|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Komisioni Evropian propozon heqjen e vizave pėr mėrgimtarėt nė Zvicėr

 
 

 

16 shtator 2005 /TN / Zef Ahmeti - Gjatė kohės sė pushimeve verore, post ė tjerash, ēėshtja e regjimit tė vizave transit pėr nė BE pėr tė udhėtuar pėr nė vendlindje ka qenė dhe ėshtė njė maltretim shtesė. Procedurės sė marrjes sė vizave nė konsullatat e shteteve tė BE-sė, e sidomos nė atė tė Austrisė dhe Italisė, iu ėshtė dashtė t`i nėnshtrohet ēdo kosovar qė ka dashur tė udhėtoj me veturė drejt vendlindjes.

 

Pėr ti dhėnė fund kėsaj gjendjeje, Komisioni Evropian ka propozuar heqjen e transit-vizave pėr shtetasit e shteteve tė treta qė jetojnė e veprojnė nė Zvicėr. Posaēėrisht nga ky propozim pėrfitojnė individėt nga ish-Jugosllavia. Vlerėsohet se vetėn nė verėn e vitit 2003 janė detyruar tė marrin vizė mbi gjysmė milioni. Sindikatat dhe organizatat e emigrantėve nė Zvicėr ka kohė qė kanė kėrkuar heqjen e kėsaj procedure.

 

Sipas Komisionit tash po del, se edhe BE-ja ka interesat e veta me lehtėsimin pėrkatėsisht heqjen e vizave, meqė shpenzimet e administratės konsullatore tė vendeve tė prekura janė shumė tė mėdha. Propozimi i Komisionit Evropian do tė kaloj nė Parlamentin dhe Kėshillin e Evropės.

 

Sipas deklaratės sė zėdhėnėsit tė Komisionit z. F. Roscam, shpresohet se vizat do tė largohen me fillimin e vitit 2006. Po ashtu nė shtypje ekziston edhe nga Zvicra e sidomos nga Forumi zviceran pėr integrimin e emigrantėve. Pritet qė javėt nė vijuese sekretari gjeneral i kėtij organi, Claudio Micheloni,  tė takohet me parlamentar tė BE-sė qė kjo ēėshtje tė realizohet.

Ky lehtėsim do tė jetė jetėshkurtėr nėse Zvicra nė referendumin e 25 shtatorit pranon marrėveshjen me BE-nė. Pra, nėse Zvicra hynė nė marrėveshjen e shengenit, atėherė nga kjo do tė pėrfitojnė drejtpėrsėdrejti edhe mėrgimtarėt.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.