|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Britania nuk e pėrjashton pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 15 shtator 2005 /TN /QIK - Ministri britanik pėr Evropė Dagllas Aleksander deklaroi sot nė Prishtinė se pavarėsia e Kosovės ėshtė opsion pėr tė ardhmen e saj.

"Pavarėsia ėshtė njė opsion pėr tė ardhmen e Kosovės, por kjo mbetet nė procesin e pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar pėr tė ardhmen e Kosovės", u shpreh ministri britanik, i cili qė nga pasdita e djeshme ndodhet nė Kosovė.

Ministri Aleksander vuri nė dukje nevojėn pėr njė konsensus kombėtar nė Kosovė para fillimit tė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar. Njėherit ai shfaqi shpresėn se raporti i ambasadorit Kai Aide do tė hapė rrugėn pėr procesin e statusit pėrfundimtar.

Ministri britanik tha se bisedimet pėr statusin janė vetėm njė hap pėr tė ardhmen e Kosovės, duke bėrė thirrje qė e ardhmja e Kosovės tė ndėrtohet mbi bazėn e tolerancės, paqes, sigurisė dhe prosperitetit pėr tė gjithė qytetarėt e saj.

Dagllas Aleksander shprehu kėnaqėsinė pėr solidaritetin e popullit tė Kosovės pas sulmeve tė 17 korrikut nė Londėr, si njė lėvizje drejt miqėsisė midis dy popujve. Gjatė njė takimi tė shkurtėr para njė pllakati nė qendėr tė Prishtinės ku shkruante "Britani e Madhe, populli i Kosovės ėshtė me Ju", ministri britanik konfirmoi se Londra do ta pėrkrahė Kosovėn nė procesin drejt statusit final dhe aspiratat pėr paqe e prosperitet.

"Dua t'ju siguroj sot se populli britanik do tė qėndrojė me popullin e Kosovės dhe do tė ndajė me ju ambiciet qė keni pėr paqe e prosperitet pėr tė ardhmen. Jam shumė i kėnaqur me kėtė lėvizje pėrpara drejt forcimit tė miqėsisė midis dy popujve tanė.
 
Ju siguroj se populli britanik do tė qėndrojė me ju nė sfidat qė do t'i keni gjatė javėve dhe muajve tė ardhshėm", nėnvizoi Dagllas Aleksander, i cili nė kėtė post ka trashėguar z.Denis Mekshejn, i cili disa herė ka vizituar Kosovėn.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.