|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti dhe Kryeministri takohen me komunitetin shqiptar nė Nju Jork

 
 

 

19 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (18.09.2005) Ardita Simicia, Nju Jork

Delegacioni shqiptar i ka vazhduar takimet nė New York me veprimtarė tė komunitetit shqiptaro-amerikan. Si Presidenti Moisiu, ashtu edhe Kryeministri Berisha, nė kėto takime, theksuan rėndėsinė qė ka ky komunitet veēanėrisht nė kėtė periudhė, kur Shqipėria kėrkon tė intensifikojė pėrpjekjet pėr integrim nė strukturat evro-atlantike.

Tė shtunėn Presidenti Moisiu ishte i ftuar nė njė takim me komunitetin. Takimi ishte organizuar nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-amerikan. Zoti Moisiu shprehu mirėnjohjen pėr miqesinė dhe pėrkrahjen qė Shtetet e Bashkuara dhe populli amerikan u kanė dhėnė Shqipėrisė dhe shqiptarėve.

Presidenti Moisiu tha se Shtetet e Bashkuara i kanė qendruar pranė Shqipėrisė nė momentet e saj mė kritike dhe se Shqiperia qendron sot pėrkrah Shteteve tė Bashkuara nė luftėn kundėr terrorizmit. Ai theksoi se Shqiperia ka shėnuar njė arritje tė madhe nė pėrparimin e saj drejt demokracisė me zgjedhjet e fundit, por shtoi se zgjedhjet megjithėse demokratike nuk ishin tė drejta, pasi vetė sistemi zgjedhor krijonte hapėsirė pėr shfrytėzimin e ligjit pėr arsye politike. Ai theksoi se pozita e tij si kryetar shteti e detyronte tė mbante njė qendrim tė tėrhequr.

Presidenti Moisiu shtoi se zgjedhjet sjellin njė ndryshim tė pushtetit, por jo tė shtetit dhe se shteti duhet tė vazhdojė tė funksionojė. Opozita, tha zoti Moisiu, ėshtė pjesė e mekanizmave tė shtetit dhe duhet tė gjejė hapėsirė nė jeten politike pėr tė shprehur opinionin e saj dhe pėr tė balancuar pushtetin.

Kryeministri Berisha, nga ana e tij, vuri nė dukje se kreret e shteteve dhe te organizmave nderkombetare me tė cilėt ėshtė takuar, kanė pėrshėndetur kthimin e “rotacionit nė politiken shqiptare”, siē e cilėsoi kryeministri fitoren e demokrateve nė zgjedhje, por shtoi se ky ėshtė vetėm stacioni i parė i njė pune tė gjatė dhe tė ndėrlikuar, ku ai veēoi si pėrparėsi kryesore luftėn kundėr korrupsionit.

Kryeministri theksoi se kjo luftė do tė bazohet nė dokumenta zyrtare. “Ashkush nuk do tė gjykohet pėr korrupsion politikisht”, tha zoti Berisha, “por askush nuk do tė mund tė pėrdorė politikėn si mburojė ndaj kėtij problemi qė po shkatėrron shoqerinė”.

Ndėrkaq pėrfaqėsues tė afaristėve shqiptaro-amerikane, tė cilėt kishin ardhur pėr t’u takuar me Presidentin Moisiu dhe Kryeministrin Berisha nė njė mbrėmje tė organizuar nga shoqata “Vatra”, vunė nė dukje interesimin e tyre pėr t’u angazhuar me investime direkte ne Shqipėri.

Kreyministri u premtoi veprimtareve shqiptaro-amerikane dhe diasporės shqiptare kudo qė ndodhet se do tė krijojė kushte favorizuese pėr tė tėrhequr kapitalin e tyre nė Shqipėri dhe pėr t’iu krijuar atyre tė gjitha mundesitė pėr tė kontribuuar pėr Shqipėrinė.

Ndėrkaq, kryeministri ishte tė shtunėn nė Universitetin Mount Saint Vincent, sė bashku me ligjvėnėsin amerikan Elliot Engel, i cili theksoi se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė mbėshtesin zhvillimet demokratike nė Shqipėri dhe se e vleresojnė popullin shqiptar si njė ndėr miqtė mė tė mirė tė Amerikės. Zoti Engell pėrshendeti angazhimin e popullit shqiptar nė zgjedhje si njė tregues tė angazhimit tė tyre drejt demokracise. 

“Shkuam nė qendra votimi nė Tiranė dhe ne Durrės, ku pamė demokracinė nė veprim, dhe po te mos degjoja qe flitej shqip do tė mendoja se isha ne Shtetet e Bashkuara kur shihja entuziazmin e njerėzve per tė votuar”.

Kryeministri Berisha theskoi ne kete takim se ne bisedat me udheheqes nderkombetare ka theksuar edhe nevojen per nje zgjidhje te shpejte te ēėshtjes sė Kosovės si garanci e stabilitetit nė rajon, por ai shtoi se kjo kėrkon nga shqiptarėt nė Kosovė njė angazhim te plotė nė mbrojtje tė tė drejtave tė pakicave.

Kryeministri tha se shqiptarėt duhet tė tregojnė se janė tė zotė tė pėrmbushin dhe respektojnė standartet e organizmave nė tė cilat kerkojnė tė organizohen dhe e ftoi komunitetin shqiptaro amerikan tė bėhet forcė active pėr arritjen e ketij objektivi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.