|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Drashkoviq me retorikėn e regjimit tė Millosheviqit shpifi pėr Kosovėn para OKB-sė nė Nju Jork

 
 

 
Nju Jork, 16 shtator 2005 /TN /QIK - Ministri i jashtėm serbo-malazez Vuk Drashkoviq, duke folur nė sesionin e 6O-tė Asamblesė sė pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork deklaroi se "nė njė pjesė tė Serbisė, nė Kosovė - ekstremizmi politik i kombinuar me terrorizmin kėrkon nė mėnyrė ultimarive krijimin edhe tė njė shteti tė shqiptarėve", qė sipas tij ėshtė pengesė serioze pėr stabilitetin nė Ballkan.
 
Duke pėrdorur kėshtu retorikėn e njohur qė nga regjimi i Millosheviqit, Drashkoviq tha se "sot nė Evropė nuk ka popull tė drejtat e tė cilit janė shkelur aq brutalisht siē ėshtė populli serb nė Kosovė".

Drashkovq pėrsėriti tezėn e Beogradit "mė shumė se autonomi e mė pak se pavarėsi" pėr Kosovėn dhe kėrkoi nga KB tė mos lejojnė ndryshimin e kufijve.

Me retorikėn e tillė tė Drashkoviqit nuk u pajtua madje edhe kolegu i tj nga Mali i Zi Miodrag Vllahoviq, i cili nė njė deklaratė pėr "Zėrin e Amerikės" kundėrshtoi fjalimin e Drashkoviqit nė OKB. Ministri i jashtėm malazez tha se Drashkoviq nė vend qė tė flasė pėr bashkėpunimin, tolelarancėn dhe paqen nė rajon ai pėrdori retorikėn e sė kaluarės, tha ai.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.