|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

 Ministri Pollo dhe universitetet virtuale

 
 

 
18 shtator 2005 /TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Pavarėsisht se pėr ēfarė arsyesh bėhet mbyllja e universiteteve tė rinj, fillimisht duket diēka e rėndė. Po ta shikosh pak mė me seriozitet, duket se ministri i ri i Arsimit, Genc Pollo, ka vepruar mjaft mirė. Ashtu si unė, edhe tė gjithė ata qė kanė njėfarė njohurie minimale rreth shkollave tė larta nė Shqipėri, e dinė se arsimi ynė po pėrjeton njė krizė tė madhe nė tė gjitha ciklet: parashkollor, fillor, nėntėvjeēar, tė mesėm dhe tė lartė.
 
Mė e rėndė kjo krizė paraqitet nė arsimin e lartė. Kushdo e di se tezat e konkurrimit, mė shumė se tė jenė “pronė” e trupave mėsimdhėnės, ato shkojnė nė duar tė pista sekserėsh qė bėjnė gjithēka. Unė e kam mirėkuptuar shqetėsimin  e profesor Gjergj Sinanit pėr shitjen e tezės sė konkurrimit nė Fakultetin e Shkencave Sociale, por nuk mund tė mos pėrmend edhe faktin tjetėr se kjo gjė ka ndodhur nė tė gjitha fakultetet e tjera.
 
Pavarėsisht se vijon njė ritual i mėsimit shtesė nga profesorė tė palicensuar, pavarėsisht se njė grup profesorėsh pėrgatitin nė mėnyrė tė fshehtė tezat e konkurrimit, njerėz pranė dekanateve arrijnė tė marrin pėrgjigjet e kėtyre tezave dhe i shpėrndajnė nė mėnyrė abuzive. Dhe kur ndodh kjo batėrdi konkurrimi nė fakultete dhe universitete tashmė tė konsoliduar, merret me mend se ēfarė mund tė bėhet nė ata tė rinjtw. (Ministria e Arsimit e ka shumė tė lehtė ta verifikojė kėtė fakt dhe tė kėrkojė pėrgjegjėsi nga dekanėt, qė ligji i ngarkon tė ruajnė fshehtėsinė dhe tė mos degjenerojnė konkurrimin).
 
Prandaj e pėrshėndes mbylljen e universiteteve tė paqena nė Durrės, Berat dhe Fier. Genc Pollo, pėrpara se tė jetė njė ministėr Arsimi, ėshtė njė studiues serioz dhe gjithashtu njė njohės mjaft i mirė i shkollave perėndimore. Pėr hir tė politikės sė mbrapshtė nga njė universitet Tirane, (me problemet e veta shumė tė mėdha) ka kohė qė janė krijuar universitete edhe nė Elbasan, Shkodėr, Gjirokastėr dhe Korēė.
 
Natyrisht ėshtė bėrė mirė, por ende nuk ka njė analizė tė plotė dhe tė gjithanshme se si shkojnė kėto universitete, sa tė pavarura janė, ēfarė kushtesh kanė, sa tė pėrafrueshme janė me standardet e vendeve fqinje, etj. Tė gjitha sė bashku dhe veē e veē, pėr fat tė keq, nuk kanė arritur tė jenė institucione tė konsoliduara por qė falen herė pėr PS-nė dhe herė pėr PD-nė. Universitetet nuk janė kurrsesi si ish-kooperativat, pėr ato asnjėherė nuk mund tė vendosė njė maxhorancė e pėrkohshme, por lypset njė konsensus i gjerė pozitė – opozitė si dhe njė diskutim i gjerė i asaj qė mund tė quhet elitė intelektuale.
 
Unė nuk dua tė paragjykoj Akademinė tonė tė Shkencave, por nuk e kuptoj se si nuk mund t’i merret asaj njė mendim pėr kėtė hap qė behėt nė shkollat e larta kur ajo mendohet si instanca mė profesionale. Kjo nuk ka ndodhur as me hapjen e universiteteve tw reja qė z.Pollo i ka quajtur thjesht dhe drejt si shkolla virtuale. Unė pashė njė listė emrash qė kėrkojnė rikthimin e universitetit tė Beratit, por mendoj se mė shumė se firmat kėrkohet arsye. Dhe arsyeja nuk ka tė bėjė me numrat, me tekat apo qejfet e njė ministri apo kryeministri, me njė shumicė shqiptarėsh qė mund tė shkojė edhe mė shumė se ata qė kanė tė drejtė vote.
 
Pa pretenduar se them ndonjė sekret, dua tė pohoj se njė pjesė e konkurseve tė pėrfunduara janė tė komprometuara dhe njė vėmendje e vogėl e ministrisė sė z. Pollo mund tė gjejė qė kandidatė me mesatare 6 tė jenė shpallur fitues dhe studentė tė gjimnazeve mė tė mira tė kryeqytetit dhe tė qyteteve tė tjera (me mesatare mbi tetė dhe nėntė) tė jenė jashtė dyerve tė shkollės sė lartė. Pas kėtij konstatimi vijmė te testet qė kėrkojnė njė pėrmbysje rrėnjėsore, te tenderėt qė bėhen pėr librat, te abuzimet e papėrmbajtshme qė bėjnė drejtoritė arsimore dhe vetė dikasteri dhe njė sėrė problemesh tė tjera.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.