve mundėsinė pėr tė ndėrtuar njė jetė mė tė mirė.”

Ndėrsa gjenerali Leaf ėshtė mirėnjohės pėr mundėsinė qė iu dha nė detyrė, Muharremi nuk ka fjalė tė tjera pėr gjeneralin veēse ta falenderojė atė. Nė takimin e tyre tė parė para 3 vjetėsh, Muharremi mėsoi tė thoshte nė anglisht, "Falemnderit Pilotėve Amerikanė". Tani nė njė libėr qė iu dhurua gjeneralit Leaf, nė kapitullin nga lufta nė Kosovė, ku ėshtė fotografia e Muharremit, si shkruan "Falemnderit pėr Lirinė qė na Sollėt".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.