|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Ēudirat shqiptare nė universitet

 
 

 
13 shtator 2005 / TN
 
Valbona Bozgo
 
E prita me habi vendimin pėr masivizimin e shkollės sė lartė nė vendin tonė, ku korrupsioni nuk ka munguar tė shfaqet nė format mė pėrēartėse. Ēfarė nuk mė dėgjuan veshėt kėtė verė: nxėnės qė mbaronin shkollat e mesme me rezultate tė ulėta dhe fitonin konkurset pėr pranimin nė shkollat e larta, kandidatė pėr studentė duke paguar pedagogėt (bėhet fjalė pėr vitet e kaluara) dhe qė po me atė lehtėsi (pagesė) arrinin tė merrnin provimet e fundvitit; tė tjerė qė nuk arrijnė tė blejnė libra, por i huazojnw nga tė tjerėt “sa pėr t’i marrė erė”. Kishte ndodhur edhe e kundėrta.
 
Mosvėnia e notės sė merituar, ku studenti nuk pranonte tė “lyente”, por djersinte ndershmėrisht mbi libra.
M’u kujtua pėrralla e djalit tė drunjtė, Pinokut, aq shumė i dėshiruar qė “Zana” ta shndėrronte nė djalė tė vėrtetė, prej mishi e gjaku, gjė qė mund ta arrinte vetėm nėpėrmjet njė rruge tė gjatė provash, tė mbushur me vėshtirėsi e sakrifica.
 
Njė nga kėto ishte edhe mashtrimi qė i bėnė dhelpra dhe maēoku, kur e detyruan tė mbillte lekėt nė tokė, pasi ato mund t’i shumėfishoshin mbi pemė, si fruta lėngplote (kujtoni piramidat). Hajdutėt ikėn bashkė me paratė dhe Pinoku ēudėrisht u arrestua pėr protestėn. Pėrgjigjja qė mori nga ky kulm padrejtėsie, ishte fakti i tė mosqenit hajdut! Marrėzitė nė mėmėdheun tonė s’kanė tė sosur.
 
Por “kulmi”qė mė zunė veshėt kėtė fundverė ishte historia e njė ish-tė njohure, me logjikė tė ēalė, qė dikur, pėr t’i mundėsuar mbarimin e arsimit tė mesėm, prindėrit e nderuar e dėrguan nga gjimnazi i qytetit, nė njė nga rrethinat e tij. E pajisur edhe me ndjenja agresiviteti, qė i shprehte ndaj njerėzve qė e rrethonin, burim i kapriēiove tė pazakonta, kjo na paska mbaruar sė fundi edhe njė nga degėt mė tė preferuara tė arsimit tė lartė, atė tė Drejtėsisė.
 
Madje ėshtė bėrė edhe funksionare, drejtoreshė nė njė institucion arsimor!!! Nuk e di se ē’do tė pėsonin prindėrit e mjerė po tė ēoheshin nga varri dhe ta shikonin atje ku ėshtė sot. Thonė se njė nga arsyet e largimit tė hershėm nga kjo botė ishte marazi ku i kishte futur marrėzia e sė bijės. Me siguri, nė kėtė pozicion tė ri, atyre do t’u binte damllaja sėrish.
 
Masivizimi i tanishėm i arsimit tė lartė, ku seleksioni mendor i studentit, nėn shembullin e vendeve tė zhvilluara perėndimore, nė njė vend me ēudira tė tilla si yni, ku rėndom studentėt simbolizojnė turra kartėmonedhash, duket jo fort i efektshėm. Derisa nė qeveritė tona nuk do tė mungojnė dhelprat dhe maēokėt, Pinoku do tė mbetet prej druri, pa u shndėrruar nė njeri tė vėrtetė, si simotrat europiane. Dhe tė mos habitemi, qė Shqipėria njė ditė tė pėrmendet jo vetėm pėr korifeun qė fitoi (fituam) “Man Booker”-in, por edhe pėr pėrfshirjen nė rekordin “Gines” tė funksionarėve mediokėr!

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.