|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ndryshimi i marrėdhėnieve Bush-Putin 

 
 

 

16 shtator 2005 /TN
 
Zėri i Amerikės (15.09.2005)

Marrėdhėniet midis presidentit Bush dhe presidentit rus Vladimir Putin kanė ndryshuar shumė qė prej takimit tė tyre tė parė para 4 vjetėsh. Miqėsia e menjėhershme qė ata krijuan mes tyre ka vazhduar, por premtimet e mėdha tė takimeve tė para janė zėvendėsuar nga qendrimet mė pragmatike nė marrėdhėniet dypalėshe.

4 vjet pas takimit tė tyre tė parė tė nivelit tė lartė, presidentėt e Rusisė dhe tė Shteteve tė Bashkuara po shikojnė se si optimizmi qė karakterizoi takimin e tyre tė parė po shndėrohet nė marrėdhėnie mė tė qėndrueshme nė tė cilat tė dy udhėheqėsit mund tė bashkėpunojnė lidhur me disa ēėshtje dhe tė kenė divergjenca pėr ēėshtje tė tjera.  “Marrėdhėniet me tyre janė pak mė tė tensionuara, megjithatė secili prej tyre ka nevojė tė ketė marrėdhėnie tė mira me tjetrin. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė Shtetet e Bashkuara dhe Rusia tė ruajnė marrėdhėnie tė mira edhe kur ato pėrpiqen tė zgjidhin disa prej mosmarrėveshjeve qė kanė”, thotė James Goldgier i Kėshillit pėr Marrėdhėniet me Jashtė.

Kėto mosmarrėveshje pėrfshijnė pėrpjekjet e presidentit Bush pėr demokraci nė Azinė qėndrore si dhe hapat autoritare tė ndėrmara nga zoti Putin pėr tė konsoliduar fushtetin e tij politik, ēėshtje kėto qė u ngritėn gjatė bisedimeve tė tyre nė Sllovaki nė fillim tė vitit.  “Ne diskutuam rreth disa vendimeve qė ai ka marė. Zoti Putin ishte i interesuar rreth disa vendimeve qė unė kam marė. Dhe ky ėshtė njė dialog shumė i rėndėsishėm. Siē e thashė dhe e pėrsėris, mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjitha vendet i kuptojnė vlerat e mėdha qė sjell demokracia, shteti ligjor, mbrojtja e pakicave dhe debati politik pozitiv”, tha presidenti Bush.

Ariel Cohen, analist i politikės sė jashtme nė Fondacionin Heritage, i cili u takua me presidentin Putin kėtė javė, thotė se pas vendosjes sė qeverive tė reja e demokratike nė vendet nė kufi me Rusinė, zoti Bush duhet t’i dėrgojė njė mesazh tė qartė presidentit rus:“Ne duhet t’ua bėjmė tė qartė rusėve se mbėshtetja amerikane pėr ato regjime ishte mbėshtje pėr demokracinė dhe pėr procesin demokratik dhe nuk ishte njė hap anti rus.” Njė ēėshtje tjetėr mosmarrėveshjesh janė aspiratat bėrthamore tė Iranit. Shtetet e Bashkuara mendojnė se Teherani synon tė zhvillojė armė bėrthamore. “Qėndrimi i Rusisė ėshtė nė kundėrshtim me qėndrimin e Shteteve tė Bashkuara dhe tė evropianėve, tė cilėt duan t’ia kalojnė kėtė ēėshtje Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Rusėt nuk e kundėrshtojnė programin civil tė Teheranit sepse ata duan tė pėrfitojnė nga ky program”, thotė analisti Cohen.

 Sarah Mendelson, e cila studjon ēėshtjet ruse nė Qendrėn pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare, thotė se Rusia kėrkon tė ketė njė politikė tė jashtme tė pavarur. “Me siguri qė elita ruse pėrpiqet tė shikohet si njė fuqi e madhe. Rusia do tė kryesojė takimin e grupit tė tetėshes vitin e ardhshėm dhe mendoj se ajo dėshiron tė shikohet ende si njė lojtare e rėndėsishme.”

Preokupimi kryesor i udhėheqėsve tė lartė ėshtė se si mund ta bėjnė sa mė tė pavarur Rusinė nė politikėn e jashtme dhe kjo ėshtė pikėrisht ēėshtja nė tė cilėn ata po pėrqėndrohen tani. Takimi nesėr Bush-Putin do tė zgjasė mė pak se 2 orė. Analistėt thonė se ky takim u jep mundėsinė dy presidentėve qė tė fillojnė marrėdhėnie tė reja tė bazuara nė vija politike dhe jo nė marrėdhėniet personale.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.