|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kuota tė reja pėr pranimin e studentėve nė universitetet shqiptare

 
 

 

14 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (13.09.2005) Armand Mero

Nė Shqipėri, Ministria e Arsimit dhe rektorėt e universiteteve ranė dakord sot pėr kuotat e reja tė pranimeve tė studentėve, duke hedhur poshtė kėshtu vendimin e marrė nga qeveria e ish kryeministrit Fatos Nano pėr hapjen kėtė vit tė auditorėve pėr tė gjithė maturantėt. Po ashtu qeveria e djathtė ka shumė mundėsi qė tė mos zbatojė as hapjen e tre universiteteve tė reja pėr tė cilat ishte marrė vendim nga qeveria e mėparshme.

Vendimi i ish kryeministrit Nano pėr tė liberalizuar tėrėsisht kėtė vit mundėsinė e shkollimit tė lartė pėr mbi 26 mijė tė rinj dhe pėr tė hapur tre universitete tė reja ishte qartė njė kurth politik pėr tė vėnė pėrballė faktit tė kryer shumicėn aktuale dhe qeverinė e zotit Berisha e cila i kishte ato pjesė tė premtimeve elektorale.

Mes mbajtjes sė premtimeve dhe pamundėsisė reale pėr tė zbatuar njė liberalizim tė menjėhershėm duket qartė se qeveria e re, ka zgjedhur qė tė zbresė me kėmbė nė tokė dhe tė shfrytėzojė ato mundėsi qė universitetet shqiptare kanė pėr momentin. Nė ndihmė asaj i kanė ardhur edhe pėrfaqėsuesit e universiteteve tė cilėt e kanė tė pamundur qoftė pėr arsye fizike qoftė dhe financiare qė tė pėrballonin njė fluks prej 26 mijė studentėsh.

Sot nė takimin me ministrin e Arsimit Genc Pollo, rektorėt e universiteteve kanė paraqitur propozimet e tyre pėr kuotat e pranimit, tė cilat janė megjithatė mė tė mėdha se ato qė kishin kėrkuar mė parė. E pėrkthyer nė shifra, universitetet nuk do tė mund tė pranojnė mė shumė se 16 deri 17 mijė studentė.

Kryetari i Konferencės sė rektorėve Shezai Rrokaj tha se ishte gjetur mirėkuptimi me ministrin e arsimit: "Ne do tė jemi nė bashkėpunim, stafet tona, nė kuptimin e njė partneriteti me qeverinė do tė propozojmė dhe nevojat qė janė mė emergjente dhe u ra dakort pėr njė strategji mė tė studiuar bashkėpunimi pėr tė ardhmen se tani jemi nė fazėn qė do tė japim zgjidhjen mė emergjente".

Nga ana e tij Ministri Pollo tha se qeveria do tė japė mbėshtetje tė plotė qė viti akademik tė nisė e tė zhvillohet normalisht: "Secili universitet paraqiti kuotat maksimale qė mund tė pranojė, pėrfshirė edhe njė shtesė ekstra nė krahasim me propozimet e tyre pas vendimit tė qeverisė. Pėr kėtė unė i falenderova se ėshtė njė shtesė e cila merret duke patur parasysh nevojėn pėr liberalizimin, nevojėn pėr arsimimin e lartė tė shumė kėrkuesve, por nga ana tjetėr duke mos prekur cilėsinė e mėsimdhėnies dhe kjo do tė mbėshtetet nga qeveria pėr ambiente, personel dhe material didaktik".

Qeverisė sė djathtė do t’i duhet tė gjejė mundėsitė pėr tė rritur fondet e parashikuara pėr Arsimin e lartė, ndėrkohė qė sic la tė kuptohet dhe ministri Pollo vėshtirė se mund tė nisin kėtė vit tre universitetet e reja tė shpallura nga ish qeveria e majtė: "Shkeljet nė legjislacion nga mosparashikimi nė buxhetin e shtetit tė cdo lloj gjėje qė lidhet me nimsa krejtėsisht politike e provokative nga qeveria e vjetėr mė duket shumė e vėshtirė tė flasim pėr njė vit akademik nė kėto qytete".

Zoti Pollo tha se pėrpara se tė merren vendimet pėr hapjen e universiteteve tė tjera do ketė studime dhe rezulatet e tyre do ti nėnshtrohen njė debati tė gjerė publik dhe vetėm nė pėrfundim mund tė merret njė vendim politik nga qeveria.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.