|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Arsimi nė republikėn e “komisarit Memo”

 
 

 
13 shtator 2005 / TN
 
Genc POLLO
 
Ne, njerėzit e shekullit tė ri, kemi si tė mėsojmė nga shekulli i shkuar, kur lindi e u ngrit sistemi arsimor shqiptar, kur figura tė shquara me vizione reformatore frymėzuan breza dhe vendosėn themele, por edhe kur devijime historike na shkaktuan pasoja jo tė lehta, me tė cilat ende pėrballemi edhe sot. Por disa nga kėto pasoja mund tė ishin korrigjuar edhe mė mirė.
 
Tė tjera nuk kanė rrėnjė shekullore, por vetėm tetėvjeēare. Jo pėr tė bėrė adetin e politikanit apo pėr tė lexuar zarfin e parė sipas anekdotės sė njohur, por qė nė kėtė fushė qeveria dalėse i lė jo thjesht maxhorancės sė re, por tė gjithė shoqėrisė, njė barrė tė rėndė e tė hidhur. Dhe kėtė e dėshmojnė mė sė miri treguesit e ndryshėm tė fushės, tė shqyrtuar, tė matur e tė analizuar jo vetėm nga partitė, shoqatat e kėtij profili, mediat, INSTAT-i, por edhe nga njė sėrė organizmash ndėrkombėtare tė angazhuara pėr edukimin tonė me resurset e tyre.
 
Ose e thėnė mė ndryshe, asnjėherė edukimi nuk ishte prioritet real i maxhorancės sw vjetėr nė tetė vitet e saj. Edhe kur u deklarua zyrtarisht kėshtu, tre vjet mė parė, pak gjė ndryshoi me tė vėrtetė. Dhe pėr kėtė flasin mė qartė shifrat zyrtare: nėse nė vitin 1996 pėr arsimin shpenzohej 4.2 pwr qind e Prodhimit tė Brendshėm Bruto, (PBB), madje synohej tė arrihej pėrqindja mesatare e vendeve tė OECD-sė, vitin e shkuar u shpenzuan vetėm 2.9 pwr qind e PBB-sė.
 
Nėse atėherė mesatarja e viteve shkollė pėr ēdo shqiptar ishte 11.5, sot ka rėnė nė 9.2, ēka ėshtė mė e ulėta nė Ballkan. Po kėshtu, studimi “PISA” i OECD-sė na radhit tė fundit e rajonit pėrsa i pėrket dijeve e aftėsive tė tė shkolluarve tanė. Dhe mund tė vazhdojmė gjatė me plot shembuj tė tjerė nė tė njėjtėn linjė. Por edhe kur ka trende pozitive subsektoriale, aty duhet parė dora e ndonjė donatori tė fuqishėm qė ka detyruar hapat e reformės duke kushtėzuar ndihmėn e tij. Dhe nė qėndrimet e donatorėve pėr arsimin ka diēka specifike.
 
Shumė qeveri tė vendeve nė zhvillim e nė nevojė trokasin nė dyert e atyre qė mund t’i ndihmojnė me projekt rrugėsh, ujėsjellėsish e nė pėrgjithėsi nė infrastrukturė. Por jo rrallė ata nuk marrin pėrgjigje pozitive dhe u tregohet dera e bankave pėr njė kredi tregtare. Por unė nuk di ndonjė rast kur ndonjė qeveri me nje projekt serioz pėr arsimin nuk ka marrė pėrgjigje pozitive.
 
Edukimi ėshtė nė thelb tė Objektivave tė Zhvillimit tė Mijėvjeēarit, tė miratuar solemnisht pak vite mė parė nga OKB-ja dhe me pėrkrahje tė vazhdueshme tė vendeve mė tė industrializuara, tė BE-sė, tė SHBA-sė e tė BB-sė, etj. Nė vijim tė kėsaj fryme e tė kėtij vullneti kanė pėrfituar tė tėrė: Maqedonia fqinje, Egjipti, Mbretėria e Tailandės, shteti i Bangladeshit e kėshtu me radhė. Vetėm njė pėrjashtim ka planeti: Republikėn e “komisarit Memo” ku jo vetėm nuk ėshtė pėrfituar gjė, por ku kontributi i ofruar i donatorėve tė huaj faktikisht ėshtė refuzuar. Sipas BB-sė, nė katėr vitet e fundit, kontributi i huaj pėr Arsimin ka rėnė nga
 
26.5 milionė USD nė 17.5 milionė USD. Pra, pėr arsimin jo vetėm buxheti i shtetit ka qenė nė pikiatė, por pėr arsye lloj-lloj qė lidhen edhe me tenderat, tė njėjtin fat pėsoi edhe ndihma e tė huajve qė vėrtet kėrkojnė veē mundėsinė pėr na ndihmuar. Nuk do tė doja tė merresha shumė me tė shkuarėn, sepse nuk do tė ishte pėrdorimi mė i mirė i kohės sė Kuvendit, por disa gjėra duhet t’i themi hapur qysh nė fillim.
 
Megjithatė, tė pėrqendrohemi tek thelbėsorja: njė reformė tėrėsore nė arsim do tė pėrkrahet nga qeveria pėrmes burimeve tė konsiderueshme publike, duke i ēuar ato buxhetore nė 5 pėr qind tė PBB. Gjithashtu do tė kemi zgjerimin e mbėshtetjes sė partnerėve ndėrkombėtare, tė cilėt do tė doja t’i falėnderoja kėtu pėr ndihmėn veēanėrisht tė ēmuar si dhe t’i siguroja qė bashkėpunimi jo vetėm do tė vazhdojė, por do tė njohė edhe njė dinamikė tė re. Pėrfshirja e sektorit privat nė kėtė fushė do tė nxitet, ashtu si dhe burime tė tjera alternative. Kjo reformė do tė synojė qė t’i japė ēdo shqiptari, duke filluar nga mosha parashkollore e pėrgjatė gjithė jetės, njė formim tė qėndrueshėm e tė vlefshėm pėr tė e shoqėrinė e tij.
 
Sė pari tė pėrqendrohemi te kurrikulat, lėndėt, programet e tekstet e detyrueshme pėr mėsimdhėnie, tė cilat kanė mbetur siē kanė qenė dhe sjellin mbingarkesė e topitje pa kultivuar kėrkimin vetjak, mendimin e pavarur dhe aftėsinė logjike. Kjo do tė arrihet pėrmes konsultimit tė ekspertizės mė tė mirė, duke pėrfshirė grupet e interesit nė hartimin e tyre si dhe duke stimuluar konkurrencėn nė botimet shkollore. Njė pėrparėsi e veēantė do t’i jepet shkollave tė mesme profesionale.
 
Tė mos harrojmė se numri i tyre qė nga viti 1990 ka rėnė 6 herė kurse nevoja e shoqėrisė dhe e tregut pėr to vetėm ėshtė rritur. Si kriter pėr to do tė jenė edhe tendencat rajonale tė zhvillimit ekonomik. Nė zonat rurale do tė hapen njė numėr i rėndėsishėm syresh, kryesisht tė profilit tė agrobiznesit. Nė shkollat profesionale do tė synohet tė tėrhiqet mė shumė se 40 pwr  qind e nxėnėsve tė shkollave tė mesme. Do tė vendoset statusi i mėsuesit si pikė reference pėr shoqėrinė dhe komunitetin, me gjithė respektin qė ai meriton. Le tė mos harrojmė shembujt e ndritur tė viteve ’30.
 
Qeveria do tė rrisė 50 pėr qind pagėn e arsimtarėve brenda vitit tė dytė tė mandatit dhe do ta dyfishojė atė deri nė fund tė kėtij mandati. Iniciativa tė veēanta do tė pėrdoren pėr mėsuesit nė zonat e largėta e tė vėshtira. Do tė rifillojnė trajnimet pėr mėsuesit krahas rikonceptimit e fuqizimit tė inspektimit tė tyre. Do tė shqyrtohet mundėsia qė statusi i mėsuesit tė pėrafrohet me atė tė nėpunėsit civil.
 
Por pėrkrahja e shtuar do tė shoqėrohet me mekanizma qė sigurojnė rritjen e profesionalizmit dhe tė pėrkushtimit nė mėsimdhėnie. Ėshtė me vend tė kujtojmė se praktikat korruptive si kurset jashtėshkollore po tė nxėnėsve qė mėson nė shkollė me pagesė tė kripur dhe de facto me detyrim nga segmente tė vogla mėsimdhėnėsish nuk mund tė tolerohen mė tej.
 
Nga qeveria do tė mundėsohet njė pėrmirėsim rrėnjėsor i kushteve tė shkollimit pėrmes ndėrtimit e riparimit tė godinave shkollore dhe pajisjes me mjete didaktike moderne. Do tė synohet ulja e numrit mesatar tė nxėnėsve pėr klasė nė nivelin e 25-30 nxėnės. duke i orientuar financimet sipas numrit tė nxėnėsve dhe duke ndėrprerė ndėrtimet e shkollave trekatėshe aty ku nxėnėsit nuk mbushin dot tri klasė.
 
Ndėrtimet do tė pėrqendrohen nė zona urbane e periurbane ku  klasat  janė aq plot sa nxėnėsi i radhės sė fundit nuk e dėgjon dot mėsuesen dhe mėsuesja nuk arrin ta shohė atė. Reforma institucionale nė arsim, bazuar nė autonominė shkollore, do tė pėrcaktojė mė mirė rolin e personelit shkollor nė raport me komunitetin prindėr/nxėnės dhe me pushtetin vendor.
 
Performanca e sistemit arsimor, nė tėrėsi, nė nivel shkolle e nė nivele tė tjera, do tė monitorohet dhe vlerėsohet pėrmes instrumenteve adekuatė dhe me transparencė duke synuar qė t’i bėjmė tė qartė publikut tė interesuar produktin qė ofron ēdo shkollė.  Ministria e Arsimit synon tė bashkėpunojė me pushtetin vendor pa u ndikuar nga ngjyrat partiake tė kreut tė bashkisė a komunės apo tė shumicave nė kėshillat vendorė. Objektivi ynė i internetizimit tė shkollave do tė kryhet patjetėr kėto katėr vjet.
 
Thashė se jemi njerėzit e shekullit tė ri. Dimė se gati njė shekull mė parė nė vendin tonė telefoni dhe automobili hynė nė pėrdorim dy dekada pasi ishin shpikur e vėnė nė punė. Nėse e kemi kuptuar kėtė shekull drejt, do tė dimė gjithashtu se kjo periudhė e ndėrmjetme sot ėshtė reduktuar nė dy ditė, dy muaj apo maksimumi dy vjet nė pėrpjesėtim tė zhdrejtė me aftėsinė. Prandaj lidhja me internet, me gjithė botėn dhe gjithēka qw rrjedh prej saj, si mėsimi nė distancė, praktikisht ėshtė jo vetėm e domosdoshme por edhe shumė e mundshme nėse e kupton momentin kur jeton.
 
Nisemi nga njė start i keq, pasi interneti e kompjuterizimi nuk shkėlqen as nė universitetet e Tiranės por me ide e vullnet do tė realizohet ashtu si dhe masivizimi i anglishtes. Gjithashtu ne synojmė qė nė fund tė periudhės 4-vjeēare tė arrihet niveli prej 100 pwr qind tė kryerjes sė arsimit 9-vjeēar dhe niveli 88 pėr qind i kryerjes sė arsimit tė mesėm tė pėrgjithshėm ose profesional. Tėrheqja e fėmijėve nė sistemin e edukimin parashkollor synohet tė arrijė nė rreth 60 pėr qind. Por para se tė mbyllim sythin e arsimit primar e sekondar pėr tė kaluar tek ai universitar, qė kėto ditė gėzon njė vėmendje e interes tė veēantė, desha tė mos lw pa thėnė njė ēėshtje.
 
Ėshtė e vėrtet se ne angazhohemi pėr arsimin e pakicave siē kuptohet kjo fjalė dhe se kemi detyrime ndėrkombėtare nga konventat ku jemi palė, insistim nga miqtė, por edhe humanizmin pėr ta bėrė edhe sikur tė mos ishin kėto tė parat. Por unė nė fakt do tė flisja pėr njė pakicė tjetėr shqiptare, atė tė fėmijėve tė izoluar nga gjakmarrja dhe qė rrezikojnė tė mbeten pa shkollim. Nėse ata njė ditė do tė qarkullojnė lirisht si tė tjerėt, do tė kenė mbetur tė papėrgatitur pėr jetėn. Dhe problemi i gjakmarrjes ėshtė kompleks, por arsimimi i kėtyre fėmijėve edhe nė rrethanat e tyre tė vėshtira ėshtė jo vetėm njė detyrim shtetėror, por njė test i humanizmit tonė. Nė realizimin e tij do tė pėrpiqemi sė bashku.
 
 
Ndryshimet nė shkollat e larta
 
Arsimi universitar do tė synojė formimin e tė diplomuarve me njohuri shkencore e profesionale tė cilėsisė sė lartė pėr tė qenė tė aftė tė konkurrojnė nė njė ekonomi nė hapje dhe zhvillim, si dhe nė pėrputhje me proceset integruese e globalizuese.
 
Qeveria gjithashtu synon masivizimin e dijes universitare, duke mbėshtetur e nxitur shkollat e larta publike qė tė hapin dyert pėr tė rinjtė shqiptarė. Rritja cilėsore dhe masivizimi universitar do tė mbėshtetet edhe nga iniciativa private nė kėtė fushė. Do tė pėrmirėsohet dhe plotėsohet autonomia e universiteteve publike, veēanėrisht nė aspektet administrative, financiare e pronėsore.
 
Kjo autonomi do tė bashkėshoqėrohet me pėrmirėsimin e mekanizmave tė ‘check and balance’ dhe me tendencėn e rritjes sė eficiencės financiare. Qeveria do tė intensifikojė reformimin universitar nė pėrputhje me parimet dhe objektivat e procesit tė Bolonjės nė drejtim tė strukturės sė studimeve (3+2 vite), tė ngritjes sė sistemit tė vlerėsimit tė cilėsisė pėrmes akreditimit, tė adoptimit tė sistemit tė krediteve dhe tė unifikimit tė procedurave tė njohjes sė diplomave sipas normave tė BE-sė.
 
Qeveria konsideron se universitetet publike mund tė ecin shumė drejt vetėfinancimit, pėrmes tarifave tė shkollimit dhe tė ardhurave nga shėrbime tė tjera. Nga ana tjetėr, qeveria do tė mbėshtesė studentėt nga familjet e vobekta, ndėrsa studentėt e shkėlqyer edhe duke u krijuar mundėsi qė ata tė plotėsojnė shkollimin nė universitetet perėndimore. Ju keni dėgjuar lajmet dhe e dini se ka prindėr tė dėshpėruar pėr t’u dhėnė diploma fėmijėve tė tyre saqė lėshojnė ēdo skrupull, gjejnė tė ēarat e sistemit dhe paguajnė ryshfet 2000 a 4000 euro vetėm pėr futjen nė universitet.
 
Padyshim qė pėr kėto raste duhet hetim, nxjerrje pėrgjegjėsie, masė, por edhe njė rikonsiderim tė sistemit tė provimeve tė pranimit nė tėrėsi. Por a nuk ėshtė inkoherente nė sfondin e mijėra eurove, kur kėtij prindi i kėrkohet zyrtarisht tė paguajė vetėm 10 mijė lekė tė vjetra nė muaj pėr tė birin a tė bijėn pėr t’i pajisur kėta nė fund tė studimeve me njė diplomė me cilėsi tė caktuar? A nuk do tė ishte mė e ndershme nga ana jonė t’i thuhej se mund tė paguajė edhe dyfishin e kėsaj shume por cilėsia universitare nė mos do tė dyfishohej do tė rritej ndjeshėm? Nėse jemi nė gjendje tė shpjegojmė me guxim politik kėto koncepte qė Europa i ka aplikuar me kohė, kemi kontribuar seriozisht pėr njė arsim universitar cilėsor e tė vetėmbajtshėm.
 
Qeveria angazhohet pėr njė politikė aktive tė thithjes sė trurit nėpėrmjet programeve tė 1000 shkencėtarėve tė rinj, krijimit tė grupeve tė ekselencės dhe forma tė tjera qė do tė rekuperojnė largimin e trurit qė ka ndodhur nė mėnyrė dramatike nė kėto vite tė tranzicionit. Rrjedhja e trurit apo “Brain Drain” do tė zėvendėsohet nga fitimi i tij nga Brain Gain dhe pėr kėtė programet janė nė pėrgatitje.
 
Qeveria i konsideron universitetet e Shkodrės, Elbasanit, Vlorės, Gjirokastrės e Korēės jo vetėm si institucione tė Arsimit tė Lartė, por edhe si qendra qė mund tė kontribuojnė ndjeshėm pėr zhvillimin e kėtyre rajoneve dhe pėr kėtė qėllim do tė mbėshtesė me fonde dhe porosi shtetėrore kėto institucione pėr tė luajtur kėtė rol. Do tė hapet universiteti i Durrėsit dhe do tė studiohet mundėsia e hapjes sė universiteteve publike nė rrethe tė tjera, por pa dėmtuar procesin e rritjes cilėsore e sasiore tė universiteteve aktuale.
 
Kėtu do tė doja tė ndalesha te hiperkuotat studentore dhe te tri shpalljet e universiteteve nga qeveria e vjetėr Memushiane. Kėtė ēėshtje do ta trajtojmė me kujdes, nė konsultim me dekanėt e rektorėt dhe nė respekt tė autonomisė sė tyre dhe duke patur parasysh mundėsitė e tyre. Por unė do tė kėrkoja qė sot mirėkuptimin e tė gjithė atyre shkollarėve e prindėrve tė tyre, tė gėnjyer nga njė shaka e keqe e tė larguarve e qė kanė njė dėshirė qė sot pėr sot mund tė mos pėrmbushet. Ėshtė detyra jonė ta themi kėtė, ta sqarojmė drejt. Nė funksion tė objektivit qė kėrkimi shkencor tė mbėshtesė e t’i shėrbejė efektivisht zhvillimit ekonomik e shoqėror tė vendit, qeveria do tė studiojė, nė kuadrin e reformimit tė kėtij sistemi, edhe mundėsinė e integrimit tė institucioneve kėrkimore shkencore me ato universitare. Dhe nė fund do t’ju drejtoja dy lutje: pėrkrahni dyfishimin e buxhetit si njė investim pėr tė ardhmen e republikės dhe monitoroni shpenzimet ēdo javė e muaj sepse kjo ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme.     


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.