|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Banka Botėrore thotė se do tė vazhdojė ta mbėshtesė Kosovėn

 
 

 

18 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (17.09.2005) Linda Karadaku-Ndou

Banka Botėrore thotė se do tė vazhdojė ta mbėshtesė Kosovėn. Drejtoresha rajonale e kėsaj banke pėr Evropėn Juglindore, Orsalia Kalanzopulos, tha nė njė bisedė me Zėrin e Amerikės, se qeveria duhet tė vazhdojė pėrpjekjet pėr pėrmirėsimin e disiplinės fiskale dhe pėrmirėsimin e pėrdorimit efikas tė burimeve publike.

Orsalia Kalantzopoulos, Drejtore dhe bashkėrenduese rajonale e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, thotė se ka diskutuar me zyrtarėt nė Prishtinė, nė pėrgjithėsi pėr  strategjinė e Bankės Botėrore qė pėrqendrohet nė pėrmirėsimin e mjedisit rregullator pėr sektorin e energjisė.  

“Ka njė marrėveshje nė bazė tė gjerė mendoj, kemi nėnvizuar gjithashtu pėrpjekjen qė duhet tė vazhdojė tė bėjė qeveria nė pėrmirėsimin e disiplinės fiskale dhe pėrmirėsimin e pėrdorimit efikas tė burimeve publike. Mendoj se janė diskutime tė pėrgjithshme, nuk janė diskutime qė synojnė tė arrijnė ndonjė ligj tė posaēėm apo grant tė posaēėm, qė do t’i jepej Kosovės”.

Zonja Kalanzopulos thotė se Kosova do tė vazhdojė tė marrė grante nga Banka Botėrore.  

“Kosova do tė vazhdojė tė marrė grante nga ne, me vlerė rreth 15 milion dollarėsh, nė njė periudhė 18 mujore. Kjo ėshtė njė marrėveshje qė e kemi arritur dhe do tė vazhdojmė kėshtu, derisa tė zhvillohen bisedimet pėr statusin pėrfundimtar”.

Drejtoresha rajonale e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, thekson se Kosova  ka njė ekonomi funksionale. 

“Ka njė ekonomi qė funksionon, mund ta shohėsh nga veprimtaritė nė ndėrtim dhe ajo qė ndodh, ka njė ekonomi qė funksionon. Nuk e kuptoj, doni tė thoni prodhim tullash apo llaēit nė kuptimin komunist? Kėsaj nuk mund t’i pėrgjigjem”.

Mungesa e statusit pėrfundimtar e pengon Kosovėn qė tė marrė kredi afatgjata nga institucionet monetare ndėrkombėtare. Ekspertėt thonė se zgjidhja e statusit pėrfundimtar do tė kishte njė ndikim tė madh nė zhvillimin ekonomik tė vendit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.