|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu: Shqipėria nuk mund tė ecė pėrpara pa bashkėpunimin e tė gjitha forcave politike

 
 

 

14 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (13.09.2005)
Intervistoi: Arben Xhixho

Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu ndodhet nė Nju Jork nė krye tė delegacionit shqiptar pėr tė marrė pjesė nė punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, qė kėtė vit pėrkojnė edhe me 60 vjetorin e themelimit tė organizatės. Presidenti Moisiu do ta mbajė fjalimin e tij ditėn e enjte.

Zėri i Amerikės: Zoti President, ju vini nė Nju Jork nė njė kohė kur nė Shqipėri sapo ėshtė kryer rotacioni politik. Ajo qė pėr shumė vende tė tjera demokratike konsiderohet si njė zhvillim normal, pėr Shqipėrinė u cilėsua si njė arritje. Ndonėse ėshtė ende herėt dhe qeveria e re ka vetėm dy ose tre ditė nė detyrė, cilat mendoni se do tė jenė sfidat kryesore qė ka vendi pėrpara.

Alfred Moisiu: Nė radhė tė parė dua t’u them qė ėshtė vėrtetė njė arritje shumė e madhe e popullit shqiptar, qė mė nė fund Shqipėria pas kaq vitesh problematike, arriti tė kryej njė kalim tė pushtetit, njė rotacion tė pushtetit, nė mėnyrė paqėsore. Kjo ėshtė meritė e elektoratit shqiptar dhe e politikės shqiptare sigurisht. Unė mendoj qė qeveria qė doli nga kėto zgjedhje, ėshtė e angazhuar pėr tė mbajtur premtimet qė ka dhėnė. Me kalimin e kohės kėto gjėra do tė jenė mė tė dukshme, mė tė qarta, se sa do tė jetė nė gjendje dhe sa do t’i pėrmbahet kėtyre angazhimeve tė pėrmendura. Por unė shpresoj qė ato do tė realizohen, sepse ėshtė dėshira dhe vullneti i elektoratit shqiptar.

Zėri i Amerikės: Zoti President, ju jeni shprehur se vendi sot ka nevojė pėr njė bashkėpunim pozitė–opozitė pėr proceset e integrimit euro-atlantik dhe pėr problemet e tjera madhore. Nė kushtet e Shqipėrisė, ose me pakėnaqėsitė qė po shprehin sociazistėt pėr humbjen nė zgjedhje, a jeni optimist se njė bahskėpunim i tillė ėshtė i mundshėm?

Alfred Moisiu: Ėshtė e vėrtetė qė edhe nė mesazhin qė dhashė para Parlamentit shqiptar, u kėrkova tė gjitha forcave politike shqiptare njė bashkėpunim tė mėtejshėm midis tyre pėr tė zgjidhur problemet madhore qė ndodhen pėrpara Shqipėrisė, si nė fushėn ndėrkombėtare, ashtu edhe nė fushėn e brendėshme. Por dua tė them njė gjė, qė ky qe rotacion pushteti dhe jo rotacion shteti, domethėnė shteti me institucionet e tij ėshtė, qėndron dhe vazhdon tė qėndrojė. Sigurisht si nė ēdo vend demokratik, pluralist edhe tek ne u realizua rotacioni i pushtetit nga njėra parti nė tjetrėn, nga njėri koalicion nė tjetrin. Ėshtė shumė normale, shumė e dobishme dhe shumė e pritshme. Sigurisht qė ėshtė hera e parė qė rotacioni sikurse thashė bėhet nė mėnyrė paqėsore nė vendin tonė. Unė mendoj qė ky rotacion shumė pozitiv duhet tė kuptohet drejt nga tė gjitha forcat politike shqiptare. Nuk mundet Shqipėria tė eci pėrpara pa njė bashkėpunim tė tė gjitha forcave politike. Sigurisht pozita ka detyrat e saja dhe opozita tė sajat. Por bashkėpunimi midis tyre ėshtė mė se i nevojshėm. Dhe unė mendoj se kjo do tė funksionojė sepse kėshtu e kėrkon e mira e Shqipėrisė, kėshtu e kėrkon edhe vullneti i elektoratit shqiptar, kėto janė dhe norma tė njė shteti tė vėrtetė demokratik.

Zėri i Amerikės: Zoti President, tė ndalemi pėr pak momente nė njė ēėshtje qė ėshtė debatuar sė tepėrmi kėto ditė nė shtypin shqiptar, ka tė bėjė me ndryshimet e reja nė strukturėn e qeverisė. Kryeministri i ri, mes ndryshimeve tė shumta nė qeveri, ka propozuar qė institucioni i Shėrbimit Informativ tė kalojė nėn vartėsinė e Ministrisė sė Brendshme. Duke qėnė se sipas kushtetutės ėshtė presidenti ai qė e emėron drejtuesin e kėtij institucioni, cili ėshtė komenti juaj pėr kėtė ndryshim?

Alfred Moisiu: Ėshtė e vėrtetė... kėtė e kam ndjekur edhe unė nėpėrmjet shtypit, por me kryeministrin akoma nuk kemi biseduar gjė konkrete dhe unė mendoj qė hapat nė kėtė drejtim duhen hedhur tė menduara mirė, tė peshuara mirė, tė gjykuara bashkarisht dhe duke parė edhe gjithė legjislacionin, duke parė dhe pėrvojėn e hidhur tė sė kaluarės, pastaj besoj se do tė arrijmė nė konkluzionin dhe pėrfundimin mė shumė tė pėrshtatshėm. Tė mos harrojmė qė Shėrbimi Informativ Shqiptar ka qėnė njė shėrbim me pėrvojė shumė tė hidhur, sikurse thashė, qė nė kohėn e Gazidedes dhe mė vonė ka patur probleme sidomos nė politizimin e kėtij shėrbimi. Mendoj se kohėt e fundit kemi arritur vėrtetė ta depolitizojmė kėtė shėrbim qė t’i shėrbejė interesave tė vendit, t’i shėrbejė atyre kėrkesave qė parashtron ligji dhe kėrkesave tė kushtetutės. Njėkohėsisht ky shėrbim ka edhe detyrime dhe marrėdhėnie shumė tė ngushta me aleatėt tanė, veēanėrisht nė luftėn kundėr terrorizmit ndėrkombėtar, krimit tė organizuar, trafikut tė drogės dhe fenomenet e tjera negative pėr tė cilat rajoni i Ballkanit ėshtė i njohur dhe nė drejtim tė vendit tonė ka patur kohė pas kohe akuza pėrsa i pėrket kėtyre problemeve. Pra unė gjykoj qė mbase ky problem do tė shikohet me kujdes, sepse jo vetėm qė ka ato detyra qė ka, por janė hapa qė duhen hedhur nė mėnyrė shumė tė menduar. Pėrsa i pėrket detyrimit kushtetues qė drejtori i shėrbimit dekretohet nga Presidenti i Republikės, ajo ėshtė taksative, as diskutohet qė mund tė ndryshojė, sepse ajo kėrkon ndryshim kushtetues dhe ndryshimi kushtetues do tė bėhet kur tė gjykohet i nevojshėm pėr probleme tė tjera, mbase kur ti vijė koha vetė.

Zėri i Amerikės: Zoti Moisiu, ju jeni presidenti i parė i zgjedhur me konsensus nė Shqipėri. Por mė pas ju jeni kritikuar jo pak nga opozita e atėhershme qė sot ka ardhur nė pushtet. Pėr ju vetė a mund tė quhen tė kapėrcyera marrėdhėniet tuaja me kryeministrin e sotėm Sali Berisha.

Alfred Moisiu: Sikurse thatė, unė jam zgjedhur me konsensus, me pėlqimin e tė gjitha forcave kryesore politike tė vendit dhe sigurisht kjo ėshtė njė pėrvojė e parė qė u aplikua nė vendin tonė, sepse dihet qė paraardhėsit e mi kanė qėnė pėrcaktuar pėrsa i pėrket forcės politike qė ata i pėrkisnin dhe unė mendoj, qė tė paktėn nga kontaktet qė kam patur me personalitetet tė ndryshme, si tė jashtme dhe tė vendit, mendoj qė kjo pėrvojė nuk ka qėnė e keqe dhe ka ndihmuar nė zhvillimin me sukses tė aktivitetit politik dhe nė tėrėsi tė zgjidhjeve politike nė vendin tonė. Pėrsa i pėrket marrėdhėnieve dhe kritikave qė mė janė bėrė, tė cilat i kam patur nga tė dyja krahėt, kjo tregon qė pozicioni i presidentit, i cili sipas kushtetutės pėrfaqėson unitetin e kombit, ėshtė i tillė, qė duhet patjetėr nė situata tė caktuara tė gjejė atė zgjidhje, tė mbajė atė qėndrim qė ėshtė mė shumė nė favor tė pjesės mė madhe tė forcave politike dhe tė kombit. Unė mendoj qė kėtu nuk ka asgjė pėr tė tejkaluar, sepse kėto janė gjėra qė kanė vlerė pėr kohėn e caktuar dhe jeta pastaj tregon se sa tė vėrteta, sa tė drejta, sa tė qėndrueshme kanė qėnė ato kritika qė janė bėrė.

Zėri i Amerikės: Zoti President, Kosova sot ndodhet prėballė njė momenti tė rėndėsishėm tė historisė sė saj. Deri mė sot Shqipėria ėshtė shprehur se ndihma e saj ėshtė roli stabilizues nė rajon. Por tani qė zgjidhja e statusit po hyn nė njė fazė konkrete, a ka Shqipėria njė strategji pėr procesin?

Alfred Moisiu: Shqipėria gjithmonė ka qėnė, mbetet dhe ėshtė (sepse ėshtė edhe njė vendim i parlamentit shqiptar) nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės. Sigurisht qė rruga pėr tė arritur deri nė kėtė konkluzion ėshtė nė bashkėpunim me institucionet ndėrkombėtare, sepse vetėm kjo mėnyrė zgjidhjeje, apo mėnyrė trajtimi e problemit mund tė na ēojė nė njė zgjidhje mė tė pėrshtatshme dhe mė tė pranueshme nga tė gjitha palėt. Unė mendoj, qė ka ardhur koha, qė problemi i Kosovės tė shtrohet nė tryezė dhe tė diskutohet seriozisht pėr t’i dhėnė njė zgjidhje konkrete dhe praktike, sepse e kaluara, veēanėrisht kėto dy vitet e fundit tregon se sa mė shumė tė zgjatet, aq mė keq ėshtė pėr tė gjitha palėt. Kam bindjen nga kontaktet e ndryshme qė kam patur, se qė tė gjithė pak a shumė janė tė kėtij mendimi, qė ky problem nuk mund tė zgjatet mė tej. Vetkuptohet qė reagime ka nga tė dyja krahėt, secila palė kėrkon qė tė pėrfitojė sa mė shumė. Por njė gjė ėshtė e qartė qė ky problem duhet zgjidhur sepse ėshtė nė interes tė stabilitetit tė tė gjithė rajonit. Pėr kėtė ēėshtje nuk janė tė interesuar vetėm shqiptarėt dhe serbėt, por janė edhe maqedonasit, janė edhe malazezėt, bullgarėt e gjithė rajoni i Ballkanit. Ēėshtja e Kosovės gjithmonė ka pėrmbajtur dhe pėrban deri nė zgjidhjen e saj njė potencial rreziku, qė nuk ėshtė i pranueshėm dhe i vlefshėm, jo vetėm pėr vendin, por nė tėrėsi pėr Evropėn dhe pėr shtetet kryesore qė drejtojnė politikėn botėrore.

Zėri i Amerikės: Zoti President ju faleminderit!

Alfred Moisiu: Ju faleminderit edhe juve, gjithė tė mirat dhe mė vjen mirė qė ditėn e parė qė jam kėtu pata kontaktin me ju.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.