|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ish-Presidenti Klinton ndėrmerr njė nismė tė re kundėr varfėrisė

 
 

 

18 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (17.09.2005)

Bill Clintoni mund tė mos jetė mė President, por pėr nismėn e fundit qė ai ndėrmori kėto ditė, lidhjet dhe emri i tij e ndihmuan tė mbledhė njė grup njerėzish me peshė nė arenėn botėrore pėr njė ēėshtje tė mprehtė. Ndėrsa Asambleja e OKB-sė zhvillonte punimet nė Nju Jork, ai pėrfitoi nga rasti qė tė organizonte njė konferencė pėr tė diskutuar mbi rrugėt pėr tė luftuar varfėrinė.

Pesė vjet pas presidencės sė tij, Bill Clintoni po e vė nė punė edhe njė herė ndikimin e tij pėr tė zgjidhur disa nga ēėshtjet madhore tė botės. Duke pėrfituar nga fakti i takimit tė OKB-sė nė New York, ish-presidenti mblodhi sė bashku rreth 40 udhėheqės botėrorė dhe emra tė tjerė me peshė nga sektori privat pėr njė takim tre ditor qė synon zgjidhjen e disa shqetėsimeve mė tė mėdha qė kėrcėnojnė botėn e sotme.

Nisma Globale Clinton i hapi punimet tė enjten me njė seancė plenare mbi sfidat globale drejtuar nga njė komision ku bėnin pjesė Mbreti Abdullah i Jordanisė, Kryeministri Tony Blair, Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice dhe vetė ish-presidenti Clinton.

“Kemi mbledhur sot njerėz nga e gjithė bota, pėr tė diskutuar se ē’mund tė bėjmė sė bashku pėr tė luftuar varfėrinė, pėr tė zbutur ndryshimet qė e kanė bazėn nė besimet tona tė ndryshme fetare dhe pėr ta vėnė theksin tek ato qė mund tė bėjmė sė bashku”, tha ish-Presidenti Clinton.

Pjesėmarrėsve u kėrkohet tė bėjnė njė premtim pėr tė realizuar diēka konkrete vitin e ardhshėm duke filluar me njė kontribut prej 15 mijė dollarėsh.

Takimet pėrqendrohen nė tema qė fillojnė qė nga varfėria, lufta kundėr korrupsionit, feja dhe konfliktet politike. Kryeministri britanik Tony Blair foli pėr ēėshtjen e Gazės dhe zhvillimin nė rajon.

“Nė fund tė fundit, ndryshimi do tė realizohet nga vullneti i njerėzve. Do t’u kėrkoja tė gjithėve t’i hedhin sytė nga mundėsitė qė shfaqen. Tė shpresojmė qė tėrheqja izraelite t’i hapė rrugėn krijimit tė njė shteti tė pavarur palestinez”.

Njė temė tjetėr e rėndėsishme ishte ēėshtja e Islamizmit dhe lidhjet e tij me terrorizmin. Mbreti Abdullah i Jordanisė kryesoi kėtė diskutim.       

“Pėr shumė akte tė dhunshme nė botė, ėshtė konsideruar pėrgjegjėse feja, por historikisht nuk ėshtė feja fajtore, por njerėzimi”.

Pas konferencės, presidenti Clinton tregoi se ēfarė ishte arritur ditėn e parė.

“Sė pari sot ne kemi premtime pėr mbi 200 milionė dollarė dhe ky ėshtė vetėm fillimi.  Me kėtė shumė ne filluam, kėshtu qė shumė njerėz qė kanė ardhur kėtu nuk i kanė bėrė premtimet e tyre. Ėshtė e rėndėsishme besoj qė Mbreti Abdullah, Sekretarja Rice dhe Kryeministri Blair tė paktėn pėrgatitėn terrenin pėr katėr drejtime tė pėrpjekjeve tona dhe dhanė disa ide pėr ato qė duhen bėrė”.

Konferenca qė mbyllet sot, ėshtė e lidhur me Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara qė ka mbledhur sė bashku udhėheqėsit botėrorė tė New Yorkut.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.