|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Presidenti Rugova shpall pjesėmarrėsit nė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar

 
 

 

14 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (13.09.2005)

Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, shpalli tė martėn bartėsit e procesit tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės dhe emėroi publicistin e analistin Blerim Shala bashkėrendues tė grupeve tė punės pėr bisedimet rreth kėtij statusi. Ky vendim u publikua nėpėrmjet njė deklarate ku ai bėn thirrje pėr bashkim tė pozitės dhe tė opozitės nė funksion tė pėrgatitjeve pėr statusin pėrfundimtar.

Presidenti Rugova thekson se pas takimit tė javės sė shkuar me Ambasadorin Kai Eide ėshtė i bindur se rruga pėr pėrcaktim tė statusit tė Kosovės mund tė hapet sė shpejti, prandaj vendosi “tė pėrshpejtojė punėn e filluar Forumi Politik i Kosovės dhe tė krijojė njė ndjenjė bashkimi kur Kosova po hyn nė njė periudhė me rėndėsi vendimtare”. “Kosova u takon tė gjithė njerėzve qė jetojnė kėtu. Edhe procesi qė duhet tė ēojė te statusi politik, u takon tė gjithėve", thekson nė deklaratė presidenti Rugova duke nėnvizuar se ai do t’i prijė procesit ku do tė jenė tė pėrfshirė edhe kryetari i parlamentit, kryeministri, dhe udhėheqėsit e dy partive mė tė mėdha tė opozitės, Hashim Thaēi i Partisė Demokratike dhe Veton Surroi i Partisė ORA.

“Qė tė gjithė duhet tė jenė tė pranishėm nė delegacionin e Kosovės, nė rast tė bisedave pėr statusin pėrfundimtar”, thekson presidenti Rugova duke i bėrė thirrje opozitės qė tė lėrė mėnjanė mosmarrėveshjet partiake dhe tė bashkohet nė pėrgatitjet pėr statusin pėrfundimtar. Pėr organizim, pėrshpejtim tė punės dhe mobilizim tė ekspertėve nga tė gjitha partitė politike, shoqėria civile dhe miqtė ndėrkombėtarė, presidenti tha se ka emėruar Blerim Shalėn, njė figurė e respektuar jopartiake, qė t’i bashkėrendojė pėrpjekjet e grupeve tė punės. Blerim Shala, aktualisht botues i tė pėrditshmes “Zėri”, ėshtė njė nga personalitetet e shquara tė publicistikės, pjesėmarrės nė procese tė rėndėsishme pėr Kosovėn nė tė kaluarėn, pėrshirė edhe konferencėn e Rambujesė.

“Ky ėshtė moment historik pėr Kosovėn dhe me angazhimet serioze dhe bashkimin nė pėrgatitjet pėr statusin pėrfundimtar do t’i tregohet botės se Kosova ėshtė e gatshme tė zėrė vendin e vet nė bashkėsinė e shteteve tė lira e tė pavarura”, thuhet nė deklaratėn e Presidentit Rugova, me tė cilėn shėnohet edhe fillimi i njė periudhe tė re pėrgatitjesh pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, pėrshpejtimi i tė cilave ėshtė kėrkuar mė kėmbėngulje edhe nga diplomatėt ndėrkombėtarė nė Prishtinė.

Reagime pas deklaratės sė Presidentit Rugova

Shefi i Zyrės Amerikane nė Prishtinė Philip Goldberg e pėrshėndeti deklaratėn e Presidentit Rugova duke e cilėsuar “shenjė shpresėdhėnėse se nė rastet e ēėshtjeve me rėndėsi thelbėsore pėr tė ardhmen e Kosovės udhėheqėsit e saj do t’i lėnė anash dallimet”.

Po ashtu, ai pėrshėndeti emėrimin e Blerim Shalės, “figurė apolitike, qė do tė lehtėsojė pėrpjekjet e grupeve tė punės” duke e vlerėsuar kėtė si njė zgjedhje tė shkėlqyeshme. “Ky proces do tė jetė njė shenjė pozitive dhe sigurie se populli i Kosovės do tė pėrfaqėsohet mire”, thuhet nė deklaratėn e ambasadorit Goldberg.

Ndėrsa i dėrguari i Kombeve tė Bashkuara, Kai Eide, e cilėsoi shenjė tė mirė faktin qė Presidenti ndėrmori “njė hap kaq tė rėndėsishėm pėr tė bashkuar udhėheqėsit e Kosovės nė lidhje me ēėshtjet kritike”.

Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, e ka mirėpritur qėndrimin e Presidentit Rugova nė kėtė periudhė qė ai e ka cilėsuar si thelbėsore pėr Kosovėn dhe posaēėrisht qėndrimin e tij pėr gjithė pėrfshirjen e spektrit politik nė proces. Zoti Jessen-Petersen theksoi se ėshtė shumė me rėndėsi qė tėrė shoqėria e Kosovės tė jetė e pėrfshirė dhe zėri i pėrfaqėsuesve tė pakicave duhet tė dėgjohet nė ecjen drejt statusit. "Ėshtė nė duart e qytetarėve tė Kosovės qė tė shfrytėzojnė kohėn duke vazhduar pėrmbushjen e standardeve tė krijuar pėr ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike, shumetnike e tolerante dhe nė tė njėjtėn kohė tė pėrgatiten pėr bisedimet rreth statusit", theksoi shefi i UNMIK-ut.

Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, e pėrshėndeti fuqimisht deklaratėn e presidentit Ibrahim Rugova duke vlerėsuar se "ėshtė koha e duhur pėr bisedime tė shpejta dhe tė lihen anash dallimet ndėrmjet udhėheqėsve politikė". Kryeministri Kosumi, pėrkrah fuqishėm edhe ekipin negociues qė do tė pėrbėhet nga tė gjithė drejtuesit e institucioneve dhe tė partive opozitare tė Kosovės. Po ashtu, ai pėrshėndet emėrimin e Blerim Shalės nė postin e bashkėrenduesit tė grupeve tė punės.

Deklarata e Presidentit Rugova u mbėshtet fuqishėm nga partitė qė pėrbėjnė koalicionin qeveritar, ndėrkohė qė u mirėprit edhe nga partitė e opozitės, tė cilat, edhe nė tė kaluarėn, kanė pasur rezervat e tyre.

Nė njė reagim tė partisė mė tė madhe opozitare, Partia Demokratike e Kosovės thuhet se “vullneti i popullit-sovran ėshtė ai i cili duhet tė zbatohet nė praktikė. Pretendimet qė ky apo ai udhėheqės tė identifikojė veten me statusin politik janė tė dėmshme pėr unitetin politik dhe qytetarė nė Kosovė”. “Vullneti i popullit nuk mund tė jetė monopol i askujt, i kėtij apo atij udhėheqėsi”, thuhet nė reagimin e Partisė Demokratike, e cila e vlerėson si reflektuese pėr zhvillimet politike nė Kosovė. PDK thotė se Parlamenti i Kosovės dhe Forumi Politikė duhet tė marrin hapat e mėtejshme pėr kėtėproces dhe politikėn unifikuese. PDK shprehu megjithatė rezerva se deklarata e Presidenti Rugova, ėshtė bėrė “pa kėshillim paraprak me Partinė Demokratike tė Kosovės, partitė tjera opozitare dhe e padiskutuar nė Forumin Politik tė Kosovės”.

Shefi i Partisė ORA, Veton Surroi, pėrshėndeti pėrpjekjen e Presidentit Rugova qė “edhe nė kėtė gjendje tė pėrkeqėsuar shėndetėsore ndėrmerr nisma pėrshpejtimi tė procesit pėrgatitor pėr bisedimet rreth statusit tė Kosovės duke kėrkuar qė kėto ēėshtje tė debatohen nė Forumin Politik tė Kosovės”. Por asnjėra nga tė dy partitė opozitare nuk pėrmendi me ndonjė fjalė emėrimin e Blerim Shalės nė postin e bashkėrenduesit tė grupeve tė punės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.