|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petriē mendon se Vjena do tė jetė qendėr e bisedimeve pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Vjenė, 14 shtator 2005 /TN /QIK - Vjena do tė luajė rol kryesor dhe do tė jetė qendėr e bisedimeve pėr statusin e Kosovės, ngase Austria pėr gjashtė muajt e parė tė vitit tė ardhshėm do tė marrė Presidencėn e radhės sė BE sė.
 
Ndėrkaq viti 2006 do tė jetė vendimtar pėr zgjidhjen e konfliktit tė Kosovės, thotė diplomati austriak Volfgang Petriē.

Petriē ėshtė i mendimit se Vjena do tė jetė qendėr e bisedimeve pėr statusin e Kosovės, edhe pėr faktin se nė kryeqytetin austriak ndodhet selia e OKB-sė (pėrveē Nju Jorut dhe Gjenevės) dhe e OSBE-sė.

Duke komentuar formulėn e Beogradit pėr Kosovėn - mė shumė se autonomi dhe mė pak se pavarėsi - Petriē u shpreh se nuk e di se ēfarė kuptohet me kėtė formulė dhe sipas tij, as qė ekzistojnė shpjegime pėr tė kuptuar kėtė formulė.

"Pėr mua ėshtė e vėshtirė tė kuptoj ēfarė do tė thotė kjo formulė. Pėr mua mė shumė se autonomi ėshtė praktikisht pavarėsia.
 
Definicioni ėshtė shumė i vėshtirė pėr mua, ėshtė definicion i ri dhe unė nuk e di se ēfarė duhet kuptuar me tė", tha Petriē pėr radion gjermane "Dojēe vele", duke shtuar se pret qė pala serbe ta shpjegojė kėtė formulė gjatė bisedimeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.