|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Forumi Rinor i LDK-sė Dega II nė Prishtinė zgjodhi kryesinė e re

 
 

 
PRISHTINĖ, 19 shtator 2005 /TN - Dje nė Prishtinė i zhvilloi punimet Kuvendi i VI-tė Zgjedhor i FR tė LDK-sė, Dega II Prishtinė.
 
Punimet i hapi Kryetari i Degės Florian Dushi i cili fillimisht pėrshėndeti mysafirėt e pranishėm nė Kuvend, si : Kryetarin e Degės II tė LDK-sė dhe njėherit Ministėr i MTPT-sė z. Qemajl Ahmeti, Lulzim Zeneli Kryetar i FR tė LDK-sė pastaj Ismet Beqiri Kryetar i Degės sė I-rė dhe njėherit Kryetar i KK tė Prishtinės e shumė pėrfaqėsues tė tjerė tė degėve tė FR tė LDK-sė.
 
Kuvendin e pėrshėndetėn Qemajl Ahmeti Kryetar i Degės II tė LDK-sė i cili vlerėsoi lart punėn e Degės sė II tė FR LDK-sė dhe premtoi se ndihma dhe pėrkrahja e Degės sė LDK-sė sikurse deri mė sot edhe nė tė ardhmen nuk do tė mungoj.
 
Kryetar i FR tė LDK-sė Lulzim Zeneli, duke vlerėsuar lart punėn dhe aktivitetin e kėsaj dege mes tjerash tha: “besoj se nga ky Kuvend Dega e II e FR tė  LDK-sė do tė dal edhe mė e fuqishme”.
 
Ndėrsa Kryetari i Degės sė I-rė Ismet Beqiri mes tjerash tha: "puna e Degės sė II meriton njė respekt tė veēantė, punė, e cila e bėnė Degėn II njėrėn ndėr degėt mė tė mira, ai gjithashtu e ēmoi lart bashkėpunimin nė mes tė degėve tė Prishtinės, si atyre tė LDK-sė ashtu edhe tė atyre tė FR tė LDK-sė
 
Pas shqyrtimit dhe miratimit tė Rregullores sė Punės dhe tė Raportit tė Punės, delegatėt me votim tė fshehtė zgjodhėn Kryesinė e re tė Degės nė pėrbėrje prej 15 anėtarėve.
 
 
 
Kryetar u zgjodh Nexhat Berisha njė aktivist i dalluar i Degės II, nėnkryetare e parė Jeta Rafuna , mė pas  Arbėr Binaku dhe Burim Godeni ndėrsa sekretare e degės Kimete Sahiti.
 
Kuvendi zgjodhi edhe 12 delegat tė Degės II qė do ta pėrfaqėsojnė kėtė Degė nė Kuvendin Qendror tė FR tė LDK-sė.
 
Ne fund Kuvendi njėzėri miratoi edhe planin e punės sė Kryesisė sė Degės II pėr periudhėn e ardhshme dyvjeēare.
 
Nga ky Kuvend i Degės II tė FR tė LDK-sė iu dėrgua edhe njė telegram pėrshėndetės Presidentit tė Kosovės Dr. IBRAHIM RUGOVA.
 
 

 
 
FORUMI I RINISĖ I LDK-sė

DEGA II, PRISHTINĖ

TELEGRAM
Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova
 
 
I nderuari z. President,
 
lajmin qė na e kumtuat Ju pėr sėmundjen Tuaj, ishte njė shqetėsim i madh edhe pėr ne.
 
Tani na gėzon fakti se Ju jeni me shėndet mė tė mirė.
 
FR i LDK-sė, Dega II Prishtinė ju pėrshėndet pėrzemėrsisht duke ju dėshiruar shėrim sa mė tė shpejt.
 
Jemi tė bindur se ashtu si i fituat shumė beteja politike do ta pėrmbyllni edhe procesin e pavarėsisė sė Kosovės tė filluar nga Ju.
 
 
Kryesia e FR tė LDK-sė
Dega II
Prishtinė 17/09/2005


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.