|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Terstenik tė Drenasit u varros me nderime shkrimtari i shquar pėr fėmijė Rifat Kukaj

 
 

 
Drenas, 13 shtator 2005 /TN /QIK - Nė fshatin Tėrsetenik tė Drenasit nė prani tė qytetarėve tė shumtė tė Kosovės, familjarė dhe shkrimtarė e tė tjerėve u bė ceremonia e varrimit tė shkrimtarit mė shquar tė letėrsisė pėr fėmijė Rifat Kukaj.

Nė emėr tė karvanit tė shkrimtarėve pėr jetėn dhe veprėn e shkrimtarit Kukaj foli Xhevat Sylaj, pastaj dr. dom Lush Gjergji, Gani Halilaj, imami Osman Musliu, Vehbi Rexhepi dhe dr. Mehmet Rukiqi. Nė fund tė ceremonisė sė varrimit mbi varrin e shkrimtarit Rifat Kukaj u vunė kurora tė shumta lulesh.

Ndėrkaq dje nė mesditė u mbajt njė akademi komemorative tė organizuar nga PEN Qendra e Kosovės, kushtuar shkrimtarit Rifat Kukaj nė tė cilėn morėn pjesė familjarė tė tij, shumė miq dhe pėrfaqėsues tė jetės kulturore e politike nė vend.

"Kishim pėrshtypjen se nė rastin e tij ky shkrimtarė mė nuk e shkruante librin por libri e shkruante shkrimtarin, njė mishėrim i kėtyre dy pasioneve ishte rezultati i punės sė tij mbi gjysmė shekullore nė fushėn e letėrsisė pėr tė cilėn Karvani i shkrimtarėve pėr fėmijė e nderoi para dy vitesh me njė kremte tė veēantė", tha shkrimtari Agim Deva.

Rifat Kukaj ia kushtoi tėrė jetėn botės fėmijėrore andaj tė gjitha veprat e tij i janė kushtuar fėmijėve. Nė kėtė fushė ai dha kontribut tejet tė ēmuar. Vetėm nė kuadėr tė Karvanit tė fėmijėve ai mori pjesė nė rreth 502 shkolla dhe manifestime tė ndryshme.
 
Nė tė gjitha kėto manifestime ishte i vetmi qė mė sė miri diti t’i ngritė nė kėmbė sallat me fėmijė duke u shpėrblyer me duartrokitjet e tyre mė tė sinqerta.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.