|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Berisha: SHISH nėn Ministrinė e Brendshme pėr tė luftuar krimin e organizuar

 
 

 

17 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (16.09.2005) Intervistoi: Arben Xhixho

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, ju e filluat mandatin tuaj si kryeministėr me vizitėn nė OKB-ė, ku keni patur rastin gjatė kėtyre ditėve tė takoheni me njė sėrė udhėheqėsish. Ēfarė ndjenja pėrjetoni ju sot, kur pas njė periudhe 8 vjeēare po riktheheni nė arenėn ndėrkombėtare si udhėheqės i Shqipėrisė?

Sali Berisha: Unė mendoj se nė kėtė mbledhje tė OKB-sė, nė tė gjitha takimet qė kam pasur, kam gjetur njė mirėseardhje tė madhe, jam ftuar nga homologėt e mi pėr tė vizituar vendet e tyre dhe kam gjetur gatishmėri tė plotė pėr tė ndihmuar Shqipėrinė. Nga kėto takim ndiej se punėt e filluara vite mė parė do tė pėrfundojnė me sukses.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, njė nga ēėshtjet e debatuara pėr OKB-nė gjatė kohėve tė fundit ka qėnė ajo e reformimit tė organizatės. Ndaj Shqipėrisė ka patur kėrkesa pėr mbėshtetje nga Gjermania dhe Italia. Ministri i jashtėm italian ka thėnė se i ka kėrkuar edhe qeverisė tuaj, mbėshtetje pėr variantin e propozuar prej tyre. Kjo ēėshtje u ngrit edhe nė takimin qė patėt ju me kryeminsitrin Berluskoni. Cili ėshtė qėndrimi juaj?

Sali Berisha: Kjo ēėshtje nuk u ngrit nga kryeministri Berluskoni nė takimin e tij nė asnjė nga pikat e axhendės qė diskutuam. Kryeministri Berluskoni mė uroi pėr fitoren dhe mė ftoi tė vizitoja Italinė. Diskutuam veēanėrisht pėr shtimin e bizneseve dhe tė investimeve italiane nė Shqipėri, forcimin e bashkėpunimit kundėr krimit tė organizuar dhe trafiqeve dhe nė mėnyrė tė veēantė i kėrkova qė qeveria italiane tė mund tė lehtėsojė tė gjithė investitorėt italianė dhe investitorėt me origjinė shqiptare nė Itali qė tė rikthehen tė investojnė nė Shqipėri, pra tė ketė njė kuadėr lehtėsues pėr to. Kėto ēėshtje u diskutuan nė takim. Nuk ėshtė diskutuar nė asnjė moment pėr reformėn e Kėshillit tė Sigurimit.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, njė nga debatet qė ka mbizotėruar kėto ditė shtypin nė Shqipėri, ka qėnė propozimi juaj pėr kalimin e SHISH-it ne Ministrinė e Brendshme. Presidenti Moisiu e priti me rezerva njė propozim tė tillė. Shqetėsimi kryesor qė ėshtė ngritur, qoftė edhe nga ata qė e kanė pėrkrahur kėtė ide, ėshtė politizimi i kėtij institucioni qė nė kohėn e Gazidedes. Argumenti qė keni dhėnė ju pėr kėtė ndryshim ėshtė nevoja pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe kapjes sė shtetit. Nė kėtė konktekst, pėrse e shikoni tė domosdoshėm kėtė ndryshėm?

Sali Berisha: Sė pari dua tė theksoj se krijimi i Ministrisė sė Brendshme pėrbėn njė risi nė ndėrtimin e qeverisė. Nėse i hidhet njė vėshtrim tė gjitha ministrive tė brendshme tė republikave parlamentare dhe monarkive konstitucionale tė Evropės, anėtare tė Bashkimit Evropian, tek tė gjitha ato pa pėrjashtim, shėrbimi informativ i brendshėm i vendit varet nga Ministria e Brendshme dhe nė tė gjitha kėto, krimi i organizuar pėrbėn njė objektiv madhor.

Sė dyti, me statusin aktual tė Shėrbimit Informativ Shqiptar dhe policisė shqiptare, ndonėse ligji i ngarkon tė dy kėto institucione pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar, ky i fundit ka marrė nė Shqipėri pėrmasa tė lemeritshme, ėshtė bėrė i frikshėm pėr vendin dhe Evropėn.

Sė treti, unė u kam premtuar shqiptarėve luftėn kundėr kėtij krimi dhe tė gjitha reformat e nevojshme, kėshtu qė ky nuk ėshtė propozim, por ėshtė tashmė njė vendim programor, i cili do tė vihet nė jetė. Pėr sa i pėrket depolitizimit, ėshtė absurde tė mendohet se njė shėrbim qė varet direkt nga kryeministri dhe qė ėshtė tėrėsisht nėn pushtetin e tij tė jetė mė i depolitizuar sesa njė shėrbim qė ėshtė nėn Ministrinė e Brendshme ku ėshtė e vendosur qeverisja vendore dhe policia. Atėherė sipas kėsaj logjike edhe policia e shtetit qenka organ i politizuar, sepse varet nga Ministria e Brendshme.

Asnjė nga argumentet nuk qėndron. Nė republikat parlamentare dhe monarkitė konstitucionale, shėrbimi informativ i brendshėm varet nga Ministria e Brendshme. Nė republikat presidenciale mund tė ketė forma tė tjera varėsie dhe organizimi, por edhe nė republikat presidenciale si pėr shembull nė SHBA, FBI-ja ėshtė pjesė e ekzekutivit.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, kėto ditė qeveria juaj vendosi pezullimin e vendimit tė qeverisė sė mėparshme pėr universitetet e Beratit dhe Fierit. Pėr kėtė ju po kritikoheni nga opozita pėr njė premtim tė pambajtur. Si e shikoni ju zgjidhjen e problemit tė arsimit?

Sali Berisha: Ne nuk kemi bėrė asnjė premtim se do tė hapim universitete tė reja nė kėtė vit shkollor. Pėrkundrazi, jemi zotuar se gjatė njėqind ditėve tė para do tė marrim vendimet pėr hapjen gjatė vitit tė ardhshėm tė universitetit tė Durrėsit. Ne mendojmė se vendimi qė mori qeveria e mėparshme ishte njė vendim i papėrgjegjshėm, njė pėrqeshje dhe cinizėm ekstrem ndaj arsimit dhe botės universitare, i cili u kundėrshtua nga vetė bota akademike universitare.

Ky vendim u bė vetėm me qėllim qė, sipas njė vendimi tė brendshėm tė tyre, tė tallin dhe tė denigrojnė sa mė shumė programin e atyre qė vijnė pas nesh. Universitetet, e kam thėnė dhe e theksoj edhe njė herė, nuk janė as salla bingoje dhe as kotece, por janė qendra shumė serioze tė edukimit tė rinisė shqiptare dhe formimit tė tyre. Ne, gjatė gjithė kėtij viti, do tė bėjmė pėrpjekjet mė serioze qė vitin e ardhshėm tė hapet universiteti i Durrėsit.

Unė garantoj bashkinė e Beratit dhe tė Fierit se do tė studioj me seriozitetin mė tė madh hapjen e mundshme tė filialeve, por kjo do tė bėhet duke negociuar, duke bashkėpunuar dhe ndihmuar universitetet pėrkatėse, qoftė universitetin e Vlorės, atė Bujqėsor, tė Tiranės etj. Pra nė qoftė se ne mendojmė se mund tė emėrojmė njė rektor dhe tė zbrazim njė gjimnaz pėr tė hapur njė universitet kjo ėshtė jashtė ēdo lloj sensi dhe koncepti pėr universitetin.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, tema kryesore e fushatės tuaj elektorale ishte lufta kundėr korrupsionit. Njė prej problemeve krysore qė kanė ngritur vėzhgues tė ndryshėm pėr Shqipėrinė, qė ka lidhje me korrupsionin, ėshtė financimi i partive politike. Ēfarė keni parashikuar pėr kėtė? A pritet tė miratohen ligje mė tė forta dhe tė zbatueshme pėr transparencėn e financave dhe financimit tė partive gjatė fushatave elektorale?

Sali Berisha: Jam plotėsisht i vendosur qė tė miratohen ligjet mė transparente dhe tė pėrcaktohet njė kuadėr i tėrė ligjor i cili tė bėjė transparencėn e plotė tė financimeve si tė atyre publike dhe tė donacioneve. Pėrkundrazi e konsideroj tė domosdoshme.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, meqė ju do tė merreni me fushatėn kundėr korrupsionit, ku i shikoni vėshtirėsitė kryesore nė kėtė pėrpjekje?

Sali Berisha: Vėshtirėsitė nuk janė tė vogla. Dua tė theksoj se sot Shqipėria ka treguesin e ryshfetit katėr herė mė tė lartė sesa vendi qė e ka mė tė lartin nė Evropė qė ėshtė Rusia, ka evazionin mė tė madh fiskal, kėshtu qė nė kėto dy drejtime, vėshtirėsitė do tė jenė enorme. Pėr kėtė po bashkėpunojmė ngushtė dhe kėtu pata edhe njė takim me drejtorin e USAD-it, zotin Natsios ku diskutuam gjerėsisht mbi ndihmėn qė ky institucion ka dhėnė dhe do tė na japė nė luftėn kundėr korrupsionit dhe evazionit fiskal.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.