|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pse e vlerėsoj festivalin e Polifonisė

 
 

 
17  shtator 2005 /TN
 
Bujar LESKAJ, MIinistėr i turizmit, kulturės, rinisė dhe sporteve
 
Kam kėnaqėsinė mė tė madhe qe, si ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, si djalė i Vlorės, tė pėrshendes Festivalin e 5- tė tė Iso –Polifonisė Popullore, festival i cili tashmė ėshtė njė aktivitet me prestigj tė padiskutueshėm kombėtar dhe ndėrkombėtar.
 
Polifonia popullore ėshtė ajo vlerė, qė populli ka krijuar pėr tė qenė sė bashku nė halle dhe gėzime, nė dhimbje dhe nė vdekje, pėr tė qene sė bashku kėshtu si sot nė kėtė festė tė madhe tė kulturės, qytetarisė dhe turizmit kulturor.
 
Duke pėrshėndetur pa pėrjashtim tė gjitha grupet pjesėmarrėse tė polifonisė dhe tė pjesės tjeter tė folkorit shqiptar qė na nderuan me pjesėmarrjen e tyre ketu; duke falenderuar tė gjithė ata qė ndihmuan nė bashkė organizimin e kėtij aktiviteti, veēanėrisht Bashkinė e Qytetit Vlorė, nė emėr tė Qeverisė Shqiptare dhe Ministrisė sė Turizmit, Kulturės Rinisė dhe Sporteve, se mė lejoni t’ju them se, trashėgimia kulturore e nė mėnyrė tė vecantė folklori ynė i mrekullueshėm do tė jenė njė prioritet aftgjatė i punės sonė.
 
Kujdesi pėr trashėgiminė kulturore shpirtėrore do tė ndikojė nė mėnyrė te vecantė nė rritjen e cilesėisė dhe financimeve pėr kėto aktivitete, nė rritjen e cilėsisė dhe financimeve pėr botimet dhe CD-tė me muzikė popullore shqiptare, nė kujdesin pėr grupet popullore, studiuesit dhe intitucionet e trashėgimisė kulturore, e tė gjitha kėto sė bashku, do tė sjellin njė turizėm elitar dhe vėmendje kombėtare dhe mbarėkombėtare pėr kėto vlera dhe pėr Shqipėrinė nė tėrėsi.
 
Polifonisė popullore, dhe nė mėnyrė tė vecantė Vlorėn, si kryeqytet i polifonisė, i kėsaj vlere tė padiskutueshme tė folkorit tonė, Ministria jonė e ka cuar edhe nė vėmendjen e UNESCO-s me qėllim qė, nė kuadrin e vlerėsimeve ndėrkombėtarėve qė ky institucion serioz jep pėr trashėgimitė kulturore tė popujve tė botės, tė bėhet e mundur qė Iso –Polifonia tė marrė statusin e “Kryeveprės sė trashėgimisė gojore tė njerėzimit”. Marrjen e kėtij statusi, nė Vlorėn e kulturės, nė Vlorėn e turizmit, Vlorėn e tė gjithėve.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.