|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Abdyl Latif Saleh dhe aktiviteti i tij nė Shqipėri

 
 

 

20 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (20.09.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri autoritetet kanė urdhėruar qė prej dhjetorit tė vitit 2004 bllokimin e disa pasurive tė Abdyl Latif Saleh, jordanezit me nėnshtesi shqiptare, pėr tė cilin dje departamenti amerikan i thesarit urdhėroi sekuestrimin e pasurive tė tij duke e konsideruar si njė person tė lidhur me terrorrizmin dhe organizatėn Al qaeda.

Socialistėt vendosėn sot menjėherė qė tė kėrkojnė ngritjen e njė komisioni hetimor pėr tė gjitha nėnshtetėsitė e lėshuara nga viti 1992 deri nė vitin 1997.

Emri i Abdyl Latif Saleh nė Shqipėri nuk ėshtė i panjohur, e po ashtu dhe aktiviteti qė ai ka patur. Nė nėntor tė vitit 1999 ai u dėbua nga Shqipėria si person i padėshiruar pikėrisht pas informacioneve qė shėrbimet sekrete shqiptare falė bashkjėpunimit me ato amerikane kishin marrė pėr lidhjet e tij tė mundshme me organizatat terroriste.

Emri i tij ishte i lidhur ngushtė me njė tjetėr person Yassin Kadi, edhe ky i pėrfshirė nė listat e personave tė akuzuar pėr terrorrizėm. Abdyl Latif, pėrvecse drejtues i disa organizatave bamirėse ishte dhe drejtues dhe aksioner nė disa ndėrmmrje me aktivitet ekonomik nė Shqipėri.

Nė deklaratėn e departamentit amerikan tė thesarit pėrmendet kompania e ndėrtimit karavan, e cila kishte aksione nė dy godinat shumėkatėshe tė ndėrtuara nė qendėr tė Tiranės, tė cilat njihen me emrin Kullat Binjake. Po ashtu sipas deparatmanetit tė thesarit Abdyl Latif dhe Yassin Kadi kishin dhe aktivitet nė fushėn farmaceutike. Qė prej dhjetorit tė vitit 2004 pronat e tė dyve janė bllokuar dhe nė listėn e gjatė tė shoqėrive qė ata dispononin, llogaritė e tė cilave u vunė nė konfiskim figuron kompania Karavan dhe njė shoqėri tjetėr Medicare. Po ashtu tė dy figurojnė tė kenė emrin dhe nė njė llogari bankara nė njė prej bankave qė veprojnė nė Shqipėri.

Abdyl Latif-it i janė bllokuar nė dy ndėrtesat nė qendėr tė Tiranės katėr apartamente me sipėrfaqe 377 metra katror, dhe dy sipėrfaqe tė tjera nė katin nėntokė dhe nė katin pėrdhes tė ndėrtesave. Sipas departamentit tė thesarit Abdyl Latif ngriti nė Shqipėri njė celule tė xhihadit egjiptian dhe nė rekrutimin e personave shėrbeu si mbulesė shoqata bamirėse Al haramain, e pėrfshirė nė listėn e zezė tė Kombeve tė Bashkuara pėr organizatat financuese tė terrorizmit.

Nė muajin mars tė kėtij viti ministria e Financave, urdhėroi bllokimin e pasurive dhe llogarive bankare edhe tė kėsaj shoqate sė bashku me tre shoqata tė tjera islamike. Vendimi i djeshėm i departamentit amerikan tė thesarit dhe fakti qė Abdyl Latif kishte nėnshtetėsi shqiptare nxiti sot socialistėt nė opozitė qė tė kėrkojnė ngritjen e njė komisioni hetimor parlamentar pėr tė gjitha nėnshtetėsitė e lėshuara nga viti 1992 deri nė vitin 1997, nga ish presidenti i asaj kohe Sali Berisha.

Sipas deklarateve tė disa viteve mė parė tė ambsadaorit tė shteteve tė Bashkuara nė Shqipėri, tė paktėn 5 persona tė akuzuar pėr lidhje me organizatat terroriste kishin pėrfitur nėnshtetėsinė shqiptare. Opozita i ka kėrkuar presidentit Alfred Moisiu qė tė nisė proceduart pėr hejqen e nėnshtetėsisė shqiptare tė gjithė kėtyre personave. Por kėrkesa e sotme e socialistėve duket qartė se i shėrben lojės politike nė vend. Abdyl Latif dhe aktiviteti i tij nė Shqipėri si dhe fakti i mbajtjes sė nėnshtetėsisė shqiptare nuk janė fakte qė u zbuluan tani. Gjatė 8 viteve tė tyre nė pushtet, socialistėt kishin tė gjitha mundėsitė pėr ta bėrė dhe mė parė kėtė hetim.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.