|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kontrolli i Shtetit: Shkeljet nė ambasadėn shqiptare mė shumė se 150 mijė dollarė 

 
 

 

Zėri i Amerikės (15.09.2005)

Nė Shqipėri pas skandalit tė disa muajve mė parė qė pėrfshinte ambasadorin e atėhershėm nė Uashington Fatos Tarifa, ėshtė kontrolli i lartė i shtetit qė deklaron se ka zbuluar shkelje qė arrijnė shumė e mbi 150 mijė dollarėve. Sipas kėtij kontrolli Tarifa i cili ėshtė i shkarkuar nga detyra ka administruar vetė tė gjitha fondet sipas dėshirės duke kryer shkelje tė disiplinės financiare.

Ajo ēka u zbulua nė muajin maj tė kėtij viti pas denoncimit tė bėrė nga njė biznesmenė shqiptar ndaj ambasadorit Fatos Tarifa nė Uashington pėr pėrfshirje nė njė skandal financiar, duket se ėshtė nga pikėpamja financiare disa herė mė e vogėl se shifrat e zbuluara nga kontrolli i lartė i shtetit.

Shqyrtimi i tė gjithė veprimtarisė financiare tė ambasadės nė tre vitet e drejtuara nga zoti Tarifa ka nxjerrė nė pah sipas ekspertėve shpėrdorime qė shkojnė nė mbi 150 mijė dollarė. Kontrolli i Lartė deklaron se shkeljet kanė tė bjnė me abuzime qė nisin nga organizimi i pritjeve, pagesat e pajustifikuara ndaj tė tretėve, shpenzime tė larta tė celularit dhe me udhėtimet dhe deri te pagesa pėr persona qė nuk kanė patur lidhje me ambasadėn apo veprimatarinė e saj dhe qė ekspertėt e Kontrollit tė lartė dyshojnė se mund tė jenė kryer nė favor tė njerėzve me lidhje farefisnore me zotin Tarifa. Ndėr shkeljet e konstatuara ka gjithashtu dhe pagesa pėr riparime tė pajustifikuara apo tė kryuera jo si duhet nė ambasadė.

Nė tė vėrtetė, biznesmeni shqiptar Bregasi, akuzoi ambasadorin se ai i kishte marrė hua njė shumė prej disa mijėra dollarė nė kėmbim tė disa punimeve qė do tė duhej tė kryeshin nė mjediset e ambasadės. Biznesmeni i cili kishte regjistruar bisedėn me zotin Tarifa, deklaroi se nė momentin qė ai kishte kėrkuar tė tėrhiqej nga kryerja e punimeve, ai kishte refuzuar ti kthente borxhin.

Ky skndal bėri qė fillimisht zoti Tarifa tė pezullohej nga detyra dhe mė pas tė shkarkohej. Atij iu kėrkua kthimi urgjent nė Tiranė, po asnjėherė nuk u mor vesh nėse kjo ndodhi. Gjithashtu nga ministria e jashtme shqiptare nuk u fol mė as pėr rezultatet e kontrollit financiar qė u krye nga ana e saj. Raporti i Kontrollit tė lartė pritet t’i dorėzohet Ministrisė sė jashtme, kryeministrit dhe presidentit.

Nė shumė raste dosje tė tilla i janė dėrguar edhe prokurorisė pėr ndjekje penale, ndonėse eksperiencat e mėparshme kanė treguar dėshtim, pėr shkak se prokuroria i ka konsideruar tė pamjaftueshme faktet dhe provat e servirura nga Kontrolli i Lartė. Me emėrimin e disa muajve mė parė tė kreut tė ri tė Kontrollit Robert Ceku, institucioni qė ai drejton dhe prokuroria janė angazhuar pėr njė bashkėpunim mė tė frytshėm.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.