|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Kosovarėt ia sollėn Shqipėrisė tetė medalje

 
 

 
Tiranė, 13 shtator 2005 / TN /QIK - Mė 10 dhe 11 shtator nė Tiranė u mbajt Kampionati i dhjetė ballkanik i karatesė pėr kadetė dhe juniorė, nė tė cilin morėn pjesė tetė shtete ballkanike: Shqipėria, Turqia, Greqia, Bullgaria, Rumania, Bosnje dhe Hercegovina, Maqedonia dhe Serbia e Mali i Zi.
 
Ky kampionat ishte i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė, ngase kjo ishte hera e parė qė iu besua organizimi i njė gare ndėrkombėtare nė karate, por njėkohėsisht ishte i rėndėsishėm edhe pėr Kosovėn, ngase nė pėrfaqėsuesen e Shqipėrisė morėn pjesė edhe nėntė sportistė kosovarė, kryesisht anėtarė tė klubit tė karatesė "Iliria" nga Prishtina dhe anėtari i klubit tė karatesė "Ippon" nga Peja, Agon Agani, ndėrsa nė mesin e arbitrave qė ndanė drejtėsinė gjatė tėrė rrjedhės sė kampionatit, ishte edhe arbitri kosovar, Safet Ramadani.

Gjatė dy ditėve tė garave, garuesit shqiptarė bėnė pėrpjekje maksimale pėr tė arritur rezultate sa mė tė mira, ngase kampionati ballkanik ėshtė garė qė organizohet nga Federata Botėrore e Karatesė, federatės sė vetme ndėrkombėtare qė e njeh zyrtarisht Komiteti Olimpik Ndėrkombėtar, andaj medaljet e fituara nė tė kanė vlerė shumėfish mė tė madhe se ato qė fitohen nė kampionatet qė i organizojnė federatat e shumta ndėrkombėtare tė karatesė.
 
Shi pėr kėtė arsye edhe klubi i karatesė "Iliria" kishte vendosur qė t'i japė pėrparėsi kampionatit ballkanik ndaj kampionatit evropian tė WSKF sė, qė njėkohėsisht mbahej nė Turqi.
 
Pėr karateistėt e rinj kosovarė motiv mobilizues paraqiste edhe fakti se Kosova, pėr shkak tė statusit akoma tė padefinuar, nuk mund tė marrė pjesė nė garat e Federatės Botėrore tė Karatesė, anėtarė tė sė cilės janė 174 shtete tė botės, andaj ky ishte njė rast i mirė qė ata ta verifikojnė cilėsinė e tyre, por edhe cilėsinė e karatesė kosovare.
 
Duhet thėnė se nė kampionatin e sivjetshėm numrin mė tė madh tė medaljeve pėr Shqipėrinė e fituan karateistėt kosovarė.
 
Kėshtu, nė konkurrencėn ekipore,
 
ekipi shqiptar i juniorėve, i pėrbėrė nga Ermira Statovci, Ardiana Rexhepi, Marigona Beadini dhe Kaltrina Krasniqi, fitoi medaljen e bronztė,
 
ndėrsa nė konkurrencėn individuale, nė kategorinė 57 kg. Tringa Qerreti, fitoi medaljen e artė dhe titullin e kampionit ballkanik nė kategori,
 
ndėrsa medaljet e tjera i fituan juniorėt: Ardiana Rexhepi tė argjendtėn (+60 kg) dhe Marigona Beadini tė bronztėn ( 60 kg), kurse te kadetėt Jetmir Rexhepi tė bronztėn ( 60 kg), Linditrim Gashi tė bronztėn (+75 kg) dhe Esat Lika tė bronztėn ( 75 kg).
 
Garuesit e tjerė tė pėrzgjedhjes sė Shqipėrisė, qė u stolisėn me medalje ishin edhe juniorėt: Florent Gashi ( 55 kg), qė fitoi medaljen e argjendtė, Ledion Hysa tė argjendtėn ( 60 kg), Eklit Arapi tė bronztėn ( 60 kg) dhe Taulant Kumbulla tė argjendtėn ( 65 kg).

S'do mend se ky sukses i pėrzgjedhjes shqiptare, sikundėr edhe organizimi nė nivel tė lartė i kampionatit tė dhjetė ballkanik, kanė hapur shteg qė Shqipėrisė edhe nė tė ardhmen t'i besohet organizimi i garave ndėrkombėtare tė karatesė, qė do tė ishte mirėnjohje mė e madhe pėr organizimin e sivjetshėm tė kampionatit ballkanik.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.