|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

(Ri)lexim Raportit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave

 
 

  KOSOVA DHE SERBIA NUK JANĖ TE NDARE TE LUMI IBER,  POR TE KUFIRI KOSOVE-SERBI

 
 

 
16 shtator 2005 /TN
 
- Kosova “detyrohet tė hyjė” nė negociata, pa u siguruar integriteti territorial i saj -
 
Shkruan: Esat STAVILECI
 
Nė kohėn kur po “pėrshpejtohen proceset”pėr “hapjen e ēėshtjes sė Kosovės”, nuk mbeten “pa lėnė gjurmė”dhe pa nxitur ndonjė ragim ”propozimet e Grupit Ndėrkombėtar tė krizave (ICG)”nė lidhje me veriun e Kosovės, pėrkundėr pohimeve tė zyrtarėve tė tij, qoftė tė z. Alex Anderson, shefit tė Zyrės sė GNK nė Prishtinė, dhėnė Radios “Evropa e Lirė”, qoftė tė vet Drejtorit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave,  z. Nicholas Whyte, dhėnė pėr DTT-NET. COM. , se “Ne jemi nisur nga nevoja qė komunat veriore tė dominuara nga serbėt tė gėzojnė njė autonomi praktike…” (Anderson) dhe se “Ne nuk kemi sugjeruar krijimin e njė rajoni territorial dhe administrativ tė ri dhe autonom pėr serbėt nė veri tė Kosovės, por kemi sugjeruar rritjen e kompetencave nė pushtetin lokal-komunave nė veri tė Kosovės (Ėhyte).     
 
Megjithatė, propozimet e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, sado me mundėsinė e interpretimeve tė ndryshme, nuk tė lėnė krejt indiferent, pėr shkak tė pėrmbajtjes sė tyre. Nė fakt, ICG “konsideron se veriut duhet t’i ofrohet njė autonomi, pėrfshirė kompetenca tė bartura pėr komunat. liri pėr komunat qė tė lidhen nė baza vullnetare…”
 
Nė kėtė mėnyrė, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave sikur “serviroi njė temė tė re tė vjetėr”pėr “ndarjet dhe rindarjet”nė Kosovės.       
 
Kjo qe njė arsye e mjaftueshme qė, pėr njė ēast, ”t’i rikthehem”njė shkrimi tim tė datės 19. 02. 2000,  me titull : “TE MOS BEHET ASGJĖ PROBLEMI I MITROVICĖS”, nė tė cilin kisha tėrhequr vėrejtjen se ne shqiptarėt pėrgjithėsisht i kemi kuptuar me vonesė “lojėrat”qė tė tjerėt i kanė “luajtur”me ne, prandaj dhe kemi pėsuar rėndė si komb nė histori, pėr t’i sugjeruar klasės sonė politike se duhet tė jetė e vėmendshme se kufijtė e Kosovės nuk janė “nė pjesėn veriore”tė Mitrovicės”, veēse territori i Kosovės shtrihet edhe mbi vet Mitrovicėn, deri nė kufijtė me Serbinė.
 
Po e (ri)theksoj kėtė gjykim timin pėr “t’u bashkuar”me atė pjesė tė Raportit tė ICG-sė (Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave) pėr Mitrovicėn, ku thuhet se “…ndarja mbetet njė ēėshtje e gjallė, sepse nė Mitrovicė ku Kosova ėshtė e ndarė te lumi Ibėr, misioni i OKB-sė dhe KFOR-it kanė dėshtuar nė pėrmbushjen e mandatit tė tyre”.
 
Mirėpo, nuk mund “tė bashkohem”me sugjerimin e ICG-sė qė “…veriut duhet t’i ofrohet njė autonomi, pėrfshirė kompetenca tė bartura pėr komunat…”, pėrfshirė “lirinė pėr  komunat qė tė lidhen nė baza vullnetare…”, me arsyetimin se “…kėto iniciativa me komuna tė reja me shumicė serbe nėpėr Kosovė do tė zbusin presionin pėr ndarje nė vijėn e Ibrit”. Nė kėtė mėnyrė, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, edhe pse nuk shprehet, sikur mendon  pėr presionin qė, nė fakt, ėshtė variant i vetėm serb pėr decentralizimin qė nėnkupton “ndarjen e Kosovės nė dy entitete”.
 
Ky “sihariq”nga  Grupi Ndėrkombėtar i Krizave “na vjen”nė kohėn kur “pėrshpejtohen”proceset pėr “hapjen e negociatave”, pa angazhimin e bashkėsisė ndėrkombėtare qė, paraprakisht, tė sigurojė integritetin territorial tė Kosovės. Kosovės i sugjerohet “tė hyjė nė negociata”, pėrderisa njė pjesė e territorit tė saj ėshtė “pėrthekuar dhunshėm”dhe nė tė Beogradi ushtron ndikim nėpėrmjet strukturave paralele qeveritare.
 
Duke kėrkuar prej klasės sonė politike qė tė jetė shumė e vėmendshme se nė “ē’aranzhmane” mund “tė futet”, tėrheq vėrejtjen se ēdo pėrsiatje eventuale pėr autonomi nė veriun e Kosovės, ”qoftė ajo edhe praktike”, siē shprehet z. Anderson,  ėshtė e pabazė, meqė prapa vetes nuk ka fundament tė “ndarjeve reale etniko-territoriale nė hapėsirėn e saj”, pėr tė pėrkujtuar se shumica etnike shqiptare paraqet karakteristikė tė tė gjitha “makrozonave tė Kosovės”, pėr tė konfirmuar se Kosova nuk paraqet territor difersikativ etnik tė karakterit enklavė dhe se nė Kosovė bėhet fjalė pėr “kuantume dhe proporcione”relative demografike dhe kombėtare shprehimisht tė ndryshme,  pėr tė forcuar bindjen se territori i Kosovės dallon dhe ndahet plotėsisht nga territori i Serbisė, jo “nė kufijtė e lumit Ibėr”, por nė kufijtė e Kosovės me Serbinė, kufijtė kėta qė, fundi i fundit, nuk mund tė ndryshoheshin pa pėlqimin e Kosovės edhe gjatė qenies sė saj nė pėrbėrjen e ish-Jugosllavisė, pėr tė pėrfunduar se nuk ka asnjė ligjėsi objektive pėr tė arsyetuar projektin serb.
 
Duke theksuar kėto ndėr mė shumė argumente tė tjera, sugjerimi pėr autonominė, ”qoftė edhe praktike”,  serbe nė veriun e Kosovės  bėhet i papranueshėm.
 
Veriu i Kosovės mbahet “i kontrolluar”nga serbet dhe pėr kėtė shprehet edhe vet Grupi Ndėrkombėtar i Krizave. Madje, ai nė raportin e publikuar kėtyre ditėve pohon se “Beogradi mban ndikimin e tij nėpėrmjet strukturave paralele qeveritare, pėrfshirė praninė e policisė qė shkel Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė”.
 
Ky fakt nuk bėn tė anashkalohet dhe assesi tė heshtet nga ana e institucioneve tona qė, sipas  zhvillimeve tė deritashme, e kanė lėnė pasdore veriun e Kosovės, duke “u detyruar”qė tė negociojnė pėr tė, nė vend qė, paraprakisht, tė kėrkojnė pėrmbushjen e Rezolutės 1244 nė lidhje me integritetin territorial tė Kosovės, pavarėsisht pafavorshmėrisė sė saj pėr tė, nė pjesėt e tjera normative.
 
Jemi tė ndėrgjegjshėm se klasa e tashme politike e Kosovės objektivisht ėshtė e kufizuar, por ky fakt nuk e amniston atė nga pėrgjegjėsia, po qe se nuk e aktualizon   ēėshtjen e veriut tė Kosovės dhe nuk  kėrkon qė ajo “tė sqarohet”, para se tė pranojė ēfarėdo aranzhmani nė lidhje me statusin e Kosovės. Po qe se kėtė nuk do ta bėjė, e kėrcėnon rreziku real qė “tė ulet nė tryezė bisedimesh”pėr “tė kėrkuar” atė qė ėshtė legalisht pjesė e Kosovės, me kėrcėnimin e rrezikut tjetėr real qė diskutimi pėr tė “tė pėrfshihet”nė katalogun e “kompromiseve tė mundshme”.
 
Edhe pse bashkėsia ndėrkombėtare nė angazhimet e veta “pėr tė vendosur rend e qetėsi”nė Kosovė nuk “e parapėlqen”marrjen me tė kaluarėn e shqiptarėve dhe serbėve nė kėto troje, ajo nuk mund t’i shmanget historisė dhe pėrparėsisė nė kėto troje. Vetėm mė “kthimin nė tė kaluarėn” ajo do tė mėsojė pėr tė vėrtetėn e pėr Kosovėn, sado qė edhe e tashmja flet pėr tė.
 
Struktura etnike e Kosovės flet pėr shumicėn dominante demografike shqiptare si njė realitet kombėtar-territorial tė popullit shqiptar nė Kosovė dhe jo pėr strukturėn heterogjene kombėtare, ”nė emėr tė sė cilės” kėrkohet tė arsyetohet ēfarėdo forme e autonomisė pėr serbėt.
 
Ēdo tendencė pėr krijimin e autonomive serbe, tė cilėsdo formė qofshin ato, fsheh nė vete skenarė qė, objektivisht, pėrgatiten ose bėhen nė dėm tė zgjidhjes sė drejtė ndėrkombėtare tė ēėshtjes sė Kosovės. Bashkėsia ndėrkombėtare do tė duhej qė pėrfundimisht tė vetėdijesohej pėr njohjen e realiteteve nė Kosovė dhe mbi bazė tė tyre tė mbėshtesė pavarėsinė e plotė tė Kosovės nė tėrė territorin e saj.         


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.