|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova: Eshtė shenjė e mirė se tė gjithė do tė jemi sė bashku pėr pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 14 shtator 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova falėnderoi tė gjitha subjektet politike qė e mbėshtetėn vendimin e tij tė djeshėm pėr caktmin e ekipit negiciator dhe koordinatorin e grupeve punuese pėr bisedimet rreth statusit.

"Ėshtė njė shenjė e mirė qė tregon se tė gjithė do tė jemi sė bashku pėr pavarėsinė e vendit dhe do tė vazhdojmė tė punojmė", deklaroi Presidenti Rugova pas takimit tė sotėm me kryeadministratorin Soren Jesen Petersen.

Me kėtė rast Presidenti Rugova gjendjen e sigurisė nė vend e vlerėsoi stabile dhe falėnderoi kreun e UNMIK ut pėr angazhimin e tij tė shtuar gjatė ditėve tė fundit.

Po ashtu Presidenti tha se pret njė vlerėsim pozitiv tė gjendjes nga ambasadori Kai Aide qė tė nisin pėrgatitjet pėr bisedimet eventuale pėr pavarėsinė e Kosovės.

"Gjithsesi ne tash presim njė vlerėsim pozitiv tė gjendjes nė Kosovė nga ambasadori Aide, qė tė fillojmė pėrgatitjet nėse do tė ketė bisedime pėr tė ardhmen e vendit tonė - pavarėsinė. Unė pėrsėri insistoj pėr njė njohje direkte tė pavarėsisė qė do tė ishte mė e mirė por ne do tė pėrgatitemi pėr kėtė rrugė ndėrkombėtare e nė kėtė frymė ishte edhe deklarata ime e djeshme".

Petersen pasi edhe njė herė pėrshėndeti vendimin e djeshėm tė Presidentit, tha se zoti Rugova disa herė ka pėrsėritur se Kosova vetėm se bashku do tė lėvizė drejt statusit dhe vendimi i djeshėm tregon qartė se pėrgatitjet pėr statusin duhet tė fillojnė menjėherė.

"Duhet tė punojmė sė bashku dhe unė do tė vazhdoj tė ndihmojė Presidentin dhe partitė politike. Do tė bėjmė ēfarė mundemi si UNMIK pėr t'u siguruar se jemi duke lėvizur pėrpara pa kurrfarė pengesash, drejt vendimit pėr statusin", tha Petersen.

Petersen gjithashtu tha se pėrshėndet "pėrgjegjėsinė pozitive" tė tė gjithė subjekteve politike dhe se tani nevojitet njė fokusim nė ruajtjen e unitetit.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.