|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  SHISH-i nuk ėshtė Kulla Ejfel

 
 

 
17 shtator 2005 / TN
 
Nga Kabil Bushati
 
Prej ditėsh, mediat shqiptare janė pėrfshirė nė diskutimin se a duhet tė bashkohet Shėrbimi Informativ Shtetėror me Ministrinė e Brendshme, vendim ky i marrė nga qeveria e Partisė Demokratike nė pushtet dhe i shprehur nga Berisha gjatė fushatės elektorale.
 
Pothuaj tė gjitha mediat qė ishin nėn kontrollin e rozalinjėve humbės, konvergojnė nė njė pikė, ky shėrbim duhet tė mbesė mė vete. Bile Presidenti i Republikės, Moisiu, "meqenėse nuk gjeti mikrofon e kamera nė vendin e tij" shkon dhe e pėrplas kėtė ide nė studion e Zėrit tė Amerikės, duke na nxjerrė hesapet e shtėpisė nė pazar. . .
 
Faktikisht,  idenė e bashkimit tė shėrbimeve inteligjente me strukturat e policisė, e pat bėrė publike i ndjeri Azem Hajdari, para 9 vjetėsh nė Parlamentin Shqiptar. Pra nuk ėshtė ndonjė ide e re. Biles Azemi propozoi duke avancuar mė tej, qė ky shėrbim duhet t'i bashkėngjitet policisė kriminale. Gjithsesi ndodhi ēfarė ndodhi dhe kjo ide e Azemit nuk u vu nė jetė. Mirėpo tani koha veproi nė favor tė idesė sė tij.
 
Por kemi njė kontigjent mediash kundėr. Vallė kush i sponsorizon?Patjetėr qė ish sigurimi i shtetit. Le tė shpjegohemi. Gjatė qeverisė sė Meksit u arrit qė me ligj, gjithė ish punonjėsit e ish sigurimit tė shtetit tė pėrjashtoheshin nga SHIK-u i atėhershėm.
 
Pra u bė pastrimi i shėrbimit informativ nga mbeturinat e diktaturės. Me ardhjen nė pushtet nė vitin 97 tė socialistėve, ky ligj u shkel me tė dy kėmbėt, nė kėtė shėrbim vėrshuan me qindra ish sigurimsa duke marrė nė dorė frenat e kėtij organi.
 
Ky kontingjent postdiktorial i ka sjellė dėme tė pallogartishme kėtij vendi. Mjafton tė pėrmendim dy vrasje qė ndodhėn nė kryeqytetin shqiptar nė verėn e vitit '98.
 
U vra nė mes tė Tiranės, ish ministri i mbrojtjes sė Kosovės, kolonel Ahmet Krasniqi.
 
Javė mė pas, tribuni i demokracisė shqiptare, i pa harruari Azem Hajdari, e cilėsuar si vrasja e shekullit.
 
Nė kėto dy vrasje, sipas tė gjitha gjasave ka dorė shėrbimi informativ shqiptar me kontigjetet e tij tė ish sigurimit tė shtetit dhe nė atė tė kolonel Krasniqit u perfol shumė edhe Xhavit Haliti i Kosovės.
 
Nė kėtė shkrim kaq tė shkurtėr, pėr arėsye vendi nė gazetė nuk mund tė pėrshkruajmė me dhjetėra vrasje politike tė kryera nga ky shėrbim. Dhe nga sa cilėsuam mė lart, vetėkuptohet qė nesėr kur tė bėhet transferimi i kėtij organi nė ministrinė e brendshme, nė rrjetėn e ligjit qė i pėrjashton do tė ngelen tė tėrė kėta ish sigurimsa.
 
Ėshtė kjo arsyeja madhore qė i shtyn ata dhe mediat afėr rozalinjėve tė prononcohen kundra kėtij bashkimi. Partia Socialiste nuk do tė mundet mė tė kontrollojė dhe tė urdhėrojė kėtė institucion. Le ta themi shqip, SHISH-i ka qenė revolveri me silenciator i Fatos Nanos pėr 8 vite radhazi.
 
Nuk ka si shpjegohet ndryshe fakti se pėr kėtė periudhė qė drejtoi korrupsionin dhe trafikun kryesocialisti Nano, ky shėrbim nuk u ndje fare. U bė "ė"pa zane. Nuk arriti tė dėrgojė para drejtėsisė asnji tė korruptuart, asnjė trafikant e asnjė vrasės politik.
 
At'here pėr ēfarė i vlejti ky shėrbim kėtij populli. Ai i vlejti vetėm Fatos Nanos. Dhe nuk janė pak por rreth 2 mijė oficerė civilė tė emėrtuar ndryshe inspektorė. Nė kėto 8 vite ky shėrbim nuk bėri asgjė tjetėr veēse ushtroi kontrabandė, gjė pėr tė cilėn ėshtė akuzuar edhe nga institucionet e specializuara ndėrkombėtare. Bile nė periudhėn kur nė drejtim tė kėtij organi ishte Fatos Klosi, telefoni i gazetės Shkodra ishte nė pėrgjim non stop 24 orė rresht.
 
Opcioni i qeverisė sė re pėr inkludimin e SHISH-it brenda Ministrisė sė Brendshme pėr mendimin tim ėshtė mė se i drejtė e mė se i studiuar. SHISH-i nuk do tė jetė mė nė dispozicion tė njė apo dy personave, presidentit dhe kryeministrit qė ta kenė si Kullė Ejfel pėr tė pėrgjuar e survejuar kėdo, por do tė jetė nė funksion tė njė dikasteri jetik siē ėshtė ai i punėve tė brendshme.
 
SHISH-i do tė bashkėrendojė punėn operative me strukturat e tjera tė kėtij dikasteri dhe do tė rrisė nė maksimum rezultatet pozitive nė drejtim tė kapjes dhe parandalimit tė korrupsionit, krimit, trafikut etj etj. Pra nėse flasim pėr eliminimin e korrupsionit nė vendin tonė, njė veprim i tillė ėshtė edhe njė argument mė shumė se qeveria Berisha do tė arrijė rezultatet qė presim.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.