|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bashkimi Evropian superfuqia e ardhėshme?

 
 

 

17 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (16.09.2005) Intervistoi: Arben Xhixho

Megjithė problemet e shumta ekonomike dhe demografike Bashkimi Evropian ėshtė njė forcė e madhe thotė autori i njė libri tė ri mbi tė ardhmen e BE-sė. Nė njė diskutim kohėt e fundit nė Qendrėn Woodrow Wilson kėtu nė Washington disa ekspertė ranė dakort se Bashkimi Evropian mund tė ngrihet nė statusin e superfuqisė, por mė parė duhet tė liberalizojė ekonomitė e saj, tė reformojė tregun e punės dhe tė integrojė mė mirė pakicat etnike nė rritje. Grupi i ekspertėve bėri thirrje qė Shtetet e Bashkuara ta trajtojnė Evropėn e bashkuara si njė nga aleatėt kryesorė.

Nė librin e tij "Superfuqia e Ardhėshme? Evropa dhe Sfidat qė i shtohen Shteteve tė Bashkuara", Rockwell Schnabel, ish ambasadori amerikan nė BE, parashikon ardhjen e kohės evropiane.

Gjatė njė diskutimi nė qendrėn Woodrow Wilson nė Washington ai theksoi gjithashtu se njė Evropė e fortė dhe e sigurtė ėshtė nė interesin e Shteteve tė Bashkuara: "Ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ne tė kuptojmė se Evropa ėshtė njė partnere me tė cilėn duhet tė punojmė dhe tė kemi marrėdhėnie tė mira", tha zoti Schnabel.

Me njė popullėsi 500 milionėshe, 12 trilion dollarė prodhim tė pėrgjithshėm bruto, 25 vota nė OKB, 2 vende nė agjencinė bėrthamore dhe me buxhetin mė tė madh nė botė pėr ndihma tė huaja, Bashkimi Evropian ėshtė duke i diktuar rregullat korporatave amerikane, thotė Stuart Eizenstat, ish zėvendėsserkretari i Thesarit dhe ambasadori amerikan nė Bashkimin Evropian. Ai solli si shembull marrėveshjen e Kiotos mbi ngrohjen globale tė cilėn administrata Bush refuzoi ta ratifikonte. "Kompanitė amerikane gjithnjė e mė shumė po zbatojnė regullat e Kiotos, megjithėse Shtetet e Bashkuara nuk janė pjesė e marrėveshjes. Njė numėr gjithė e mė i madh i degėve evropiane tė kompanive amerikane duhet tė zbatojnė marrėveshje pasi evropianėt e kanė nėnshkruar atė".

Por pėrpara 25 vendeve anėtare tė Bashkimit ka sfida qė duhen zgjidhur nė se duan ta shohin veten si njė fuqi ekonomike botėrore nė tė ardhmen. Njė krizė e thellė ekonomike nė disa pjesė tė kontinentit tė vjetėr po kėrcėnon standartet e jetetės sė njerėzve tė saj. Rockwell Schnabel, autori i librit i cili ėshtė gjithashtu njė bankier i suksesshėm kalifornez, beson se reformat e punės, shkurtimi i taksave dhe liberalizimi i tregut mund ta pėrmirėsojnė dukshėm tė ardhmen ekonomike tė vendeve evropiane. Ai lavdėron pėrshembull transformimin e ekonomisė irlandeze pėrmes reformave radikale pro-biznesit.

Ekspertėt nė tė dyja anėt e Atlantikut kanė paralajmėruar rreth pakėsimit tė ndjeshėm tė popullėsisė si njė nga sfidat mė tė mėdha si pėr ekonominė evropiane ashtu edhe pėr identitetin e saj kulturor. Popullėsia e plakur dhe nė zhdukje evropiane, thonė shumė ekspertė, do tė varet tek ardhja e imigrantėve shumica myslimanė nga jashtė Evropės. Kritikėt argumentojnė se duke i trajtuar ata si punėtorė tė pėrkohshėm qeveritė evropiane kanė neglizhuar ti integrojnė ata nė shoqėri.

Martin Walker, gazetar britanik kėtu nė Amerikė thotė se myslimanėt e varfėr dhe tė izoluar nga shoqėria, nuk e shohin veten si evropianė dhe kanė krijuar shoqėritė e veta paralele brenda njė numri vendesh evropiano-perendimore: "Mėsimi mė i rėndėsishėm qė duhet tė marrin evropianėt dhe Shtetet e Bashkuara ėshtė se suksesi nuk vjen nga ekonomia e gjallė apo nga tregu energjik i punės por nga mundėsia qė tė jep Amerika tė asimilohesh. Mundėsia pėr tė patur njė sens mė tė gjerė identiteti qė pėrfshin italiano-amerikanėt, gjermano-amerikanėt, arabo-amerikanėt e me rradhė. Aftėsia qė ka treguar dhe demonstruar Amerika si njė e vetme, e pėrbėrė nga shumė ėshtė ajo pėr tė cilėn kemi shumė nevojė ne evropianėt".

Ekspertėt e mbledhur nė qendrėn Wilson arritėn nė pėrfundimin se transformimi potencial i 25 vendeve anėtare tė Besė nė superfuqi tė ardhshme botėrore do tė varet tek aftėsia pėr tė zgjidhur me sukses sfidat demografike dhe ekonomike nė disa pjesė tė saj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.