|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  

 

   

 

  Soren Jesen Petersen drejt Nju Jorkut

 

 


 

17 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (16.09.2005) Linda Karadaku-Ndou

Kryeadministratori ndėrkombėtar i Kosovės Sorren Jessen Petersen udhėton sot pėr nė Nju Jork ku do tė takohet me zyrtarė tė lartė pėrfshi tė dėrguarin e Kombeve tė Bashkuara pėr standartet, ambasadorin Kai Aide, ndėrkohė qė po sot nė Vjenė takohen ministrat e pushtetit lokal tė Kosovės dhe Serbisė, Lutfi Haziri dhe Zoran Lonēar, pėr tė diskutuar rreth ēėshtjeve tė pazgjidhura nga lufta e vitit 1998-1999.

Njė diplomat perėndimor u citua tė ketė thėnė se takimi ėshtė i rėndėsishėm sepse ėshtė pėrpjekje e parė nga politikanėt pėr tė diskutuar drejtė pėr drejtė rreth ēėshtjeve bazė.

Nė njė zhvillim tjetėr, kryesia e parlamentit tė Kosovės pritet tė shqyrtojė nė fillim tė javės sė ardhshme kėrkesėn e grupit parlamentar tė Partisė Demokratike nė opozitė pėr tė thirrur nė interpelancė nė parlament, kryeministrin Bajram Kosumi.

Zhvillimet mė tė rėndėsishme politike pėr Kosovėn janė shpėrndarė sot nė njė trekėndėsh qė pėrfshin Nju Jorkun, Vjenėn dhe Prishtinėn. Shefi i misionit tė Kombeve tė Bashkuara Sorren jessen Petersen udhėton pėr nė Nju Jork pėr tė marrė pjesė nė njė takim treditor tė Kombeve tė Bashkuara dhe pėr tu takuar me zyrtarė tė lartė pėrfshi ambasadorin Kai Aide, i dėrguari i Kombeve tė Bashkuara pėr standartet.

Ministri i pushtetit lokal tė Kosovės Lutfi Haziri dhe homologu i tij serb Zoran Lonēar, takohen sot nė Vjenė pėr tė biseduar lidhur me decentralizimin nė Kosovė dhe cėshtje tė tjera teknike qe lidhen me poziten e pakicės serbėve nė Kosovė. Paralel me kėto zhvillime nė Nju Jork dhe Vjenė, nė Kosovė, forcat rezerviste tė NATO-s kanė filluar tė zbarkojnė pėr tė marrė pjesė nė stėrvitjet njėmujore qė do tė zhvillohen kėtu. 200 trupa shtesė gjermane marrin pjesė nė fazėn e parė tė stėrvitjes, qė do tė zhvillohet nga 20 shtatori deri mė 20 tetor.

KFOR-i ka bėrė tė ditur se stėrvitja ka qenė e planifikuar kohė mė parė dhe nuk ka tė bėjė me ndonjė kėrcėnim apo masė shtesė sigurie. Megjithatė, duket se UNMIK-u ka shtuar paralajmėrimet pėr stafin e vet. Zėdhėnėsi i administratės ndėrkombėtare nė Kosovė Nirazh Singh, I tha sot Zėrit tė Amerikės, se nuk mund tė konfirmonte, por as tė hidhte poshtė njoftimet se stafit tė OKB-sė nė Kosovė i ėshtė kėrkuar tė mos lėvizė nė orėt e vona tė natės nė zonėn e Drenicės.

Ndėrkohė, nė Prishtinė, qeveria e kryeministrit Bajram Kosumi, duket se ende do tė ketė probleme. Kryesia e parlamentit pritet tė mblidhet nė fillim tė javės tjetėr, pėr tė shqyrtuar kėrkesėn e Grupit parlamentar tė Partisė Demokratike pėr thirrjen e kryeministrit Kosumi nė interpelancė. Kryesia e parlamentit duhet tė shqyrtojė edhe propozimin e qeverisė pėr emėrimin e tre anėtarėve nė Kėshillin e Agjencisė kundėr korrupsionit.

Kryeministri Kosumi vazhdon punėn pavarėsisht se nė media vazhdojnė tė mbushen faqe tė tėra me mundėsitė pėr zėvėndėsimin e tij dhe emrat e atyre qė mund ta zėvėndėsojnė. Zoti Kosumi u takua sot me Orsalia Kalantzopoulos, Drejtore dhe bashkėrenduese rajonale e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, pėr tė biseduar lidhur me zhvillimin ekonomik tė Kosovės dhe mundėsitė e angazhimit nė projekte tė reja.

Zhvillimet politike dhe ekonomike, pėrfshi kėtu cėshtjen e integrimit tė pakicės serbe nė jetėn e vendit, po shkojnė parallel me debatet lidhur me pėrgatitjet pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar, duke krijuar njė mozaik tė qartė tė problemeve me tė cilat Kosova po pėrballet tani dhe do tė pėrballet edhe nė tė ardhmen.


|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.