|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi i Krizave propozon emėrimin e njė komisioneri tė posaēėm pėr Mitrovicėn

 
 

 

14 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (13.09.2005)

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave ka nxjerrė sot njė raport, ku propozon rrugėt pėr zgjidhjen e situatės nė Mitrovicė, si domosdoshmėri pėr ecurinė e procesit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Grupi i  Krizave thotė se integriteti territorial ėshtė politika e duhur pėr Mitrovicėn, pasi ndarja e  saj do tė sillte mė shumė tensione nė Kosovė dhe mungesė stabiliteti gjetkė nė Ballkan.

Njė nga propozimet qė bie mė shumė nė sy ėshtė ai pėr emėrimin e njė Komisioneri tė posaēėm pėr Mitrovicėn, gjatė periudhės sė pėrcaktimit tė statusit, nė rangun e zėvendėsit tė pėrfaqėsuesit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė. Grupi i Krizave thotė se UNMIK-u dhe KFOR-i duhet tė rimarrin nė dorė gjendjen nė veri tė lumit Ibėr, nėn drejtimin e komisionarit.

Po ashtu nė raport thuhet se stacionet e paligjshme policore tė Beogradit duhet tė hiqen nga veriu i Kosovės. Pėr tė siguruar integritetin territorial, por pa ngjallur frikė mes serbėve se nuk do tė kenė asnjė lloj pushteti mbi jetėn e tyre, grupi propozon vendosjen e dy ose tre ministrive nė Mitrovicė, nė vend qė tė jenė nė Prishtinė dhe madje mbase edhe Gjykatėn e Lartė.

Po ashtu sugjerohet njė stacion televiziv kombėtar nė gjuhėn serbe, si edhe disa elementė tė qeverisjes qendrore tė Kosovės, si pėr shembull qendra e sistemit arsimor, shėndetėsor dhe shėrbimesh tė tjera sociale pėr tė gjithė serbėt e Kosovės.

Grupi i Krizave thotė se si komuniteti ndėrkombėtar, ashtu edhe qeveria e Kosovės duhet tė synojnė bashkėpunimin e qeverisė serbe nė kėtė drejtim. Ideja ėshtė qė pa marrė njė status zyrtar si njė njėsi mė vete, veriut serb i Mitrovicės i duhet dhėnė nė thelb njė status autonomie.

Shqiptarėt, thuhet nė raport duhen bindur qė mbėshtetja pėr kėto nisma, do tė lehtėsonte presionin  pėr ndarjen tek lumi i Ibrit.

Grupi i Krizave, qė e bėn tė qartė se preferon qė rezultati pėrfundimtar tė jetė njė pavarėsi funksionale me kushte pėr Kosovėn, thekson gjithsesi se  mos-ndarja e Kosovės nuk mund tė realizohet vetvetiu.

Dhe duke pasur parasysh pikėrisht njė gjė tė tillė, duket se Grupi i Krizave nė thelb propozon shndėrrimin e Mitrovicės nė qytetin e dytė mė tė rėndėsishėm zyrtar tė Kosovės, pas Prishtinės dhe veriun e tij tė banuar me serbė, kryeqendrėn administrative tė gjithė serbėve tė Kosovės.   


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.