|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Dimitrovizimi i opozitės

 
 

 
16 shtator 2005 /TN
 
Nga Kabil Bushati
 
 
1-Acta est fabula
 
Kėto janė fjalėt e fundit tė Perandorit Romak Oktavian Augusti tė cilat i artikuloi pėrpara se tė vdiste. Dhe kėto fjalė mbeten sentencė ndėr shekuj. Nė gjuhėn shqipe pėrkthehen:"shfaqja mori fund". Pikėrisht kėtė sentencė tė Augustit tė Madh akoma nuk e kanė kuptuar dhe nuk duan ta kuptojnė socialistėt tanė qė mė 3 korrik 2005,  populli shqiptar me votė plebishitare ua hoqi pushtetin,  paēka se vonuan dy muaj e gjysmė pėr ta dorėzuar. Por ndėrkohė ēka ngjarė dhe ē'po ngjet. Asgjė pėr t'u habitė dhe gjithēka pėr t'u lemeritė. Kryetari i dorėhequr i PS-sė dhe ish kryeministri Fatos Nano ėshtė shndėrruar nė njė sheik shėtitės ndėrkombėtar.
 
Qė prej dy muajsh e gjysmė,  sė bashku me Sihanuken e tij,  nuk po lė vend klimateriko-turistik tė botės pa shkelur me kėmbė,  me ēarter nė dispozicion. Dreka e darka nė lokalet mė tė shtrenjta,  pritje pėrcjellje nga mė tė kushtuarar qėq do tė ua kishte zili edhe Ekaterina e Rusisė. Po me paratė e kujt. Vetėkuptohet se me paratė e shqiptarėve tė leqendisur,   tė cilėt dhe sot e kėsaj dite vijojnė tė marrin bukėn e kalamajvet me lista. Nano ka mbushė thasėt me lekė e devizė dhe nuk rruan trapin a ka ēfarė u ha miu pas darke bashkėkombėsve tė tij. . .
 
Ndėrsa stapi i gjatė i PS-sė,  njiheri edhe kryebashkiaku i Tiranės,  ka veshė rrobat e Plakut tė Vitit tė Ri dhe me shkop nė dorė po gjezdis fshat mė fshat pėr tė "zgjuar"nga gjumi rozalinjtė e thjeshtė,   qė humbja e votimeve tė 3 Koriikut i ka topitė dhe tromaksur keqazi. "Unė nuk ngutem por vrapoj" artikulon nė ēdo tubim kryebashiaku dy metrosh. Ka nisė lifta e bėrrylave se kush do tė ketė nderin tė ulet nė karrigen e kryetarit tė rozalinjėve. . . Ēuditėrisht asnjeri prej tyre nuk po e kupton akoma sentencėn e Augustit se "shfaqja ka marrė fund". . .
 
 
2-Meraku i fundit
 
Kryeministri dhe ministrat rozalinj kishin vetėm njė merak. Pasi pėr 8 vite resht iu turrėn Shqipėrisė dhe e vodhėn me kuē e maē,  i vodhėn mbi tokė e ėnėtokė,  ujė e ajr,  u mberti edhe diēka e vockėl merak. Tė vidhnin edhe maqinat e shtrejta qeveritare dhe tė linin parkun e kryeminitrisė vetėm me karrocat e plehrave. A thue se ministrat e rinj qė po vinin nuk ishin shqiptarė por tė ardhur diku nga periferitė e Beogradit.
 
Ministrat pėrfshi dhe kryeministrin (pėrjashto Marko Bellon)rrėmbyen maqinat luksoze me targat qeveritare dhe ja kaluan me dokumente Parlamentit Shqiptar,  qė t'i kenė pėrseri pėr vehte,  kėsaj radhe jo si ministra por si deputetė tė opozitės. Kur kabineti Berisha,  pas betimit tek presidenti Moisiu,  u paraqit nė detyrė nė selinė e kryeministrisė,  nuk patėn vetura as pėr tė shkuar e as pėr t'u kthyer. Nuk u mjaftuan me kaq por vodhėn edhe pajisjet kryesore dhe tė ēmuara tė kėshillit tė ministrave. Me njė fjalė nuk treguan asnjė respekt pėr paratė e taksapaguesve shqiptarė,  sepse tė gjitha kėto janė blerė me kėto para.
 
Nė Amerikė,  qė ėshtė vendi mė i pasur i botės edhe stilolapsa e zyrės ka tė stampuara fjalėt:"pronė e SHBA-vė",  askush nuk mundet me e pėrdorė atė stilolaps jashtė zyrės sepse vepron ligji. Dhe nesėr kur qeveria e re tė ua heqė maqinat e grabitura,  tė jeni tė sigurt se rozalinjtrė do tė bėrtasin nė Parlament:Berisha fillon fushatėn politike kundėr deputetėve tė opozitės. O tempora,  o mores.
 
Rozalinjtė tanė,  nuk u ngopėn as duke vjedhur thesarin e shtetit vite mė parė,  as duke zhvilluar kontrabandė si askush nė botė,  as duke vjedhur tatimet,  taksat e biznesmenėve shqiptarė,  as duke vjedhur tėrė tarifat e telefonisė fikse e celulare. Mė nė fund,  edhe nė ikje vodhėn pėrsėri,  maqinat luksoze qeveritare,  kėsaj radhe me dokumente tė rregullta. . .
 
 
3-Skandali i fundit;4 milion dollarė cigare
 
Prokuroria e pėrgjithshme me tė drejtė dhe pa asnjė presion urdhėroi arrestimin e Nard Kokės nė Durrės pėr kontrabandėn e 4 milion dollarėve me cigare. Ky trafik ka vazhduar prej vitesh nė portin e Durrėsit dhe nė disa pika tė tjera kalimi kufiri. Pas vitit tė mbrapshtė '97,  Himara ishte porti i vetėm nė Europė ku nuk funksionoi zyra doganore pėr dy-tre vite radhazi duke i lenė duar tė lira Gramoz Ruēit tė kontrabandojė gjithfarėq artikujsh pa paguar asnjė lek doganė.
 
Po kėshtu dhe Bashkim Fino apo Anastas Angjeli me tė tjerė. Partia Socialiste Shqiptare nė kėto 8 vite qeverisjeje u shndėrrua nė sinonim tė Partisė sė Kontrabandės. Rast i kontrabandės sė cigareve qė pėrmėndėm mė lart ėshtė dhumė sinjifikativ. Nė rrjetin e cigareve tė Nard Kokės janė tė pleksura shume fije kontrabandistėsh ish qeveritarė,  tė cilėve nuk u premtoi koha as pėr tė eliminuar fizikisht 4 milion paqeta cigaresh tė ardhura nga Mali i Zi me anije. Kontrabandistėve tė Nanos u mbeti dopio gjashta nė dorė dhe ka rrezik t'i pėrlajė me tėrė lecka.
 
Deklarata e kryebashkiakut tė Durrėsit,  njėheri edhe vėlla i Nard Kokės,  nuk ėshtė asgjė mė shumė se sa njė tentativė e pastėr pėr tė mbuluar gjurmėt e kontrabandės qė u ka shpėrthyer nė duar. Arrestimin e tė vellait ai e quajti njė veprim tė pastėr poltik,  duke akuzuar pėr kėtė kryeministrin Berisha,  qė nė periudhėn e arrestimit nuk ishte fare kryeminisdtėr i kėtij vėndi. Pra kryebashkiaku rozali i i Durrėsit,  Lefter Koka,  mvihet nė rolin e Dimitrovit bullgar. Nga i akuzuar kthehet nė akuzues.
 
 
4-Dimitroviada
 
Qė ditėn e parė qė u hap Parlamenti i ri shqiptar,  deputetėt rozalinj tė opozitės u transformuan nė Dimitrovė duke zgjedhur njė taktikė sulmi kundėr demokratėve qė u morėn pushtetin 8 vjeēar. Me sa duket akoma dhe sot e kėsaj dite Partia Socialiste ka mbet me mėsimet e klasikėve tė marksizėm leninizmit. Dhe e themi pa ngurim se po realizohet skema e vjetėr e dimitrovizimit tė Parlamentit. Diskutimet e Namik Dokles,  Gramoz Ruēit,  Ben Blushit,  Arben Malajt e tjerė janė apriori tė mbushur me frymė dimitroviste. Qeveritarėt socialistė pėr vite me radhė janė akuzuar nga Partia Demokratike pėr nivelin galopant tė korrupsionit dhe pėr pėrvehtėsime tė pa skrupullta.
 
Nė vend qė deputetėt socialistė tė bėhen faktor ndihmės pėr nismėn e qeverisė Berisha pėr zhdukjen e korrupsionit,  pėrkundrazi,  ata duan qė ta frenojnė kėtė nismė me akuza bajate. Nė vėnd qė ata,  nė kėtė sallė Parlamenti tė bėhen njė me pozitėn demokratike pėr tė zhdukė e dėnuar korrupsionin edhe branda vehtes,  ēuditėrisht kthehen nė Dimitrovė. Tė frikėsuar nga nismat qė do tė ndėrmarrė qeveria Berisha kundėr korrupsionit,  Edi Rama dhe Arben Malaj,  para pak ditėsh shpallėn kandidaturat pėr tė fituar kreun e opozitės rozė. Nė kėtė mėnyrė ata synojnė qė postin e kryeopozitarit ta pėrdorin si salvaxhento pėr tė shpėtuar veten nga llumi ku janė zhytur. . . dhe dimitroviada vazhdon,  nė javėt e ardhshme deputetėt socialistė do tė mbajnė spektakle nė Parlamentin shqiptar.
 
 
5-Ėndrra vere me. . . prokurorė
 
Kapobandave tė rozalinjėve ka tre muaj qė u ėshtė prishur gjumi. Ata shohin ėndrra me prokurorė,  seanca tė gjata pyetjesh dhe salla me toga gjyqtarėsh. Kjo verė ishte e tmerrshme pėr hajdutėt me limuzina luksoze. Por po t'iu pyesėsh ata nuk thonė se u dalin nė ėndėrr prokurorė,  hetues e gjyqtarė. Tė gjithė do tė pėrgjigjeshin njė zėri se ēdo natė u del nė ėndėrr Berisha dhe ministri i brendshėm Olldashi. Kėto dite Zėri i Popullit e quante Olldashin: Koloneli i Gestapos.
 
Sa turp,  Olldashi ka qenė gazetar nė organe serioze tė mediave tė shkruara e vizive. Kur flet gazetari pėr gazetarin kėshtu,  i dashur lexues imagjinojeni deri nė ē'batak ka rėnė e majta shqiptare,  ku kolegu gazetar quan kolegun gestapovist,  nė njė kohė qė Olldashi akoma nuk ka ngrohė karrigen e ministrit tė brendshėm. Por ata nuk duhet tė kenė frikė as nga PD-ja,  as nga Berisha e as nga Olldashi. Partia Demokratike,  ministrat dhe kryeministri nuk do t'i bėjnė prokurorin askujt,  pasi ka ikė koha e partisė shtet. Prokurorin e bėn prokurori,  gjykatėsin e bėn gjykatėsi dhe hetuesin e bėn hetuesi. Akuzat i formulojnė dhe i artikulojnė vetėm institucionet kushtetuese tė cilat janė tė pa varura. Mjerė ai qė ka shkelė e do tė shkelė ligjet e kėtij shtet.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.