|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Gjermani, nė prak tė meēit tė 28 shtatorit

 
 

  U PUBLIKUA PIKTURA ME PORTRETIN E BOKSIERIT LUAN KRASNIQI

 
 

 
19 shtator 2005 /TN 
 
Ēerkin BYTYĒI
 
Piktori i njohur Arnold VIRO, kėto ditė, nė prag tė maēit tė 28 shtatorit qė zhvillohet nė Hamburg pėr titullin e kampionit botėror, sipas kėrkesės sė Shtėpisė sė artistėve CC pėrkatėsisht tė pronarit tė saj Conny Constantin, nė Stuttgart tė Gjermanisė,  publikoi pikturėn e tij tė punuar me pėrkujdes tė madh nė tė cilėn ėshtė portretuar sportisti i njohur Luan Krasniqi, qė me rezultatet e arritura nė boksin gjerman, atė evropian dhe botėror, gjithsesi ėshtė bėrė legjendė e njohur qė tashmė ka hyrė nė historinė e sportit ndėrkombėtar.
 
Njė pikturė e ngjashme njėkohėsisht ėshtė bėrė kushtuar edhe Max Schmelingut, ish boksierit dhe kampionit botėror nė boks, ditėlindja e 100 e tė cilit shėnohet mė 28 shtator nė ditėn kur zhvillohet maēi pėr titullin e kampionit botėror nė boks, nė mes tė Luan Krasniqit dhe Lamon Brewster nė Hamburg.
 
Piktura kushtuar Luanit, me titullin „LUANI“qė e karakterizon njė dinamizėm dhe angazhim i veēantė artistik, do tė reprodukohet nė njė unikat tė madhėsisė 120 x 170 cm,  qė do tė nėnshkruhet nga prominentėt dhe nė VIP-Party qė organizohet mė 28 shtator, pas meqit nė Hamburg, do tė ofrohet pėr shitje, pėrkatėsisht pėrmes ankandit publik.
 
Shuma e mjeteve qė do tė realizohet nga shitja e kėsaj vepre artistike, i dedikohet SOS-fshatit tė fėmijėve tė cilin Luan Krasniqi e mbėshtet nė forma tė ndryshme. Kohė mė parė ky sportist prominent e vizitoi SOS – fshatin e fėmijėve nė Prishtinė dhe u informua afėrsisht pėr punėn me vlerė tė ēmueshme tė kėtij institucioni ku ndodhen fėmijėt e braktisur dhe jetim.
 
- Nga kjo vizitė ende kam kujtime pėr punėn fisnike  qė zhvillohet nė SOS-fshatin e fėmijėve nė Prishtinė nė njėrėn anė dhe nė anėn tjetėr, pėr rrėfimet  rrėqethėse pėr fatin e banorėve mė tė vegjėl, tė menēur dhe me sjellje shembullore, nė kėtė institucion human, qė secili nė vete paraqet njė roman me plot ngjarje qė shqetėsojnė gjithsesi. Ndaj, angazhimi im pėr tė mirėn e kėtyre tė pėrvuajturve dhe horizontet e reja tė perspektivės jetėsore tė tyre, do tė jenė nė vazhdimėsi, thotė Luani.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.