|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

N.Uajt: Serbia me paratė e bashkėsisė ndėrkombėtare financon strukturat paralele tė pushtetit nė Kosovė

 
 

 
Bruksel, 14 shtator 2005 /TN /QIK - Duke komentuar raportin mė tė ri tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave pėr Kosovėn, drejtori pėr Evropėn i kėtij grupi, Nikolas Uajt thotė se rekomandimi kryesor i kėtij raporti pėr bashkėsinė ndėkombėtare ėshtė qė tė sigurojė qė tė mos ndodhė kurrfarė ndarjeje e Kosovės.
 
Zoti Uajt thotė se "tashmė ekziston situata nė tė cilėn Ministria serbe e Punėve tė Brendshme udhėheq stacionet policore nė veri tė Kosovės, qė ėshtė plotėsisht nė kundėrshtim me rezolutėn e KB". Po ashtu ai thotė se Beogradi kontrollon dy institucione kryesore shtetėrore - spitalin dhe universitetin, ku nė krye tė tyre ndodhen persona ekstremė.
 
Uajt kritikon UNMIK-un dhe KFOR-in se njė kohė tė gjatė kanė toleruar gjendjen e tillė, duke mos pėrmbushur mandatin e tyre. "Ne nė GNK konsiderojmė se ka ardhur koha qė bashkėsia ndėrkombėtare tė dėshmojė qė Mitrovica mbetet pjesė e Kosovės... Kėtė duhet ndėrmarrė menjeherė nė mėnyrė qė tė mos bėhet temė nė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės", u shpreh Uajt pėr "Zėrin e Amerikės".

Uajt thotė se aktualisht ndihmėn financiare qė e merr Serbia nga bashkėsia ndėrkombėtare e shpenzon nė mbajtjen e strukturave paralele tė pushtetit nė Kosovė. Bashkėsia ndėrkombėtare, thotė ai, duhet t'ia bėjė me dije Serbisė se kjo ndihmė do tė ndalet nėse Beogradi vazhdon me financimin e aktiviteteve tė tilla me mjetet e institucioneve ndėrkombėtare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.